ЄС виділив гроші на реконструкцію маєтку князів Грохольських в околицях Вінниці

Вівторок, 31 березня 2015 11:18 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

Європейський союз прийняв рішення про виділення фінансової допомоги Україні на реконструкцію памʼяток історії, культури та архітектури в розмірі 300 000 EUR.

В рамках програми «Підтримка економічного розвитку громад» Євросоюз виділить 300 тисяч євро для робіт з відновлення будівлі та створення елементарної інфраструктури для привабливості музею авіації А. Можайського, що знаходиться в найдавнішому маєтку князів Грохольських.

Грантові гроші надійдуть уже найближчим часом. Проект з оновлення памʼятника розрахований на 2 роки. 

Як повідомляється, реанімувати палац розпочнуть з ремонту даху, заміни вікон та косметичного ремонту приміщень. Самим же проектом передбачено утеплення будівлі, ремонт даху, заміна вікон і косметичний ремонт приміщень. Крім цього, в музеї авіації створять турбюро, власний сайт, щоб зробити установу привабливою насамперед для туристів з інших регіонів та країн.

Довідка:

Палац Грохольських-Можайських побудовано у Ворониці (селище міського типу поблизу Вінниці) в стилі раннього класицизму у 1770-1777 рр..

Перша згадка про село зустрічається у писемних джерелах за 1545 рік.

У середині ХVIII ст. Вороновиця стає власністю польського магната Михайла Грохольського, і зостається в цій сім'ї понад 100 років. У 70-х роках ХVІІІ ст. Грохольські будують на місці старого панського маєтку великий палац. Палац було побудовано в стилі раннього класицизму, в 1770-1777 рр. Архітектурні прийоми будівництва запозичені із Італійської архітектурної епохи Палладіо - палаци з легко вигнутими боковими крилами. Схема палацу - основний об'єм палацу з портиком та фронтоном, який доповнюється по боках галереями, фланкіруємими павільйонами. Можливим архітектором був Д. Мерліні, який в 1774-1777 роках був королівським архітектором і розробляв проекти палаців польським магнатам, проживаючим на Україні.

Триповерховий об'єм палацу є центром композиції маєтку. Він розташований на самій високій точці місцевості. При допомозі широко розставлених полуовальних крил, будинок наче "обнімав" тих, хто наближався до палацу. По периметру крила охоплює орнамент із гирлянд плодів і квітів, який чередується з бичачими черепами - мотив далекого язичного минулого.

Загальна площа приміщення будинку 2500м. В приміщенні розташовано 43 кімнати: 1-й поверх - вестибюль, гардероб, прийомна, служби. 2-й поверх - парадні кімнати, їдальня, кабінети, бібліотека. 3-й поверх - жилі кімнати, приміщення для прислуги. Найбільш парадними і багато оформленими були зали другого поверху південного крила, де зберігся скульптурний декор стелі (тепер тут розташований музей авіації та космонавтики).
 
Палац був оточений парком, закладеним в кінці ХVІІІ ст. Територія парку спланована за принципом французьких парків ХVІІІ ст. Перед головним фасадом був розташований круглий партер, оточений цегляною огорожею.
 
Останнім власником, вороновицького маєтку, із Грохольських був - Адольф Грохольський, який виїхав у Австрію. А будинок в 1869р. був куплений в Одесі на торгах Миколою Федоровичем Можайським - капітаном II рангу. Але згодом новий володар трагічно загинув і управляти маєтком приїжджає брат покійного - капітан І рангу Олександр Федорович Можайський. Він прожив в помісті з 1869 по 1876р.
 
За період життя у Вороновиці Олександр Федорович крім того, що охоплював посаду Брацлавського мирового судді, він виконав значну роботу, яка передувала побудові повітроплавального снаряду. Він проводив досліди з птахами, вивчаючи умови горизонтального польоту, моделює велетенські повітряні змії. Саме, проживаючи у Вороновиці, Можайський виготовляє свою першу модель.
 
Польоти на повітряному змії дали можливість О. Ф. Можайському правильно визначити розміри підйомної поверхні, здатної тримати літальний апарат важчий за повітря, з людиною. Олександр Федорович з новою енергією береться за свої літаючі моделі і значно удосконалює їх.
 
В 1876 році О.Ф.Можайський вирішує переїхати до Петербурга, щоб там, як він писав "Подальшими дослідами над моделями перевірити свій проект повітроплавання".
 
Повітряний змій Можайського зберігався досить довго. Виявлено, що у 90-х роках молодий Можайський (Микола Миколайович) відремонтував змія і демонстрував його польоти на дачі "Дубини". Дача Можайських "Дубина" згоріла в 1918р., нажаль згоріла і модель планера. Сьогодні на місці випробовування апарату встановлено пам'ятний знак, збереглись залишки парку, який був біля дачі.
 
Лише в 1971 році в бувшому маєтку Можайських було розміщено музей Історії авіації та космонавтики. Музей створювали учні та вчителі Вороновицької СШ №1, при допомозі льотчиків підшефної частини. В 1972 р. музею присвоєно звання "Народний музей", в 1989 р. музей став державним.
 
Експозиція музею розповідає про розвиток вітчизняної авіації від перших літальних апаратів до реактивних літаків, до польотів космічних кораблів.
 
В 1998 році в музеї проведено реекспозицію. Нині це - державний музей історії авіації та космонавтики України.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається