Українська громада буде слідкувати, аби новий уряд Канади захищав Україну від російської агресії

Четвер, 11 лютого 2016 07:46 Автор  Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

На початку минулого тижня в Україні з візитом перебував Міністр закордонних справ Канади Стефан Діон. У поїздці його супроводжував президент Конґресу Українців Канади (КУК) Павло Ґрод, а також Маркіян Швець та Тарас Залуський як представники КУК.

Хоч запрошення взяти участь у візиті було офіційним, за інформацією Павла Ґрода, члени делегації поїхали в Україну за свій власний кошт. У розмові з Новим Шляхом пан Ґрод зазначив, що делегати від КУК працювали з Міністром Діоном, щоби той якнайкраще зорієнтувався у сучасній ситуації в Україні. У спілкуванні зі Стефаном Діоном представники нашої громади наголошували, що Україна і надалі має залишатися одним з пріоритетів зовнішньої політики Канади.

У розмовах з українськими урядовцями Міністр Діон обговорював зокрема питання військової допомоги Україні. Павло Ґрод висловив сподівання, що через кілька тижнів до України прибуде Міністр оборони Канади Харджит Саджан. Дві країни зараз обговорюють продовження тренувальної місії канадійських військових в Україні, можливе також проведення додаткових місій у майбутньому. Павло Ґрод висловив сподівання, що канадійське Міністерство оборони перегляне свій інвентар зброї і військової техніки, і зможе надати Україні те, в чому зараз не має потреби. Є також сподівання, що Канада підпише угоду щодо співпраці в сфері оборони з Україною і включить її до списку країн, яким може надавати військову допомогу (Automatic Firearms Country Control List). Крім того, українська громада Канади сподівається, що будуть продовжені плани попереднього уряду Канади сприяти інвестуванню в українську галузь виробництва збройної техніки.

Новий Шлях запитав Павла Ґрода, чи немає нової інформації про канадійські броньовики LAV, які були виведені з Афганістану. Деякі журналісти звинувачували попередній уряд у небажанні передати їх Україні, у той час як представники уряду наголошували, що ті LAV були застарілі і непридатні для використання. Пан Ґрод сказав нам, що отримав підтвердження від військового аташе України в Канаді, що ті LAV дійсно були непридатні. “Але ми будемо заохочувати, слідкувати за тим, щоби будь-яка техніка, який списується Канадою, але ще має потенціал, передавалася Україні”, сказав Павло Ґрод.

Після від’їзду міністра Діона в Рим делегація КУК провела зустрічі в Києві з представниками Верховної Ради, Адміністрації Президента, Уряду та громадянського суспільства. “Ми чуємо багато негативного в медіа і хотіли отримати реальну оцінку ситуації”, сказав пан Ґрод.

Представники Верховної Ради розповіли делегації КУК про реформаторські законопроекти, вже прийняті парламентом. Павло Ґрод таким чином оцінив роботу Ради: “Наша оцінка є позитивна – парламент працює досить ефективно і приймає реформаторські закони. Тому мені особисто дивно чути, що парламент України не працює і треба проводити нові вибори. Є питання з ефективністю Кабінету Міністрів і окремих міністрів. Хочу дати таку оцінку, що такі міністерства, як Агропромисловості, Фінансів, Економічного розвитку, Інфраструктури, вони активні, мають реформаторських міністрів і за останні роки зробили дуже багато. Очевидно, подання у відставку Міністра економічного розвитку Айвараса Абромавичуса є великим застереженням проти того, що старі структури намагаються уповільнити реформи. Але, на загал, не можна говорити, що відбувається повернення до часів Януковича. Найбільша проблема зараз – це прокуратура і судова система, які потребують великих реформ. Також бачимо, що середня ланка бюрократів гальмує реформи і дуже тяжко тим міністрам змінювати ситуацію, звільнювати бюрократів. Друга проблема це те, що уряд не може забезпечити нормальну зарплатню урядовцям. Заступник міністра заробляє $200-$300 на місяць, жити за такі гроші в Києві просто неможливо.
“Ми обговорювали ці питання на зустрічах з такими людьми як Дмитро Шимків, заступник Голови Адміністрації Президента. Ми обговорювали, де КУК міг би долучитися до реформ. В Україні готові, щоби ми долучилися до цієї праці. Це навіть може бути на державному рівні – є канадійські державні службовці, які готові працювати в Україні за свій власний кошт.

“Канада також може допомогти, щоби економіка України стала більш інноваційною. Наприклад, є можливість створення орґанізацій, які могли би допомагати українським науковцям комерціалізувати інновації. Одним із взірців такого співробітництва є Canada Israel Industrial Research and Development Foundation. Це є фундація канадських та ізраільських неурядових орґанізацій, які займаються комерціалізацію нових технологій. Дотепер Україна в основному експортує сировину, а такі люди, як Дмитро Шимків, хочуть зробити, щоб ми були також експортерами інновацій. Щоби повернувся Крим, щоб люди на Донбасі хотіли жити в Україні, Україна має стати потужною економічною силою.

“В України також є велика потреба розвивати програму Go Global, яка має заохочувати вивчення англійської мови, щоб впровадити її як другу мову замість російської. 2016 рік Президент України оголосив роком англійської мови в Україні. Ми, як діаспора, могли би популяризувати, викладати англійську мову в Україні. Також можемо проводити політичний тренінг – вишколювати нових політиків, нову політичну еліту і культуру в Україні.”

Новий Шлях також запитав Павла Ґрода, чи обговорюється зараз у канадійському уряді питання підвищення санкцій проти Росії, і чи може Канада ставити це питання перед іншими західними країнами. Пан Ґрод вважає, що Канада і Сполучені Штати мають ініціювати підвищення санкцій, оскільки “в Європі йде сильний тиск, щоб їх навпаки зменшити. І ми стараємся вести політичний діалог в Канаді, що треба підвищувати санкції і розглядати, де сучасні санкції не дотягують, де вони не включають ключових росіян і ключові російські компанії. Є відчуття, яке ми отримали і від канадського уряду також, що зараз немає великого апетиту для підвищення санкцій. Тому важливо, щоб ми, як українська громада, постійно пригадували новому уряду, що війна Росії проти України продовжується, що через російську агресію вже загинуло більше 9,000 людей.

І ми маємо про це нагадувати, бо російська пропаганда каже, мовляв давайте перестанемо говорити про війну, і будемо говорити про те, як ми маємо співпрацювати в Арктиці, в Сирії. Ми мусимо запам’ятати, що канадійський уряд, чи то Прем’єр Міністр, чи то Міністр закордонних справ, не прокидаються вранці і не думають “що я зроблю сьогодні, щоб допомогти Україні”. Ми мусимо зрозуміти, що це – наш обов’язок, як української діаспори, щоб вони не забули про їхню відповідальність, про їхні обіцянки нам, і щоб вони підвищували санкції.

“Я б сказав, що ми дивимся оптимістично на політику нового уряду щодо України. Нам було сказано дуже відверто, що Міністр Діон стоїть проти російської агресії і нападу на Україну. Він однозначно говорив такі слова і в Україні. Але ми будемо слідкувати за тим, чи новий уряд буде занадто іти на співпрацю з Росією. Ми будемо пригадувати, що вони нам обіцяли, що будуть підтримувати Україну.”

Dion Yatseniuk and delegation Feb 1 20162 696x463

Маркіян Швець, Тарас Залуcький, Павло Ґрод (усі - КУК), Міністр закордонних справ Канади Стефан Діон, Прем'єр Міністр України Арсеній Яценюк, депутат Борис Вжесневський, посол Канади Роман Ващук, помічник заст. Міністра з глобальних питань Канади Марк Гвоздецький, заступник Міністра закордонних справ України Данило Лубківський в Києві

Джерело - Новий шлях