Українцям пропонують змінити пропагандистський термін "Велика вітчизняна війна" на "Друга світова війна"

П'ятниця, 24 жовтня 2014 08:35 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

До 70-ї річниці вигнання нацистських окупантів з України, український інститут національної пам'яті пропонує відмовитися від сталінського пропагандистського терміну "Велика вітчизняна війна" і замінити його історично коректним - Друга світова війна.

Про це сказано в методичних рекомендаціях Інституту, опублікованих на сайті Державного комітету з телебачення і радіомовлення.

Крім того, пропонується замінити пропагандистське кліше "Звільнення України від фашистських загарбників" на "Вигнання нацистських окупантів".

Свою позицію Інститут мотивує тим, що термін "звільнення" передбачає набуття свободи, а Україна в 1944, після вигнання нацистів, була знову поневолена, результатом чого стала політика і репресій та геноциду, зокрема, щодо українців, поляків і кримських татар. Водночас, трагічні події на території України не обмежувалися хронологічними рамками радянсько-німецького конфлікту 1941-1945 рр., іменованого радянською історіографією "Великої вітчизняної війною", і повинен розглядатися в контексті всіх подій Другої світової, починаючи з 1939 р.

Інститут пропонує акцентувати увагу на тому, що вигнання нацистів стало можливим завдяки спільним зусиллям усіх учасників антигітлерівської коаліції і визвольних антинацистських рухів. Відповідно, пропонується шанувати не міфічний "радянський народ-переможець", а кожен, хто боровся проти поневолювачів: учасники визвольного руху ОУН-УПА, українці в складі радянської армії, арміях союзників в Європі і на Тихому Океані.

А одним з ключових меседжів заходів, присвячених вигнанню окупантів, повинен бути: війна завжди закінчується в столиці агресора.

Український інститут національної пам’яті в умовах неоголошеної війни пропонує звертатись до українських науковців, що спеціалізуються на окремих аспектах історії Другої світової війни.

В’ятрович Володимир Михайлович, кандидат історичних наук, Голова Українського інституту національної пам’яті

Гриневич Владислав Анатолійович, доктор історичних наук, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України

Лисенко Олександр Євгенович, доктор історичних наук, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАНУ

Патриляк Іван Казимирович, доктор історичних наук, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Пилявець Ростислав Іванович, кандидат історичних наук, Український інститут національної пам’яті

Руккас Андрій Олегович, кандидат історичних наук, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Сергійчук Володимир Іванович, доктор історичних наук, Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Шаповал Юрій Іванович, доктор історичних наук, завідувач відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАНУ, директор Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво»

Контакти істориків для запрошення на ефіри, коментарі та консультації можна отримати в Українському інституті національної пам'яті:

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

044 253-15-63

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається