Чи вдасться проросійським силам відстояти "Русский мир" у Латвії Рекомендовані

Понеділок, 30 вересня 2019 07:08 Автор  Олег Максименко Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Незважаючи на те, що Латвія – член Європейського Союзу і НАТО, Росія не припиняє спроб впливати на процеси, які відбуваються в країні. Так, партія «Російський союз Латвії» вже оголосила про те, що організовує акцію протесту на захист російських шкіл.

"Ціна протесту вища, ніж власне освіти - ми йдемо захищати гідність і майбутнє нашого народу!", - заявила лідерка партії "Російський союз Латвії" Тетяна Жданок на своїй сторінці у Facebook

Так, як анонсувала Жданок, 5 жовтня відбудеться протестна хода від Ратушної площі до будівлі Кабміну.

"Або ми доведемо, що ми народ та змусимо з собою рахуватися, або нас щороку чекатимуть нові божевільні атаки з боку націоналістів", – зазначила вона.

Зазначимо, що авторка посту також прикріпила до нього посилання на статтю з назвою "Латишизація навчання – не кінець: як ще погіршать положення росіян в Латвії".

До слова, користувачі соцмережі активно коментують допис, їх думки відрізняються. "Вибачте, але що поганого в тому, щоб знати державну мову", "Добре вчити мови, погано вчитися на нерідній мові", "Вивчити мову можна і після школи, як це роблять іноземні студенти", – зазначають вони.

Нагадаємо, напередодні в Латвії схвалили законопроєкт, який зобов'язує забезпечувати освіту латиською мовою в усіх дитячих садках. Його передали у комісію Сейму для доопрацювання. Водночас урядові партії дійшли згоди, що з часом всі етапи освіти в Латвії треба перевести на латиську мову.

У 2018 році президент Латвії Раймондс Вейоніс підписав поправки до закону про освіту, згідно з якими школи національних меншин, більшість з яких російські, з 2020 року будуть поступово переходити на латиську мову навчання. Поправки також передбачають заборону на навчання російською мовою в приватних навчальних закладах.

У березні 2018 року відповідні поправки схвалив Сейм Латвії. За планом, перехід буде поступовим і завершиться до 2021/2022 навчального року.

Голова комітету з питань освіти, культури та науки Олдіс Адамович заявляв, що перехід не повинен сприйматися як загроза для нацменшин, оскільки це не передбачає позбавлення дітей можливості вивчати рідну мову, а у школах будуть курси з літератури, культури і мови нацменшин.

МЗС Росії назвало ухвалення документа «дискримінацією російськомовних».

Нині в Латвії у школах для національних меншин (у першу чергу російської) 60 відсотків викладання здійснюється державною мовою, 40 відсотків мовою меншини. Реформа освіти в Латвії передбачає, що навчання латиською складе 80 відсотків, мовою меншини 20.

Росіяни і «російськомовні» в Латвії вже кілька разів протестували проти цього. Організатором протестів щоразу виступав «Російський союз Латвії».

За даними латвійських спецслужб, ця політична партія пов’язана з Кремлем і отримує фінансування від Міністерства закордонних справ Росії.

Росія також неодноразово протестувала проти змін до закону про освіту в Україні, зокрема, через статтю про мову освіти – українську.