×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 2112
Версія для друку

Нобелівська премія та перспективи її отримання Україною

Четвер, 06 жовтня 2016 13:03 Автор  Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 1265 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Зараз вже відомо: цього року серед Нобелівських лауреатів українців немає. Однак внесок українців у премію, якою мають нагороджувати за найбільші наукові досягнення є дуже вагомим.Чи є перспективи в України мати своїх Нобелівських лауреатів.

У Нобелівської премії з фізики-2016, яку вручили 4 вересня, одразу три власники -   половина винагороди присуджена американцеві Девіду Таулесі, інша  половина - британцю Дункану Холдейну і шотландцю Міхаелу Костерліцу. Науковців відзначили "за теоретичні відкриття топологічних фазових переходів і топологічних фаз матерії". 

УКРАЇНСЬКИЙ ПЛАЦДАРМ ДЛЯ НОБЕЛЯ

На новину одразу відреагували в українському сегменті Facebook.

Доктор фізико-математичних наук, завідувач лабораторії Інституту теоретичної фізики ім. Боголюбова НАН України Сергій Шарапов послався на роботу, в якій один з лауреатів, Дунган Холдейн цитував його дослідження.

Хто з українських учених гідний Нобелівки і чому її не отримує - фото 1

Український вчений уточнює, що нобеля Холдейн отримав не за цю роботу, а увага нобелівських лауреатів для нього – не новина. Так, до робіт Шарапова зверталися Костянтин Новоселов, Андрій Гейм, Віталій Гінзбург, Клаус фон Клітцинг.

Як розповіла одна з колег Шарапова, він наразі працює на неповну ставку, більше грошей одному з провідних вчених держава не виділяє.

Хто з українських учених гідний Нобелівки і чому її не отримує - фото 2

Сам Шарапов зазначає: у те, що в найближчі роки Україна отримає Нобелівську премію, він не вірить.

"Не думаю, що когось з українських фізиків найближчим часом висунуть на Нобелівку, хоча знаю багато гідних вчених. Частіше за все премію дають за експериментальні дослідження і українські вчені можуть мати шанси, тільки коли працюють на Заході на сучасному обладнанні", - прокоментував фізик.

Надії Шарапов покладає здебільшого на молодих людей, які змушені їхати за кордон, аби самореалізуватися. Серед головних проблем науки називає, по-перше, недофінансування галузі, а по-друге, підрив довіри до наукових ступенів.

"Прикро бачити молоду людину, яка щойно представила докторську дисертацію, довгі роки писала для неї статті, а в підсумку, буде мати такий самий диплом доктора наук, як Катерина Кириленко (в роботі дружини віцепрем'єра вчені знайшли плагіат і псевдонаукові твердження - ред.)", - нарікає науковець.

Кандидат наук, старший науковий співробітник Інституту математики НАН України Ірина Єгорченко вважає, що саме фізики – головний козир України в науці.

"У нас є видатні фізики-теоретики - і саме ці люди є єдиною реальної надією країни на отримання найвищих наукових відзнак в майбутньому. Я знаю молодих людей - фізиків та математиків, з надзвичайними здібностями, але вони точно поїдуть - що їм робити в країні, де науку відверто гноблять?  А, наприклад, економічна наука в Україні практично не розвивається. Тому тут на щось сподіватися важко – хіба що хтось з математиків вирішить попрацювати в галузі економіки", – говорить Єгорченко.

Наголошує, що досягнень в науці не буде без належного обладнання та реактивів, проте все це отримати нереально навіть за наявності грантових коштів.

"Уявні інвестори не купуватимуть дорогу дослідницьку апаратуру для українців - бо доведеться заплатити подвійну світову ціну з врахуванням мит, ПДВ, витрат посередників - дешевше забрати групу вчених за кордон", - нарікає вчена.

0,2% ВВП ДЛЯ НАУКИ ЗАМАЛО

Кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Інституту фізики НАН України Антон Сененко акцентує, що найближча нобелівка може замаячити на українському горизонті років через 10.

"Спершу науку треба погодувати років 10-15, віддаючи хоча б 1% від ВВП. А при 0,2 % це нереально", - зазначає вчений.

Втім додає, що наразі можна висунути на нагороду, наприклад, Кліма Чурюмова. Видатний український астроном ще у 1969-му році відкрив нову комету, а у 1989-му – ще одну. Загалом опублікував 800 наукових робіт.

Хто з українських учених гідний Нобелівки і чому її не отримує - фото 3

Клім Чурюмов

Сененко  нарікає, що найкращі науковці їдуть за кордон – і це триває роками. Згадує біолога і біохіміка Марію Родніну, яка минулої весни здобула премію Лейбніца за дослідження функцій рибосом.

Жінка переїхала до Німеччини ще у 1990-му році і наразі очолює Інститут імені Макса Планка з біофізичної хімії в Геттінгені.

Хто з українських учених гідний Нобелівки і чому її не отримує - фото 4

Кандидат фізико-математичних наук Олексій Парновський, який працює в Інституті космічних досліджень НАН України і представляє країну в ряді космічних програм, пояснює: у 1990-х українська наука фактично зупинилася через кадровий колапс, і хоча згодом ситуація виправилася, результати будуть ще не скоро.

Говорячи про потенційних претендентів на премію у фізиці в наступні роки, Парновський відзначає вчених з Києва та Харкова.

"Валерій Гусинін від Нобелівської премії стояв за півкроку. Він (над цією темою працював разом з Шараповим - ред.) був співавтором британського вченого Андрія Гейма, який відкрив графен (отримав Нобелівку у 2010-му – ред.)", - каже Парновський.

Хто з українських учених гідний Нобелівки і чому її не отримує - фото 5

Валерій Гусинін

Також відзначає Геннадія Зінов'єва з Інституту теоретичної фізики ім. Боголюбова, який працював у ЦЕРНі. Кілька років тому у зв’язку з Великим адронним коллайдером прозвучало ім'я ще одного українця – молодого вченого Антона Алькіна. Він запропонував новий алгоритм обробки вимірів, отриманих з коллайдеру. Після про Алькіна не писали.

Співрозмовник зазначає, що є слабка надія на Юрія Ізотова та Валерія Шульгу, які різнопланово займаються астрофізикою і космологією, та радіофізика Дмитра Варвіва.

Зокрема, Ізотов, співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України, разом з американським колегою Трином Туаном відкрив наймолодшу галактику у Всесвіті. В його портфоліо – 250 робіт, опублікований в міжнародних виданнях.

Хто з українських учених гідний Нобелівки і чому її не отримує - фото 6

СЛАВА, ЯКА ВТІКАЄ

Заяви українських науковців про відтік мізків не здаються голослівними, варто лише згадати найяскравіші новини з української науки за останні кілька років.

Так, минулого квітня преса захоплено писала про українського математика Марину Вязовську, яка  вирішила проблему укладання куль в евклідовому просторі, над якою б'ються вже чотири століття. На практиці робота вченої значно полегшить передачу сигналу у Космосі.

Хто з українських учених гідний Нобелівки і чому її не отримує - фото 7

Примітно, що Марина закінчила Університет Шевченка, але наразі працює у Берліні, у Гумбольдтському університеті.

Приблизно в той самий період професор Прінстонського університету українського походження Юлій Санніков отримав медаль Кларка, яку називають міні-нобелем, за економічні дослідження.

Щоправда, Санніков чкурнув з України раніше – школу закінчив ще у Севастополі у 1994-му році, а вищу освіту поїхав здобувати у Штати. Примітно, що в шкільні роки хлопець здобув для України три золоті медалі на олімпіадах з математики.

Ольга Черниш для depo.ua

Останнє редагування Четвер, 06 жовтня 2016 13:09