В Іспанії підняли тему Голодомору-геноциду Рекомендовані

П'ятниця, 27 листопада 2015 06:43 Автор  Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

В Університеті Валенсії провели зустріч до річниці Голодомору. Відвідувачам показали фільм "Голод-33", якому передувала конференція експертів. Про це редакції сайту української діаспори "Стожари" повідомив один з організаторів заходу Андрій Якубув.

25 листопада 2015 р., в залі культурного центру Університету Валенсії, відбувся захід під назвою «Голодомор або Великий штучний голод в СРСР 1932-1933 рр. – національна трагедія українського народу», що складався з двох частин – просвітницького колоквіуму та показу фільму «Голод-33».

Напередодні Дня пам'яті жертв голодоморів цей захід організувало Студентське товариство Університету Валенсії «Дія У.В. – Україна» («Acció UVUcraïna»), що має за предмет діяльності зв’язки цього універистету з нашою країною.

Знаковим в оцінці сприйняття керівництвом університету такого заходу є те, що конференцію відкривав та модерував особисто проректор У.В. з питань культури та рівності проф. д-р. Антоніо Аріньо. В цій першій частині заходу виступали два професори університету та колишній Почесний консул України у Валенсії.

Завідувач кафедри Людської Географії У.В. – колишній обласний міністр Освіти та бувший депутат іспанського парламенту проф. д-р Жоан Ромеро, окреслюючи історичні обставини Голодомору, резюмував: «це – перший великий геноцид ХХ століття».

Доцент кафедри Конституційного права У.В. – також Почесний консул Республіки Македонія у Валенсії проф. д-р Карлос Флорес у своєму виступі зауважив, що складається враження, що люди класифікують геноциди та злочини проти людяності – мов футбольні команди – на вищу, першу та нижчі ліги; при цьому що один з них,- Голокост,- «грає» у найвищій з таких умовних ліг без жодних суперників. На думку автора метафори, український Голодомор, з точки зору обізнаності у світі та медіатизації, далеко «обіграний» такими геноцидами як вірменьский чи камбоджійський.

Однак, як підкреслив цей доповідач з посиланням на майже повне незнання іспанців про Голодомор як історчний факт,- «з цих часів маємо документи, телеграми та підписи ідеологів злочину – все те, чого немає про Голокост».

Видатний іспанський юрист та Почесний консул України у Валенсійській області (2005-2015 рр.), згадуючи також про сучасні прояви міжнародного тероризму зазначив, що Україна «знову страждає від тоталітарного імперіалізму, від нового Гітлера, яким є Путін». Разом з тим, додав: «формальне визання Голодомору – це прояв солідарності і поваги до жертв трагедії та всього українського народу, це – моральний імператив». – «Мені прикро»,- критично зазначив Ромеро-Вільяфранка,- «що з нагоди 75-ї річниці подій, як Почесний консул, я не зміг добитися такого визнання від парламенту Валенсійської автономії».

Врешті, захід продовжився показом фільму Олеся Янчука «Голод-33», із зачитуванням опісля короткої розповідді від режисера. Як зазначають організатори зі словами подяки, сам фільм з іспанськими субтитрами та дозвіл на його показ вони отримали від пана Янчука.

Учасники конференції відзначили особливість фільму «Голод-33», адже, на їх думку, хороші фільми на історичну тематику зазвичай деформують історію типовими «красивою дівчино» і «красивим хлопцем», чия історія кохання веде події сюжету. У «Голод-33»,- зазначили за столом,- «особливо неприємні сцени», але саме тому його потріно подивитися.

Координатор «Дії У.В. – Україна» Андрій Якубув напередодні написав у своєму Фейзбуці, що «хочеться, щоб тема нашої національної трагедії поверталася на порядок денний розмов про Україну», констатуючи також, що «розуміння іноземців щодо складності цього питання – автоматична їм відповідь на роздуми про те, чому російськомовні території України є такими та чому вони – насправді – українські...».

Організатори оцінюють, що навіть цей їхній скромний захід, з часу останніх ювілейних роковин, є чи не першою згадкою про Голодомор в Іспанії на високому академічному рівні.

Попереднім заходом студентського товариства Університету Валенсії «Дія У.В. – Україна» стало видання на іспанській мові книги «Іван Франко. Українське перо іспанських класиків».

Нагадаємо, 13 листопада Президент України, в своєму Указі «Про заходи у зв’язку з Днем пам’яті жертв голодоморів» постановив МЗС «активізувати роботу щодо визнання міжнародною спільнотою Голодомору 1932 - 1933 років в Україні геноцидом Українського народу».

До 75-річчя трагедії три іспанські автономії (Баскійський край, Каталонія та Балеарські острови), а також кілька муніципалітетів визнали Голодомор – геноцидом Українського народу.

У 2007 році іспанський парламент прийняв постанову з цього приводу без вживання термінів «Голодомор» та «геноцид», вказуючи при цьому потребу співробітництва України, зокрема, з Росією.

У 2010 році іспанські парламентарі відхилили, на рівні профільного комітету, проект постанови про включення до загальних навчальних програм Іспанії інформації про Голодомор 1932 - 1933 років в Україні.

Останнє редагування П'ятниця, 27 листопада 2015 08:15