У Грушовичах польські націоналісти зруйнували пам'ятник УПА Рекомендовані

Четвер, 27 квітня 2017 05:18 Автор  Ольга Мельник Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

26 квітня 2017 року, напередодні 70-річниці примусової депортації Українців - операції "Вісла", у польському селі Грушовичі на цвинтарі демонтували пам'ятник на могилі полеглих українців-бійців УПА. Поліція та представники влади не втручалися.

Одним з перших про цей факт свідомого знищення українського поховання написав благодійний фонд "Героїка" на своїй сторінці у facebook:

«Посеред білого дня зібрались якісь “активісти”, демонтували з братської могили українських вояків державний герб України, а згодом саму могилу сплюндрували. Поліція нікого не заарештувала».

Детально про реакцію польської сторони повідомило видання Львівська газета.

Польська сторона пояснює це як «демонтаж незаконного пам’ятника УПА», який простояв 23 роки, і спростовує наявність там могили.

На сайті portalprzemyski.pl зазначено, «що це був перший на Підкарпатті легальний розбір нелегального об’єкта УПА».

«Це територія цвинтаря вже багато років і якби ми копали глибоко, мабуть, знайшли би там якісь людські кістки. У майбутньому це буде місце для поховань. Це ніколи не було пам’ятником, а було нелегальним меморіалом. […] Ми хотіли його знести і з погляду естетичного, такою була воля більшості мешканців, думаю, не тільки нашої гміни, але й усіх поляків. Ми не боїмось наслідків цього вчинку зі сторони української, а тільки зі сторони крайніх організацій», – сказав у коментарі portalprzemyski.pl Януш Слабіцький, війт гміни Стубно, на території якої розташоване кладовище.

Такі дії вже викликали хвилю обурення у Фейсбуці.

«Чекаємо офіційної реакції від польської влади, а саме Інституту національної пам’яті Польщі та Міністерства культури. Пам’ятник має бути відновлений з офіційним погодженням та дозволом цих інституцій. А вандали , які воюють з мертвими, повинні бути покарані відповідно до законів цієї держави. Чекаємо на висновки поліції та правоохоронних органів Польщі», – написав секретар Державної комісії у справах увічнення пам’яті, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета.

Крім того, користувачі Фейсбук активно обговорюють  причетність польських радикальних партій до цих дій. Зокрема. можливу участь в цій ганеюній акції представників "Polska Falanga" та "Zmiana".

Пам’ятник на цвинтарі у Грушовичах неодноразово зазнавав плюндрувань, зокрема у березні та серпні 2014. У травні 2015 року невідомі злочинці втретє пошкодили пам’ятник: демонтували п’ять таблиць, зникли металеві елементи на стовпах, на яких вивішували прапори.

фото: https://www.portalprzemyski.pl/

Останнє редагування Четвер, 27 квітня 2017 05:39