Де мешкали трипільці у Львові

Понеділок, 05 вересня 2016 08:26 Автор  Опубліковано в Літературна сторінка Прочитано 1537 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Біля мальовничого містечка Винники, що фактично відноситься вже до Львова, на горі Жупан Міжнародна арехеологічна експедиція знайшла залишки трипільського поселення.

Під час розкопок було виявлено двоярусне житло трипільців, яке є найзахіднішою точкою Трипільської культури на території ареалу її поселення. Приблизний вік знахідки – три тисячі триста-три тисячі сто років до Нашої ери, точніші дані будуть відомі після лабораторних досліджень, - повідомляють "Варіанти"

Про сенсаційну знахідку більше пояснив науковий працівник Інституту археології НАН України ім. І. Крип'якевича Олександр Дяченко:

«Раніше, у вісімдесятих-дев'яностих роках тут проводив розкопки історик Львівского університету Микола Пелещишин. Було відомо, що тут є сліди культури лійчастого посуду, але щодо Трипільської культури були сумніви. Культура лійчастого посуду жила у Північній та Центральній  Європі, в Україні – це Волинь та частково Галичина. Але рештки посуду трипільців, які тут знаходили, могли потрапити шляхом імпорту.

Однак тепер віднайдено людські поховання культури лійчастого посуду, на місце яких через три-чотири століття прийшли трипільці та облаштували тут послення. Ми виявили характерні рештки їхнього побуту, житла.

Тепер точно відомо, що на Жупані є поселення саме Трипільської культури на місці поховання людей культури лійчастого періоду. Трипільці прийшли сюди і частково зруйнували це поховання».

Разом з тим, тривають розкопки культури лійчастого посуду на горі Лисівка. Тут у шістдесяятих роках під керівництвом Миколи Пелещишина також розкопувалось їхнє поселення. Воно оточене валом і ровом. Історики планують дослідити від кого вони захищались, адже самі по собі були мирними, про це свідчить доволі мала кількість виявлених наконечників стріл, бойових сокир.

Директор Винниківського історико-краєзнавчого музею Ігор Тимець зазначив:

«Гора Жупан є найвищою точкою околиць Винник. Ті речі побуту, які виявлені під час польсько-українських розкопок стануть частиною експозиції історико-краєзнавчого музею Винник. Надалі ми будемо нижче по схилу гори Лисівки досліджувати поселення культури лійчастого посуду».

Розкопки ведуться на грант Національного центру науки у Кракові за участю працівників Інституту археології Жешувського університету, студентів Кафедри археології Історичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка у партнерстві з Винниківським історико-краєзнавчим музеєм.

Останнє редагування Понеділок, 05 вересня 2016 08:40