Канадський інститут "Просвіти" святкує 100-річчя. Рекомендовані

Вівторок, 08 листопада 2016 12:06 Автор  Норберт К. Іван Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(3 голосів)

У суботу, 5 листопада 2016 року, у місті Вінніпег відбулася історична подія. Українсько-канадська громада відзначала знаменну дату – 100-річчя з дня заснування товариства “Просвіта” на теренах Канади.

Урочисте святкування поблагословив Високопреосвященніший  Владика Лаврентій, Митрополит УКЦ в Канаді, -повідомляє "Ukrainian People" magazine

Вітальні телеграми надіслали генерал-губернатор Канади Девід Джонстон (Governor General of Canada David Johnston), прем’єр-міністр Джастін Трюдо (Prime Minister of Canada Justin Trudeau), мер Вінніпегу Брайян Боумен (mayor of Winnipeg, Manitoba  Brian Bowman), президент Конгресу Українців Канади, відділ Манітоби, Оксана Бондарук.

1-dsc_2129 Минуло століття з того часу, коли групою українських поселенців було  створено хорове і драматичне товариство “Бандурист” при катедрі св. Володимира і Ольги у Вінніпезі. Модель товариства була запозичена з галицької організації “Просвіта”, що виникла у Львові наприкінці 1860-х років. За короткий час театральні постановки “Бандуристів” стали дуже популярними і церковного приміщення стало замало. Постало питання про зведення власного будинку.

З ініціативи преподобного отця Миколи Оленчука було сформовано комітет і придбана земельна ділянка під будинок для “Просвіти”. Під час візиту до Канади у вересні 1920-го року, Митрополит Андрей Шептицький поблагословив наріжний камінь нового будинку. Офіційне відкриття Канадсько-Українського інституту “Просвіта” відбулося у 1922-му році.

На урочистому відкритті ювілею, голова Інституту “Просвіта” Павло Филипчук зазначив:

1-dsc_1764“Перша “Просвіта”, мета якої була просвітити і розбудити національний дух через сприяння української мови і культури, була заснована у Львові 1868 року. У Вінніпегу Канадсько-Український інститут “Просвіта” розпочав свою діяльність у 1916 році і від того часу він віддано служить українській громаді. Його членство охопило вже чотири українські еміграції, яким не байдужа українська мова, культура і традиції.”

Пан Филипчук також згадав, що на сцені “Просвіти” Вінніпегу виступали такі славні діячі української культури, як Василь Авраменко, Соломія Крушельницька, Євген Турула  і наші духовні провідники – Митрополит Никита Бутка, Патріарх Йосип Сліпий, Митополит Іларіон Огієнко та Єпископ Василь Величковський.

1-dsc_2132“Просвіта” намагалася не лише згуртувати українських емігрантів, об’єднати їх, зберегти їхню національну ідентичність і самодостатність в іншомовному середовищі, а й допомагати матеріальною підтримкою,” – підкреслив голова Інституту.

Протягом 1920-х та 1930-х років у “Просвіті” були створені та успішно працювали різні культурні програми, гуртки, хори, оркестри, школа танцю, спортивний клуб, школи української мови та благодійна  жіноча асоціація ім. Княгині Ольги.

Після Другої світової війни організації створені новою хвилею українських іммігрантів стали частиною “Просвіти”: “Спілка Української Молоді” (СУМ), “Ліга Визволення України” та “Ліга Жінок Визволення України”.

Заснування “Просвіти” у провінції Манітоба мало величезне значення для українсько-канадської громади. Тут і сьогодні відбуваються значні події української громади і на межі столітнього ювілею можна впевнено сказати, що Канадсько-Український інститут “Просвіта” продовжує виконувати свою місію.

У цей святковий день гості “Просвіти” насолоджувалися спілкуванням, смачним обідом та чудовими виступами  танцювальних ансамблів “Русалка”, “Верба”, “Слава” та чоловічого хору “Гуслі”. А я особисто хотів би подякувати усім українцям Канади, які розбудовували “Просвіту”, берегли нашу культуру і передавали з покоління в покоління наші невмирущі традиції.

Низький Вам уклін.

Слава Україні!

“Ми є. Були. І будем ми! Й Вітчизна наша з нами.” (І. Багряний)

Останнє редагування Вівторок, 08 листопада 2016 13:33