Комета Чурюмова-Герасименко була відкрита 1969 року в Києві

П'ятниця, 14 листопада 2014 11:35 Автор  Марта Патика
Оцініть матеріал!
(4 голосів)

Весь світ обговорює дуже важливу новину - вперше в історії зонд, запущений з космічного апарату, приземлився на поверхню комети.

 

12 листопада зонд Philae відділився від космічного апарату місії Rosetta, щоб здійснити першу в історії спробу сісти на комету 67/Р Чурюмова-Герасименко.

Але вчені спочатку збиралися дослідити інший космічний об'єкт - комету Віртанен.

"Розетта" летіла до комети 10 років. Щоб зловити небесне тіло, яке в науковому світі коротко називають П67, довелося проробити складний і звивистий шлях, економити паливо, при цьому намагаючись не потрапити в гравітаційний полон Марса. Та й пристикування до комети пройшла не зовсім вдало. Справа в тому, що поверхня П67 - це суміш дуже твердих скельних порід з льодом, температура там нижче мінус 70 градусів. В результаті гарпуни, призначені для закріплення апарату на поверхні, не спрацювали.

Та вчені всеж збираються взяти проби кометного ґрунту з глибини до 20 сантиметрів.

Місія Rosetta є найамбітнішим проектом ЄКА. Дані, отримані з її допомогою, необхідні для пояснення процесів еволюції Сонячної системи і появи води на Землі. Основним організатором місії виступає ЄКА, а всього в її організації задіяно 50 компаній з 14 країн Європи та США.

Україна до цієї історії має безпосереднє відношення: нам є чим пишатися!

Комета Чурюмова - Герасименко відкрита 23 жовтня 1969 Климом Чурюмовим в Києві на фотопластинках, знятих Світланою Герасименко у вересні в Алма-Атинській обсерваторії.

За словами першовідкривача комети українського наукового співробітника Астрономічної обсерваторії Клима Чурюмова, ця комета може виявитись ключем зародження життя на Землі. Науковець припускає наявність на відкритій ним кометі органічних сполук, які колись були основними елементами зародження життя на нашій планеті.

Як відкривали комету

У 1969 році разом Світланою Герасименко та Чурюмов спостерігав за небесними тілами в алма-Атинської обсерваторії. У тій експедиції вони і відобразили новий космічний об'єкт. В центрі однієї недопроявленной фотопластини виявилася підозріла цятка.

Уже в Києві, коли обробляли відзнятий в Казахстані матеріал, таку ж точку знайшли ще на декількох знімках. Це могла бути нова комета. В Центральному бюро астрономічних телеграм в США підтвердили відкриття.

Хто міг би подумати, що через 35 років після відкриття комети Чурюмова - Герасименко до неї полетіла "Розетта".

Комету українських астрономів вибрали з двох сотень - посилати зонд можна тільки до небесних тіл з перевіреними орбітами.

У 2004-му учений полетів на космодром Куру у Французькій Гвіані і спостерігав, як "Розетта" відправляється до його комети. Запуск був на межі зриву. Спочатку заважала негода - сильний вітер і дощ, потім у апарату виникли проблеми з термоізоляцією. Відірватися від Землі вдалося тільки з третьої спроби.

10 років "Розетта" здійснювала космічні па, щоб наблизитися до мети.  Щоб потрапити в ядро, яке знаходиться в 400 млн км від Землі, - все одно що в вушко голки на такій же відстані. Три року "Розетта" перебувала в економному режимі, а в січні 2014-го її розбудили.

Комета - як капсула часу. Вона несе інформацію з далеких часів, коли Сонце було молоде, а Земля тільки зароджувалася. В ядрах комет зберігається первинна речовина, з якої 4,5 млрд років тому утворилася Сонячна система, - розповідає Чурюмов.

- Комета зібрала лід, замерзлі гази, тверді частки, в деяких знайшли гліцин - амінокислоту, без якої не обходиться жодна жива істота.

  Ще 3-4 млрд років тому все це обрушувалося на Землю. Уявляєте, як цікаво!

 

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається