Архіви ЦРУ: польоти літаків-розвідників U-2 над Україною Рекомендовані

П'ятниця, 20 січня 2017 12:31 Автор  Опубліковано в Літературна сторінка Прочитано 1617 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Виявляється, американським розвідувальним службам було відомо набагато більше, ніж то декларував Радянський Союз. Зокрема, багато інформації було отримано завдяки польотам літаків-розвідників U-2.

Розсекречені архіви ЦРУ відкривають багато таємниць та дають відповіді на багато питань щодо відносин Сполучених Штатів з Радянським Союзом. Дослідник Maksym Maiorov проаналізував документи, що стосувалися польотів літаків-розвідників U-2:

"Перший літак U-2 піднявся в небо у 1955 році. Це була секретна розробка США, призначена для розвідувальних польотів над СРСР і країнами радянського блоку. Завдяки оригінальній конструкції планерного типу та системі життєзабезпечення пілота, U-2 літав на недоступній на той час іншим літакам висоті - 21 км. Передбачалося, що це не лише вбереже U-2 від всіх типів протиповітряної оборони, але й зробить його непомітним для радарів противника.Ще однією унікальною особливістю літаків U-2 була фотокамера, яка дозволяла робити досить чіткі знімки земної поверхні з оперативної висоти польоту.

Куратором розвідувальних місій U-2 було ЦРУ. У квітні 1956 року літаки, екіпажі та все необхідне були перевезені з США до Великої Британії, а 11 червня - до авіабази у Вісбадені (Західна Німеччина). Операція була суворо засекреченою, санкцію на застосування U-2 давав особисто президент Ейзенхауер. Легендою прикриття для U-2 була програма НАСА із використання авіації для вивчення атмосферних явищ. (Між іншим, спостереження за експериментальними польотами U-2 викликали в той час ажіотаж про "НЛО")

Перші 8 розвідувальних місій над країнами радянського блоку здійснені протягом 20 червня - 10 липня 1956 року 6 пілотами зі складу так званого "Відділу А". З них три місії (20.06 і дві 2.07) відбулися над країнами радянського блоку: Східною Німеччиною, Польщею, Чехословаччиною, Угорщиною, Румунією і Болгарією. Наступні дві (4 і 5 липня) - над СРСР, причому досить круто: один з пілотів відзняв Ленінград, а інший - Москву. На даній карті показані останні три місії літа 1956 року. 9 липня над УРСР пролітав пілот Глендон Данавей. Місія Джейкоба Кратта 10 липня мала на меті ретельне обстеження Криму. Це єдині випадки здійснення розвідувальних місій U-2 над Україною. Не знаю, чи виявила місія 2023 ознаки спорудження Об'єкту 825 ГТС в Балаклаві (підземна база підводних човнів): під час її будівництва проводилися посилені заходи з маскування.

Головною метою перших розвідувальних місій U-2 було встановлення кількості одиниць радянського стратегічного бомбардувальника М-4, здатного здійснити атомне бомбардування Сполучених Штатів. Кремль блефував, вдаючи ніби має сотні таких літаків. Завдяки знімкам, зробленим пілотами U-2, було встановлено, що СРСР має у розпорядженні близько трьох десятків М-4. Літні місії 1956 року, з одного боку, були сповненим ризиків експромтом, а з іншого - найбільш безпечні, адже противник виявився зовсім непідготовленим. Всупереч сподіванням, радянські радари зафіксували порушення повітряного простору, однак відправлені на перехоплення винищувачі МіГ-15 і МіГ-17 не змогли нічого вдіяти. СРСР виступив з нотою протесту і до листопада місії були припинені.

Всі наступні місії над СРСР, а їх загалом було близько двох десятків, здійснювалися з авіабаз у Туреччині та Пакистані і були спрямовані передусім на Середню Азію і внутрішні регіони СРСР. Кінець польотам U-2 над Радянським Союзом настав 1 травня 1960 року, коли ЗРК С-75 збив над Свердловськом літак, пілотований Гері Паверсом.

Раджу два хороші художні фільми, в яких показані найвідоміші провали розвідувальних місій U-2:
"Шпигунський міст" з Томом Хенксом, головний герой якого сприяє обміну Гері Паверса на радянського шпигуна Рудольфа Абеля; "13 днів" з Кевіном Костнером про Карибську кризу 1962 року. Там є момент, коли радянський ЗРК С-75 на Кубі збиває U-2, пілотований Рудольфом Андерсоном. Загибель американського пілота призвела до радикалізації "партії війни" у Вашингтоні, і Кеннеді ледве зумів відвернути ядерний апокаліпсис".

Останнє редагування П'ятниця, 20 січня 2017 12:59