Українці Бельгії відсвяткували 50-ліття Українського культурно-відпочинкового центру «Франкополе» Рекомендовані

Понеділок, 03 жовтня 2016 06:02 Автор  МАРІЧКА ГАЛАБУРДА - ЧИГРИН Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

«Українці Бельгії відсвяткували 50-ліття Українського культурно-відпочинкового центру «Франкополе», який знаходиться в бельгійських горах Ардененах, а також 160-ліття від дня народження та 100-ліття від дня смерті українського поета та прозаїка, суспільно-політичного діяча, перекладача і публіциста, драматурга, великого поборника української єдності Івана Франка, в честь якого назване це місце, пам’ятник якому спорудили на «Франкополі» у 1976 році, відзначаючи 10-ту річницю існування центру» - так коротко подає пресова Служба посольства України в Бельгії.

Святкування Ювілею відбулися в суботу 24.9.2016 році.

Нагадую, що Акт закупу цілого комплексу підписано 22.12.1965 - го року, а почали оселю вживати, використовувати приміщення, після частинного ремонту в липні 1966 року.

50 років тому 7-го липня 1966 року розпочався на Франкополі Перший трьох тижневий табір Спілки Української Молоді Бельгії.

В неділю 10-го липня Преосвященний Владика Архиєпископ Кир Іван Бучко довершив акт посвячення новонабутої Оселі.

В тому таборі брала участь підлітки, молодь.

В цю суботу 24.9. ц.р. біля вхідної брами до головного будинку діти вітали хлібом і сіллю Надзвичайного і Повноважного Посла України у Королівстві Бельгія пана Миколу Точицького.

Були присутні чи не всі працівники Посольства.

Сформувався похід до пропам'ятного знаку українцям, які боролися за волю України. Відбувся Молебень. Правив отець Дмитро Сенів, з Сіднею, з Австралії.

Промовляє отець Дмитро Сенів з Сіднею з Австралії. Він будучи семінаристом в Римі приїжджав на табори Спілки Української Молоді до Бельгії, був з нами й ми його вважаємо «бельгійцем»

Випало символічно, бо це він 50 років тому був між тими першими, які приїхали на Франкополе. Зробив серію знимок з того першого трьох тижневого нашого побуту і наступного року. Знимки з нас в архіві.

Відтак присутні пішли до пам'ятника, який стоїть з правої сторони дороги, яка веде на Франкополе. Це кам'янна брила із бюстом Івана Франка, яку поставили там в суботу 28-го серпня 1976 році, в день закінчення CУМ табору і Здвигу.

Голова Товариства Українців Бельгії Ігор Хохоляк відкрив святкування.

З визначним святом присутніх привітав Посол України в Бельгії Микола Точицький, який поклав квіти до пам'ятника Іванові Франкові.

Промовляє Посол України в Бельгії Микола Точицький.

Промовляє Посол України в Бельгії Микола Точицький.

Слідував концерт, в якому взяли участь мистецькі одиниці Бельгії - «Світанок» з Бруселю,« Явір», учасники з кількох міст Бельгії, «Калина» з Антверпену та Олена та Надії Цимбалюк з Льєжу. Олена представила молоду співачку Наталю Москаленко з Бруселю.

Ансамбль «Калина» з Антверпену виконує жартівливу сценку - про язикату КУМУ

Сміло стверджую, що під сучасну пору в нашій спільноті в Бельгії маємо дуже добрих, навіть прекрасних співаків і співачок, навіть інструменталістів. Мали ми можливість почути їх і дивуватися на першому Фестивалі Української Пісні, який відбувся в вересні місяці 2015 року в Aнтверпені. Вже відбувся 17.9.2016 і другий фестиваль.

Ансамблю «ЯВІР» це ветерани другого покоління молодших в Бельгії.

Ансамбль «ЯВІР» - Павло Когут, Данило Бойко, Катерина Бойко, Одарка Галабурда, Христина Когут, Орися Бойко

Тепер важко порівнювати співачок, співаків, чи ансамблів, які в нас є в Бельгії появилися з тої чи іншої причини.

Але мушу вирізнити ансамбль «Явір», який заспівав з альбому стрілецьких пісен «Ой, у лузі червона калина». Всі присутні на залі встали й співали з Ансамблем - співачку Ірину Хапко і молоду Наталю Москаленко. Маємо, слава Богу своїх з України і тутешніх, гордимося ними. Aби було де і коли їм виступати.

Написати об’єктивну і релятивно недовгу доповідь про наше суспільно-політичне і церковне життя в Бельгії і 50 -ти ліття Франкополя нетак просто. Aле Григорій, який довгі роки працював на Радіо Cвобода, написав блискучу за змістом доповідь. Він, як ніхто інший вмів додати і дозу гумору до сказаного. Все влучно і де треба.

Закінчилося свято - вечерою, барбекю і забавою. Грала оркестра «Голос Рака» і співав й грав до танцю Василь Панько.

Відшуміло ще одне свято, котре з черги, на Франкополі. Ми раді були як вже згадувала зустріти давніх друзів. Сподівалася зустріти більше отих «першунів» - таборовиків, які були між першими в 1966 -му році. Але не було багатьох. Були гості - «бельгійці» з Канади, Києва, Голяндії , Англії, ну і нас двох з отцем Дмитром Сенівим з Австралії.

З великої когорти такзваних піонерів, будівельників Франкополя було на залі лише двох - пані Марія Капечук, активістка Об'єднання Українок Бельгії й наш тато Іван Галабурда. Він був найстарший там українець Бельії. Шкода, що ведучий свята їх не назвав. Незнаю чи ще хтось з тих піонерів живий.

Треба віддати належне признання всі тим, хто спричинився до успішного проведення ювілейного свята. Можна мати якісь зауваження, що щось може було не так, але, беручи під увагу сучасний стан в нашому суспільстві, зробили друзі все, що могли і за це їм належетсься сердечна подяка зокрема від нас приїжджих з різних країн “бельгійців” і всієї громади.

Нaдіємося, що відбутий ювілей скріпить нашу “бельгійців” віру в поняття, що помимо деяких труднощів треба продовжувати працю, яку почали піонери i що молодше покоління продовжить її. Новоприбулі з України, роблять по місцях свого поселення імпрези, провадять школи, співочі гуртки. Може суспільство в Бельгії стане знов одне з передових українських суспільств в Европі...

Хай нам в цьому щастить!

МОЇ ЗНИМКИ З СВЯТКУВАНЬ ТУТ

https://www.facebook.com/marichka.czyhryn/media_set…

Відео репортаж про святкування тут:

http://www.radiosvoboda.org/a/28017156.html