Україна – Афон: 1000-ліття духовно-культурних зв’язків

П'ятниця, 23 грудня 2016 08:45 Автор  Марта Патика Опубліковано в Літературна сторінка Прочитано 1259 разів
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Афон – незалежна чернецька держава на території Греції. У 1016 році ігумен «монастиря русів» Герасим підписався під одним зі святогірських документів разом з ігуменами інших монастирів Афона. 
Цей документ свідчить про те, що давньоруське (українське) чернецтво представлено на Святій Горі, принаймні, тисячу років.

На Афоні прийняв постриг перший монах Київської Русі - преподобний Антоній, майбутній засновник Києво-Печерської лаври. Пізніше, великий внесок в розвиток Афону внесли українські гетьмани та козаки.
Про все це та багато іншого українці, що мешкають в Афінах та гості столиці Греції, дізналися під час просвітньо-культурного заходу «Подорож до Афону. Історичні й духовно-культурні зв'язки України та Афону», котрий відбувся 16-го грудня 2016-го року в культурному центрі Webster Athens, - поділилася зі "Стожарами" Укранорама.
Серед гостей заходу були представники українського посольства в Греції, громади Афін, духовенства, університету Webster Athens. Особливо приємною була присутність гостей з Волноваського району Донецької області, котрі перебували в Греції в рамках міжнародного проекту «Діти просять миру».
Перед початком офіційної частини, відвідувачі заходу могли ознайомитися з фотовиставкою «Афон і Україна: подорож крізь віки» Сергія Шумила, історика, дослідника Афону, Директора Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні.

AFISHA small 712a41a1bb

Офіційна частина заходу розпочалась з привітань Голови Асоціації української діаспори в Греції та філоукраїнців греків «Українсько-Грецька Думка» Галина Маслюк, Почесного та повноважного Посла України в Грецькій Республіці Володимира Шкурова та Віце-канцлера Вебстерського університету Сюзанни Міхаіліду.
Народний депутат України Дмитро Лубінець та координатор проекту «Діти просять миру» від ГО «Промінь Україна» Ганна Крисюк, які супроводжували дітей з Волноваського району, подякували організаторам за запрошення та відзначили важливість подібних заходів для закордонних українців. 
Надзвичайно пізнавальним виявився новий документальний фільм «1000 років на Афоні», виробництва телекомпанії «Інтер» (автор - Антон Нікітін, режисер - Данило Сирих), скорочену версію якого було презентовано під час конференції. Завдяки зусиллям Сергія Шумила та документалістів всі зацікавлені можуть зазирнути в невідомий світ Святої гори, побачити на свої очі духовну оселю запорізьких козаків та багато іншого. Однак, те, що кидалося в око, в англійських субтитрах до фільму зберігався традиційний радянський, чи російський підхід, коли русинів-українців зумисно називають росіянами, в той момент, коли Московської держави в ті часи не існувало, і тим більше ніхто не називав мосховитів росіянами навіть тоді, коли вона утворилася. Очевидно, під час підготовки таких фільмів, українським документалістам варто особливо ретельно підходити до цих питань з метою розвінчування насаджених міфів та теорій, згідно яких український, російський та білоруський народи начебто є одним єдиним народом, що не відповідає дійсності. А очевидна для українців та росіян “гра слів”, за допомогою якої продовжують ці міфи підтримувати, звичайно, не може бути зрозумілою для іноземної аудиторії, не вносячи таким чином ясності в питання, які необхідно донести до іноземців. 
03 73fcf4d109
Після перегляду фільму пан Сергій Шумило, розповів про свої враження від візитів до Святої гори, про містицизм та значення Афону для сучасників. Зокрема, пан Шумило зазначив, що в наш вік «розмивання» традицій, зберігання власних, а не наслідування чужорідних, є важливим завданням для кожної нації. Оскільки афонська спадщина є невід’ємною частиною українських духовних традицій, вона потребує уваги не тільки з боку влади, але й з боку пересічних громадян України.

Після презентації видавничих проектів Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні Сергій Шумило відповів на численні питання аудиторії. 

Захід проводився Асоціацією “Українсько-Грецька Думка” під егідою Посольства України в Грецькій республіці, в рамках програми МЗС України, за сприяння Webster Athens; Міжнародного інституту афонської спадщини в Україні за сприяння Паломницького центру УПЦ.