У Польщі вшанували жертв Голодомору 1932–1933 років Рекомендовані

Субота, 02 грудня 2017 09:35 Автор  Орест Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
У Польщі вшанували жертв Голодомору 1932–1933 років У Польщі вшанували жертв Голодомору 1932–1933 років

Богослужіння, молитви, покладення квітів і лампадок до пам’ятних знаків, покази фільмів, артистичні програми, запалення свічок на підвіконнях у своїх домівках… Українська громада у Польщі вшанувала пам’ять українців, зморених голодом.

 Варшава Відзначення Дня пам’яті жертв Голодомору у столиці Польщі розпочалися поминальною Службою Божою у православній церкві Святого Яна Клімака на Волі, яку очолив о. проф. Мар’ян Бендза. «Пам’ятайте про цю трагедію і ніколи не забувайте мільйонів жертв. Ніколи в історії такого не було, щоб країна, яка могла годувати майже весь світ, вмирала з голоду. Але Україні прийшлося не лише тоді страждати, вона страждає і сьогодні», – говорив священик до людей, які після молитви запалили свічки біля пам’ятного знаку жертвам Голодомору, установленому на Вольському православному кладовищі. Серед присутніх були представники Посольства України у Польщі та члени української громади, які живуть у столиці.

 Люблінські відзначення пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-1933 рр. біля пам’ятника жертвам Голодомору, спорудженого 2014 р.

Посол України Андрій Дещиця, згадуючи про геноцид України у 30-ті роки, підкреслив, що завдяки пам’яті про ці жертви український народ вижив і в ньому залишився дух боротьби. «Цей дух боротьби дозволив зберегти пам’ять про тих, хто помер, цей дух боротьби допоміг нам під час ІІ Світової війни, допоміг також у період комуністичного режиму, допомагає сьогодні протистояти російській аґресії. Нам потрібно боротися далі, щоб ця трагедія не повторилась у майбутньому, боротися за те, щоб ми жили у вільній, незалежній українській державі», – наголошував дипломат.

ВаршаваУ свою чергу колишній голова Об’єднання українців у Польщі Юрій Рейт нагадав, що Голодомор був не лише 1933 р., а й у 1921–1923 і 1946–1947 роках. Звертаючись до школярів, які навчаються української мови у Варшаві, діяч сказав, що їхня присутність на заході є запорукою того, що події, під час яких помирали від голоду їх однолітки, залишаться в пам’яті. «Завдяки вам ця пам’ять буде зберігатися і передаватиметься далі», – підкреслив Ю. Рейт.

Цього ж дня, поминальні богослужіння відправлялись у греко-католицьких парафіях Бл. Миколая Чарнецького та святині Успення Пресвятої Богородиці і Священномученика Йосафата.
Нагадуймо, що 24 листопада, напередодні роковин Голодомору в Україні, в Українському домі у Варшаві відбувся показ фільму Сергія Буковського «Живі». У фільмі трагедію Голодомору вплетено в сюжет світової драми початку 1930-х років – параліч економіки у США, прихід до влади Гітлера в Німеччині, війна більшовицького уряду, що його очолював Сталін. Кілька днів раніше в одному з варшавських кінотеатрів відбувся показ канадського художнього фільму «Гіркі жнива». Цю художню стрічку, яка розповідає про трагічну історію кохання в період Голодомору, буде можна подивитися у кінотеатрах у Катовицях (8 грудня), Радомі (15 грудня), Холмі (21 грудня).
Павло Лоза

Краків Українська громада в Польщі вшанувала пам’ять жертв Голодоморів в Україні. В рамках поминальних заходів у суботу 25 листопада в греко-католицькій церкві Воздвиження Чесного Хреста у Кракові відправлялося поминальне Богослужіння. Представники краківського осередку Об’єднання українців у Польщі, дипломатичний корпус Генерального консульства України в Кракові, парафіяни поклали до меморіалу жертвам Голодомору 1932–1933 років блакитно-жовті букети з символічними колосками. Польське товариство «Вілла Деціуша» з участю фонду розвитку мистецтва «Соноріс» організували концерт Хору Польського радіо, присвячений пам’яті жертв Голодомору. Заходи відбулися під почесним патронатом генерального консула України в Кракові.
Світлана Мельник

Кентшин Українці Кентшина та околиць приєдналися до Всеукраїнської акції вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду в Україні. У неділю 26 листопада ц.р. у місцевій греко-католицькій церкві відправлялася літургія в інтенції заморених голодом.

Українці Кентшина та околиць приєдналися до Всеукраїнської акції вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду в Україні.
Після богослужіння відбувся пам’ятний захід у виконанні учнів Комплексу шкіл з українською мовою навчання в Ґурові-Ілавецькому під керуванням Олександри Бздель і Дарії Кантор. Школярі в символічний та зворушливий спосіб зобразили трагедію багатьох українських сімей у 30-ті роки.
За проймаюче сценічне видовище молодим артистам і їхнім керівникам подякували о. Мирослав Підлипчак та голова кентшинської ланки ОУП Андрій Сидор. «Нашим обов’язком є зберегти пам’ять про жертви цього страшного злочину, скоєного Москвою. З одного боку, ми віддаємо шану всім людям, які вмирали голодною смертю тільки тому, що були українцями, любили свободу і рідну землю; з другого, – нам треба зробити висновки, щоб запобігти в майбутньому такому лиху. Ми повинні побороти деякі національні риси: схильність до анархії, суперечок та егоїзму. Ворог не спить. Він відомий, це – російський шовінізм та імперіалізм», – сказав голова гуртка.
Андрій Сидор

Перемишль Увечері 25 листопада в соборі Святого Івана Хрестителя в Перемишлі відправлялася панахида за жертви Голодомору в Україні 1921–1923, 1932–1933, 1946–1947 років.

в соборі Святого Івана Хрестителя в Перемишлі відправлялася панахида за жертви Голодомору в Україні

Перед спільними молитвами художню програму показали діти під керуванням сестри Даниїли Шумної, катехитки. Діти згадували трагедію, яку переживав український народ. Опісля панахиду очолив митрополит Євген Попович, а співслужили архиєпископ Іван Мартиняк, владика Станіслав Ямрозек – єпископ помічник римо-католицької перемишльської архиєпархії, о. митрат Богдан Степан – парох, о. Іван Тарапацький – декан перемишльський, о. Павло Рогунь – канцлер, о. Христофор Блажеєвський – парох Ярослава, о. Дмитро Гарасим – ігумен ЧСВВ в Перемишлі, о. Дмитро Лешко – сотрудник перемишльський, а також парох латинської катедри в Перемишлі о. прелат Мєчислав Русін. Після молитви у соборі духовенство й вірні у процесії вийшли на церковну площу до пам’ятника жертвам Голодомору. Під звуки дзвона Івана всі запалили свічки пам’яті жертвам Голодомору в Україні.
У молитві взяв участь президент міста Перемишля Роберт Хома, почесний консул України в Перемишлі Олександр Бачик, директор школи з українською мовою навчання Петро Піпка, перемишляни, вірні з сусідніх парафій і представники всіх суспільно-культурних організацій.
Панахиду відспівав Катедральний хор під дириґуванням Ярослава Вуйцика.

Ольштин Театралізований фрагмент художньої програми про Голодомор 1932-33 років, коли на очах мами і двох сестер поволі помирає третя з них, викликав чи не найбільше зворушення серед вірних парафії УГКЦ Покрови Пресвятої Богородиці в Ольштині, 26 листопада. У цій парафії, як і, зрештою, в багатьох інших, відзначення скорбної дати злочинного Голодомору – це вже від багатьох років обов’язкова традиція.

парафії УГКЦ Покрови Пресвятої Богородиці в Ольштині
Уся літургія була присвячена цій найбільшій світовій трагедії, яка грякнула на Україну за справою відвічного московського ворога. Ольштинський парох Іван Галушка в проповіді вже вкотре нагадав про втрати українського народу в час, коли врожай на українських землях був рекордним. Хоч цифри повторюються від років, годі умислом осягнути, що голодною смертю загинуло від 4 до 6 мільйонів українців, а щонайменше друге стільки не народилося на спустошеній землі…
Учителька української мови Сильвія Пєтночка зі знанням справи підготувала репертуар про цю страшну трагедію і розділила його між шістнадцяток учнів п’ятого і шостого класів Міжшкільного пункту навчання української мови в Ольштині. Згадана на початку театралізована сцена смерті дитини серед не менш виснажених голодом сестер і мами, викликала серед присутніх велике зворушення. Задуму і осуд злочину викликали опісля і художні твори та пісні присвячені жертвам Великого Голоду. Програму озвучив Андрій Цюпа.
Ольштин, крім згаданого заходу, вже тиждень раніше, почав вшанування мільйонів жертв страшного злочину з-перед 85 років. Під час Загальнопольських днів українського театру, 18 листопада у фойє Драматичного театру ім. С. Ярача було відкрито виставку Національного музею «Меморіал жертв Голодомору в Києві: «Геноцид українського народу», поряд виставкою приуроченою 70-річчю злочинної операції «Вісла» п.з. «Розвіяні чужими вітрами» оформленою Львівським історичним музеєм.

Джерело: http://www.nasze-slowo.pl

Останнє редагування Субота, 02 грудня 2017 09:49