У Перемишлі ліквідували вулицю на честь репресованого у радянські часи єпископа УГКЦ Йосафата Коциловського: Українці обурені Рекомендовані

Понеділок, 02 грудня 2019 12:34 Автор  Орест Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

У Польщі депутати Ради міста Перемишля скасували назву вулиці на честь єпископа Української греко-католицької церкви (УГКЦ) Йосафата Коциловського (1876–1947) і приєднали її до прилеглої вулиці греко-католицького єпископа Івана Снігурського (1784–1847). Спершу вулицю хотіли перейменувати, однак міські депутати в останній момент відмовилися від цієї ідеї і приєднали її до іншої вулиці, чим повернули їй стару назв.

Про це повідомляє «Радіо Свобода».

Невеличка вулиця блаженного Йосафата Коциловського проіснувала у центрі Перемишля шість років. На ній розташовувалась курія Перемисько-Варшавської єпархії УГКЦ. Згідно з рішенням депутатів Ради міста Перемишля, вона стала продовженням вулиці перемиського греко-католицького єпископа Івана Снігурського, який опікувався автором гімну України, отцем Михайлом Вербицьким.

Депутати Перемишля відмовились в останній момент від ідеї перейменувати вулицю блаженного Йосафата Коциловського на іншого новомученика УГКЦ Григорія Хомишина. Адже така ініціатива викликала обурення серед українців Польщі і поза її межами. Обоє духовних осіб були єпископами УГКЦ і обох проголосив новомучениками Іван Павло ІІ.

Ініціатива перейменувати вулицю блаженного Коциловського належала групі депутатів, яка входить до політичної сили Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Ці політики відомі своєю відкритою проросійською орієнтацією. На думку цієї групи політиків, «єпископ Йосафат Коциловський був колаборантом у роки Другої світової війни, тому не гідний аби на його честь називалась вулиця», аргументували ще й тим свою ініціативу, що, мовляв, блаженний Йосафат Коциловський виступав свого часу проти польської держави, а блаженний Григорій Хомишин був пропольським. Хоча факти з життя біографії Коциловського свідчать про протилежне.

Намір перейменувати вулицю з імені одного блаженного на іншого негативно сприйняли українці у Польщі. А у Львові в різних середовищах розцінили такий крок, як небезпечний прецедент і намагання політизувати українських блаженних, яких проголосив новомучениками церкви поляк, папа Римський Іван Павло ІІ.

Об’єднання українців Польщі переконувало міських депутатів, що єпископ Григорій Хомишин не був пов’язаний із Перемишлем, на відміну від блаженного Йосафата Коциловського, який у 1917 році в Перемишлі мав архиєрейські свячення, тут служив і польська комуністична влада двічі його арештовувала, й у 1946 році здала владику НКВС СРСР. Єпископ Коциловський загинув мученицькою смертю в таборі біля Києва.

Блаженний Йосафат Коциловський у роки німецької окупації врятував понад 20 єврейських дітей від загибелі. Цікаво, що владика Коциловський у 1935 році взяв участь у похоронній процесії польського маршалка Юзефа Пілсудського. Митрополит Андрей Шептицький не міг прибути до Варшави, оскільки в той час уже був прикутий до інвалідного крісла. Жоден інший із греко-католицьких єпископів не висловив бажання провести в останню путь Юзефа Пілсудського. Однак до Варшави разом зі своїми священниками прибув єпископ Коциловський.

Попри ці факти, депутати Перемишля вирішили змінити назву вулиці, але не на честь блаженного Григорія Хомишина, а повернути стару назву, яка була до 2013 року – імені єпископа Івана Снігурського. Таке рішення ухвалили, щоб не створювати «ескалацію конфлікту, бо це не допоможе полякам і українцям спокійно жити поруч у Польщі», мовилось під час засідання Ради міста. До слова, на мапі Google Перемишля так і не було з 2013 року внесено назву вулиці блаженного Коциловського.

Разом з тим, українські дипломати заявили, що зазіхання на ім’я репресованого у радянські часи єпископа УГКЦ Йосафата Коциловського, якого католицька церква проголосила блаженним, є безпрецедентним явищем у Польщі і не може бути виправдане.

«Маніпулювання авторів резолюції аргументами, вирваними з контексту, небажання почути польських громадян української національності - рівноправних жителів Перемишля, цього разу, на жаль, перемогли. Зазіхання на добре ім’я блаженного, а відтак на рішення католицької церкви та св. Івана Павла ІІ, який у 2001 році проголосив єпископа Йосафата блаженним, є безпрецедентним явищем у Польщі і не може бути виправдане!» – сказано в повідомленні посольства України в Польщі.