Електронний літопис української спадщини

Четвер, 03 вересня 2015 08:38 Автор  Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 1770 разів
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

З цього року сайт української діаспори "Стожари" почав співпрацю з Центральним державним електронним архівом України, який робить дуже важливу роботу -  докладає зусилля, щоб зберегти та впорядкувати доробки світового українства з веб-ресурсів. 

У століття динамічних цифрових технологій та Інтернету обсяги електронної інформації значно перевищили обсяги інформації на паперових та інших носіях і продовжують стрімко збільшуватися в силу повсюдного поширення та використання інформаційних технологій. Це призвело до появи різних форм електронних документів, які все частіше не відповідають формам традиційних документів з паперовими носіями інформації. Разом з тим масового характеру набуває процес переведення в електронну форму документів з неелектронними носіями інформації: скануються архівні паперові документи, книги, інші видання, оцифровуються кіно- (фільми на бобинах, відео на касетах), фоно- (записи на валиках, платівках, бобинах, касетах), фотодокументи (позитивів та негативів) з паперовими та плівковими носіями інформації. Далеко не завжди люди замислюються, яка буде подальша доля тих масивів електронної інформації, яку вони створюють для вирішення нагальних потреб. Чи зможуть наші нащадки скористатися цією інформацією, як ми користуємося стародавніми рукописами або творами мистецтва?

Центральний державний електронний архів України є першим і єдиним архівом в України, створеним у 2007році для поповнення Національного архівного фонду електронними документами й електронними інформаційними ресурсами, постійного зберігання та надання доступу до їхньої інформації. Архів створює тематичні архівні колекції веб-сайтів, що містять найбільш цінні веб-ресурси –джерела важливої історичної інформації для держави, суспільства та особи. Також архів приймає на постійне зберігання документи особового походження в електронній формі, які утворились упродовж життя, політичної, громадської, наукової, творчої та службової діяльності окремих видатних осіб, сімей як сучасників нашої епохи, а також ті, що зберігаються у їхніх родинних архівах. Зафіксовану такими документами інформацію не можуть замінити інші джерела, і це визначає їхню самодостатність, унікальність та цінність. Документи особових фондів передають особисте ставлення до відчуття часу, історичних подій, свідками та учасниками яких були їх власники. Родинний архів неминуче несе відбиток соціального середовища, до якого належав власник, час, в якому йому довелося жити і працювати. Жоден офіційний документ не зрівняється із записами людини, її особистими спогадами, що фіксують великі та незначні події, радісні та сумні дати, відомі та невідомі імена.

Завдання легітимності формування та правомірного використання (у тому числі надання послуг користувачам) шляхом відтворення (розміщення) як інформації архівних колекцій так і документів особового походження, пов’язане з авторським правом й правом власності на оригінали документів, що оприлюднюються за допомогою Інтернету. Надання доступу до документів та інформації (об’єктів авторського права і суміжних прав) потребує отримання дозволу від правовласників, тому ми регулюємо ці відносини шляхом укладення з власниками документів договорів чи надання ними листів-погоджень (при зберіганні веб-ресурсів). Договори, що пропонуються власникам документів, визначають права й обов’язки як правовласників так і архіву.

Досить часто, через небажання правовласників веб-ресурсів приділити час на укладання договору чи листа-погодження, а для документів особового походження – час на їх упорядкування та передавання до архіву (все відбувається дистанційно), більшість Інтернет-спадщини, що нині доступна широким верствам населення України, Світу – користувачам Інтернету, та документів в електронній формі втрачається та стають недоступними для прийдешніх поколінь.

Почуття поваги до минулого, історичної причетності починається з сімейних реліквій і закінчується національним, загальнолюдським надбанням. Збереження повноцінних документальних свідчень – важливих джерел про історію України та українців неможливе без збереження електронних документів видатних діячів культури та науки, політичних та громадських діячів у тому числі української діаспори, а також електронної інформації світового українства.

Центральний державний електронний архів України відкритий до співпраці з усіма небайдужими українцями усього світу для примноження історичної пам’яті нашого народу.

Зв’язатися з нами можна за е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Начальник відділу формування НАФ
та діловодства ЦДЕА України Т. Г. Кручініна

Останнє редагування Четвер, 03 вересня 2015 08:50