Польща вимагає від Росії повернути скарби польської культури що були викраденні СРСР Рекомендовані

Вівторок, 21 січня 2020 09:04 Автор  Орест Опубліковано в Світ
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Міністр культури і національної спадщини Польщі Петро Глинський дорікнув Росії в тому, що вона не повертає Польщі вивезені під час Другої світової війни і незабаром після неї скарби польської культури, що, по суті, є розкраданням. Незважаючи на те, що захоплював культурні цінності СРСР, Росія нині несе відповідальність за їх неповернення.

Про це повідомляє Польське радіо.

Скарби польської національної культури – твори мистецтва і архіви, захоплені під час Другої світової війни або відразу ж після неї, знаходяться в Росії, яка оголосила себе правонаступницею СРСР. Їх повернення в Польщу є однією з умов для добросусідських відносин, заявив Петро Глинський.

Напад нацистської Німеччини та СРСР на Польщу в 1939 році, поклав початок безжального грабунку Польщі. Німецька і радянська окупаційна адміністрації та підпорядковані їм сили систематично грабували польські музеї, бібліотеки, архіви. З однієї Національної бібліотеки у Варшаві під час Другої світової війни було вивезено 80% документальних фондів. Німці вивезли частину вкрадених у Польщі скарбів культури.

Міністр також зазначає, що за останні 20 років Міністерство культури та національної спадщини Польщі подало 20 вимог, що стосуються предметів польської культури. І у відповідь Росія відмовляється визнавати польські права на національні реліквії. Але ж у Росії немає ніяких юридичних підстав для утримання польських реліквій.

"Влада РФ вважає, що СРСР звільнила Польщу, а не окупувала, - сказав Глинський. - І ми сподіваємося, що якщо не зараз, то в майбутньому Росія прийме просту правду: розкрадання творів мистецтв на окупованих територіях союзника не дає прав на них. Адже німці, грабуючи, не стали їх господарями".

Разом з тим, Сенат Польщі ухвалив резолюцію як знак протесту проти переписування історії владою Російської Федерації та російськими політиками.

У резолюції Сенат нагадав, що початок Другої світової війни 1 вересня 1939 року і напад Радянського союзу на Польщу 17 вересня 1939 року були визнані в публічних деклараціях у 1993 році президентом Росії Борисом Єльциним, а також у 2010 році тодішнім прем'єр-міністром Володимиром Путіним. Верхня палата польського парламенту також нагадала, що Польща стала жертвою пакту Молотова-Ріббентропа, в силу якого Європа була розділена на німецьку і радянську сфери впливу. Крім того, польські сенатори нагадали, що в 1939-1941 роках СРСР брав активну участь у військових діях на боці гітлерівської Німеччини. Сенат Польщі звернувся до російської сторони з закликом вибудовувати відносини на основі принципів взаємоповаги, партнерства і добросусідства.

Крім того, міністерство закордонних справ Польщі заявило права на культурні цінності, які зберігаються в Росії.

Перелік предметів культури опублікований в Twitter польського МЗС.

 

 

"Підрозділи НКВС реквізували твори мистецтва, багато з яких до цих пір знаходяться в Росії. Червона армія та НКВД у багатьох випадках знищували і конфісковували те, що не вдалося вкрасти або спалити Німеччині", — йдеться в повідомленні.

Міністерство опублікувало приклади конфіскованих робіт. Серед них "Мадонна Глоговська" Лукаса Кранаха-старшого, "Дівчина з голубом" Антуана Пена, "Пташиний двір" Даніеля Шульца, а також "Лісовий пейзаж" Яна Брейгеля-старшого.