У Чехії вшанували пам’ять українських дипломатів періоду УНР Рекомендовані

Субота, 21 грудня 2019 11:32 Автор  Марта Патика Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
 могила посла УНР у Відні й голови делегації УНР на мирній конференції в Парижі, міністра пошти й телеграфу УНР Григорія Сидоренка. могила посла УНР у Відні й голови делегації УНР на мирній конференції в Парижі, міністра пошти й телеграфу УНР Григорія Сидоренка.

Мало-кому відомо, що на території невеликої Чехії знаходиться чи не найбільше в Європі місце української пам’яті.

Найбільше поховань видатних науковців, діячів культури, членів уряду та дипломатів УНР, учасників Українських визвольних змагань є на кладовищах Праги, а також Подєбрад, Мнєлніка, Ліберця, Брна, Градця Кралового, Йдеться у повідомленні Посольства України в Чехії у Facebook.

«У п’ятницю, 20 грудня, посол України в Чехії Євген Перебийніс та працівники посольства вшанували пам’ять десяти послів та дипломатів Української Народної Республіки, похованих на цвинтарях у Празі та Подєбрадах», - йдеться у дописі.

Зазначається, що Ольшанський цвинтар у Празі – найбільший у Чехії, тут покоїться понад два мільйони людей. Немалу його частину займає православний цвинтар, де поховано чимало цвіту української інтелігенції. Саме сюди кожного року напередодні Дня української дипломатії приходять співробітники посольства, щоб вшанувати пам’ять своїх попередників. І цей рік не став винятком.

На Ольшанському кладовищі Праги вшановано пам’ять керівника канцелярії МЗС УНР Івана Мірного та послів УНР: Празі - Максима Славінського, у Лондоні - Миколи Стаховського, у Відні - Григорія Сидоренка, у Фінляндії, Швеції та Норвегії - Костя Лоського, у Румунії й Угорщині - Миколи Галагана.

На цвинтарі у Подєбрадах працівники посольства поклали квіти до колумбарію, в якому зберігається прах посла УНР у Римі Дмитра Антоновича, консула в Цюріху Олександра Вілінського, міністра закордонних справ УНР та посла в Бухаресті Костянтина Мацієвича, керівника дипломатичної місії у США, в Естонії та Латвії Євгена Голіцинського.

Колумбарій було збудовано в 1933 році з ініціативи та за кошти викладачів Української господарської академії в Подєбрадах.

Мало-кому відомо, що на території невеликої Чехії знаходиться чи не найбільше в Європі місць української пам’яті. У міжвоєнний період, після поразки Армії УНР у боротьбі з більшовицькою Росією, Чехословаччина Томаша Масарика стала новим домом для понад 20 тисяч українських емігрантів – військових, студентів, культурної інтелігенції. Багато з них вважали більшовицьку окупацію тимчасовою й мріяли про відновлення української державності в найближчі роки. Проте більшості довелося знайти на чеській землі і свій останній спочинок. «Свою Україну любили й в найгірші часи», – читаємо на одному із надгробків в Подєбрадах, хоча цю епітафію можна було викарбувати на хрестах дуже багатьох із тут похованих наших земляків.Найбільше поховань видатних науковців, діячів культури, членів уряду та дипломатів УНР, учасників Українських визвольних змагань є на кладовищах Праги, а також Подєбрад, Мнєлніка, Ліберця, Брна, Градця Кралового.

Про те, хто всі ці люди — перші українські дипломати — яким довелося помирати на чужині з Україною в серці, читайте тут.