×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з ID: 2112

Україна створює Архів національної пам’яті та відкриває архіви КДБ

Вівторок, 12 квітня 2016 07:25 Автор  Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 1281 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

На сьогодні Україна проводить ревізію своїх архівів КҐБ для створення єдиного відкритого архіву — Архіву національної пам’яті.

Уже майже рік, з початку дії «декомунізаційних законів», в Україні усі документи репресивних органів радянських спеслужб доступні в архівах будь-кому безкоштовно, - повідомляє Інститут національної пам'яті.

Про це розповів Ігор Кулик, начальник управління інституційного розвитку політики національної пам'яті Українського інституту національної пам’яті.

Крім того, зараз в Україні функціонує волонтерський Електронний архів визвольного руху avr.org.ua, який містить понад 20 тисяч електронних копій документів  з історії українського визвольного руху у XX ст. та матеріалів КҐБ. Е-архів є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького».

В Україні ж, відповідно до Закону «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», зараз триває процес передачі архівів радянських спецслужб з-під відомств СБУ, МВС, Міноборони та інших силових та оборонних структур до цивільного Архіву Українського інституту національної пам’яті (ГДА УІНП). Після передачі історики їх опрацюють та викладуть у відкритий доступ в інтернеті.

 «Нині українські силові та оборонні структури проводять ревізію своїх архівів, щоб виявити, які саме документи репресивних органів СРСР 1917-1991 років у них є. Передати архіви до Інституту національної пам’яті їм потрібно до 21 травня наступного року. Паралельно ми займаємось створенням та забезпечення всім необхідним нового Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам'яті», — розповів Ігор Кулик.

Після падіння комуністичного режиму Польща, Чехія, Болгарія, Словаччина, країни Балтії та інші країни Центрально-Східної Європи зробили доступними секретні документи каральних органів та таємної поліції та передали їх цивільним відомствам — аналогам Інституту національної пам’яті.