Сотні українців прийшли попрощатись з Наталкою ‪‎Пастернак Рекомендовані

Четвер, 14 січня 2016 13:10 Автор  Марта Патика Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(5 голосів)

4 січня, у Парижі у віці 50 років пішла з життя очільниця української громади Франції Наталя Пастернак.

 

На ‎похорон Наталки ‎Пастернак у Парижі прийшло близько 500 людей. За словами очевидців, це — чи не найвелилюдніший похорон в тамтешній українській церкві.

Про у Facebook це написав Markiian Peretiatko.

«Наталка Пастернак – онука українців, які в 1920-х емігрували до Франції. З 2003 організовувала поїздки спостерігачів з Франції на українські вибори, а останніми роками – численні акції діаспори на підтримку Революції гідності, проти путінської агресії. У 2006-2015 рр. очолювала ‎CRCUF, репрезентативний комітет української громади у Франції», — зазначив Markiian Peretiatko.

«Прийнявши Святі Тайни, щира Християнка і палка Українка, Наталя Пастернак, упокоїлася у Господі сьогодні коло 22:00 в Парижі. Втрата для чоловіка Жан-П’єра і дітей Дам’яна, Лілі та Івана непоправна. Такою вона є для нашої єпархії, цілої громади у Франції і нашого народу.

«Наталя любила Бога і Україну....дуже любила. Ми любили ЇЇ. Як довголітний, надзвичайно енергійний і відповідальний керівник української громади у Франції, Наталя Пастернак нас вела, Вона нам служила.

Ми вдячні за свідчення Покійної. Наталя вірила і чекала перемоги правди. Той, хто є Правдою, Дорогою і Життям приймає ту, яка прийняла його.

Покійна залишиться для нас незабутньою. Молімся за спокій душі славної пам’яті Наталі Пастернак і за її Родину. Со святими упокой! Вічная пам’ять», – написав єпископ Української Греко-католицької церкви, Єпархії Святого Володимира Великого у Парижі владика Борис Гудзяк.

«Наталка Пастернак здобула чимало відзнак, здійснила безліч публічних виступів, зорганізувала море різноманітних конференцій, семінарів, круглих столів. Проте солідний перелік звершень не скаже про неї найважливішого: Наталка вміла не просто зацікавити Україною, але й зворушити та вибити з усталених стереотипів попередньо байдужу аудиторію. Дар, як для французької землі, тим більше рідкісний, що традиції русофільства тут доволі міцні, попри поширену антипатію волелюбних французів до деспотичного Путіна», - зазначила Алла Лазарева.

Наталя Пастернак була обрана керівником української громади у Франції у 2006 році. Ось що, розповідала сама Наталя Пастернак про свою діяльність: «В українській громаді я працюю десь з 2003 року. Тоді на міжнародний колоквіум присвячені пам’яті Голодомору до нас приїхав дослідник цієї жахливої трагедії, на жаль, вже покійний Джеймс Мейс. Кожного року в листопаді ми проводимо в Парижі Тиждень Голодомору. Це може бути виставка чи конференція, зачитуємо імена людей, які загинули під час голоду. Запрошуємо французьких депутатів, бо у Франції мало хто знає про ті події».

Народжена у Франції у другому поколінні вона гідно зберігала та продовжувала прадідівські традиції в українському дусі, добре володіла українською мовою, знала культуру та історію нашого народу.

Проте, за словами Наталі Пастернак, зберегти українську ідентичність вдалині від батьківщини було нелегко.

«Я народилася у Франції, так само мої батьки. А всі мої діди і бабусі приїхали з Західної України у 20-х роках минулого століття. Тато й мама дуже добре говорять українською. І я в дитинстві розмовляла з татом, та він сміявся, що перекручую слова, от моя українська і заховалася. Якось склалося у мене в голові, що українська мова не для молоді, а для старших людей, бо з Україною ніяких зв’язків у нас тоді не існувало. За радянських часів поїхати в Україну було неможливо: моєму татові двічі відмовили у радянській амбасаді», – пригадувала Наталя Пастернак.

Наталя Пастернак була ініціатором та координатором багатьох українських гуманітарних, культурних та мистецьких проектів у Франції. Вона знана, як справжній захисник демократії, культурних цінностей, за що отримала високу нагороду – Орден Королеви Анни.

Відзнаку було засновано в Україні у 2008 році до 1000-ліття народження Анни Ярославни, королеви Франції, доньки Великого Київського князя Ярослава Мудрого, яка в далекі часи представляла на французькій землі свою батьківщину.

У Франції Наталя Пастернак стала другою, після Анни Кантер, віце-президента Асоціації «Братинство» Санліз-Київ-Печерськ, хто удостоївся цієї нагороди.

Нагадаємо, Наталя Пастернак померла після кількарічної боротьби з раком. Залишила чоловіка і трьох дітей, наймолодшому з яких – 8 років.

Спочивай з миром, вірна донька українського народу! Світла память!