Як українська діаспора боролася за голоси голландців на референдумі Рекомендовані

Понеділок, 11 квітня 2016 07:41 Автор  Стожари Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

Що зробила українська діаспора в Нідерландах для позитивного результату референдуму, і чому це не допомогло...

10419380 293706674155912 2029837218508878426 nМи почали працювати, як тільки стало відомо, що референдум відбудеться - це був листопад 2015 го. Провели опитування, щоб з'ясувати причини, за якими жителі Нідерландів планують голосувати "проти" асоціації України з ЄС. Виявилося, з 28 тисяч опитаних в північній частині країни 71% налаштований "проти" - така позиція була пов'язана перш за все з міграційним кризою в Європі і високими податками, що йдуть на допомогу іншим країнам. Нейтрально налаштованих або "не визначилися" було 14%, і зовсім небагато знайшлося тих, хто збиралися голосувати "за". Прийти на референдум планували 90% опитаних.

У грудні діаспора розробила план дій з проведення кампанії "За". Намагалися врахувати ментальність голландців і всі їхні аргументи. Вирішили проводити інформаційну кампанію, а не агітаційний - на агітацію європейці реагують негативно, вважаючи такий підхід посяганням на демократію.

Інформували по-різному: організовували лекції, брали участь в дебатах, роздавали інтерв'ю, влаштовували дні української культури. В одному з сіл на майстер-клас з приготування вареників прийшло 130 чоловік - все місцеве населення. Виліпили 1 тис. смачних вареників!

При цьому масштабного фінансування у нас не було. Наприклад, 600 тисяч інформаційних листівок надрукував для нас один голландський бізнесмен. Його компанія і та, в якій я працюю, іноді роблять спільні проекти, я розповіла йому про Україну - він надихнувся і захотів допомогти. А потім побував на показі фільму "Зима в вогні" і сказав, що відкрив для себе нову країну. Дуже допомогли місцеві діаспори дружніх Україні країн.

В результаті на початок квітня нам вдалося охопити більшу частину міст і сіл на півночі країни. Причому з 86 волонтерів, які приєдналися до нас, більшу частину складали дружньо налаштовані голландці. У тому числі Яни фан Дайк, наша найчарівніша помічниця: 82-річна мешканка міста Саппеміер ніколи не бувала в Україні, дуже мало знає про неї, але активно включилася в кампанію, заявивши, що все це - заради майбутнього українських дітей. Вона організовувала вечори з приготування вареників, на велосипеді розвозила листівки, провела презентацію про Україну в церкві свого містечка, а в день референдуму вона і її подружки були першими, хто проголосували на місцевому відділку.

Втім, налаштованих негативно теж було чимало. Задавали багато питань про українське суспільство, про економіку. Всі знають про те, що у нас йде війна: ми намагалися уникати цієї теми, але коли нас запитували, пояснювали, що на сході країни зараз наша молодь захищає і їх світ в тому числі. Про корупцію питань було небагато - вони з'явилися тільки після того, як вийшли статті про офшори.

На результаті позначилася і низька явка: по-перше, 6 квітня була погана погода, дощ і шторм почалися якраз увечері, коли люди йшли з роботи і могли б проголосувати. А по-друге, політичні партії, які закликали голосувати "за", не надто ретельно втягнули свій електорат - все були в очікуванні маленької явки і невизнання референдуму. А ось опоненти мобілізували своїх прихильників максимально. Противники асоціації України з ЄС використовували плакати, білборди, листівки, вони були всюди - з їх "Ні". І туалетний папір з аргументами проти України крокувала вулицями Нідерландів, а в якості альтернативи були тільки ми з сердечками "Голосуй" За ".

І все одно результат референдуму з помітною перевагою "проти" став для мене несподіванкою - здавалося, що голоси розподіляться порівну, 50 на 50. Особливо в останні дні настрою виглядали здебільшого позитивними. Втішає те, що більшість провінцій з тих, де ми проводили активну роботу, показало позитивний для України результат. Притому, що ми зосередилися на північних регіонах, як на найбільш проблемних - це колишні комуністичні провінції, до сих пір тісно пов'язані з Росією і співпрацюють з Газпромом.

Можливо, треба було приділити більше уваги і іншим областям. Я шкодую про те, що не було коштів на інформаційні білборди на залізничних станціях по всій країні - був навіть попередній договір, була знижка 70%, але грошей не знайшлося. Шкодую, що не було коштів на ефірний час на центральних каналах. Шкодую, що жоден український фонд і жоден бізнесмен з України не відгукнувся на прохання підтримати кампанію "За".

І, тим не менш, думаю, приблизно 25% з тих голосів, що були віддані "за" - заслуга української діаспори. Впевнена, все це було не дарма. Негативний результат говорить тільки про те, що Україні необхідні реформи: українським політикам пора починати активно працювати і вести себе трохи скромніше, прагнучи бути ближче до народу, подібно до їх європейським колегам. А українцям не треба розчаровуватися: і голландці, і Європа відкриті для них.

Віра Луценко
член правління фонду "Українці в Нідерландах"

Джерело: focus.ua

Останнє редагування Понеділок, 11 квітня 2016 08:13