×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 2112

Світовий конгрес PEN-клубу вперше відбудеться в Україні

Вівторок, 11 жовтня 2016 06:26 Автор  Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 1189 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

У 2017 році в Україна вперше має прийняти Світовий конгрес PEN-клубу. Що це значить, розповів всесвітньо відомий український письменник Андрій Курков.

Інтерв'ю з ним записали Ірина Славінська та Лариса Денисенко.

ПЕН-клуб (PEN International) - міжнародна неурядова організація, яка об'єднує професійних письменників, поетів і журналістів, що працюють в різних літературних жанрах. Україна вперше прийматиме міжнародний конгрес ПЕН-клубів в 2017 році.

Ірина Славінська: Чим займається ПЕН-центр як інституція?

Андрій Курков: Історія ПЕН-центрів почалася в 1921 році в Лондоні. Першим президентом був Джон Голсуорсі. З 1921 року щороку в якійсь країні проходить ПЕН-конгрес.

Назва ПЕН - це абревіатура від трьох слів «poet» (поет), «essayist» (есеїст), «novelist» (романіст). Це об'єднання письменників, але не профспілка і не союз письменників. Це організація, яка активно захищає принципи і демократичні права творчих людей, пов'язаних з текстом.

Ірина Славінська: Наприклад, свободу слова?

Андрій Курков: Так, є окремий комітет у світовому ПЕН-клубі - «Письменники в тюрмах», який веде реєстр всіх заарештованих письменників і журналістів, і влаштовує кампанії за їх звільнення.

Є комітет з художнього перекладу і лінгвістичним прав мов меншин, тобто тих, які не представлені в літературному світі.

Лариса Денисенко: Ці конгреси тематичні? Наприклад, задана якась тема конгресу, який відбудеться в Україні в 2017 році?

Андрій Курков: Завжди є слоган. Наприклад, у конгресу в Іспанії був слоган - «Будувати літературні мости». Якою буде слоган у нас, я ще не знаю. Обговорювати буде наш комітет, а вирішувати - міжнародний секретаріат в Лондоні. Я думаю, що ми знайдемо слоган, який буде одночасно і важливий для України, і прийнятний для світової спільноти літераторів.

Лариса Денисенко: Як відреагує ПЕН-клуб Росії на проведення ПЕН-конгресу в Україні?

Андрій Курков: На минулому конгресі в Іспанії наш ПЕН-центр піднімав окремою темою ситуацію в Криму і окремо - ситуацію зі свободою слова в Україні.

Росію представляли 2 людини - Катерина Турчанінова як адміністратор ПЕН-клубу, і віце-президент російського піна, письменник Андрій Новиков-Ланської, який викладає в якомусь інституті при президенті Росії.

Він виступав від імені Виконкому, і побіжно згадав, що в Криму є проблеми. На наші заклики - боротися за звільнення письменника Сенцова, публічно він нічого не відповів, а в Facebook він написав, що для російського піна Олег Сенцов не є ні письменником, ні журналістом, тому це не їх тема.

Насправді, російський ПЕН-центр не є реальним ПЕН-центром, там влада захоплена прихильниками Путіна. Тобто він не виконує хартію ПЕН-клубу, оскільки він не виступає за права письменників.

Але всередині є підпіллі із закритою групою в Facebook для людей, які не згодні.

Ірина Славінська: Чи не можна застосувати якісь санкції в російському ПЕН-клубу з боку верховного офісу за невиконання хартії?

Андрій Курков: Можна перевести ПЕН-центр в сплячий стан, а потім ліквідувати, якщо він не справляється. Таким чином заморожений ПЕН-центр Іспанії через внутрішнього конфлікту і різних звинувачень.

Претензії до російського ПЕН-центру набагато серйозніше, але через те, що в ньому є демократичне підпіллі, секретаріат поки не хоче повністю закривати російський ПЕН-центр.

Лариса Денисенко: Можливо, закриття дозволить підпіллю вийти на світло?

Андрій Курков: Я так не думаю, навіть якщо російський ПЕН-центр введуть в режим заморожування діяльності, то він все одно буде вважати себе ПЕН-центром, тому що він зареєстрований за російськими законами, це його офіційна назва.

Ірина Славінська: У виступі представників українського ПЕН-центру лунали деякі відповіді, може бути, актуалізація викликів в включеному Криму?

Андрій Курков: У нас було два виступи: загальне по Україні і по Криму. Після першого виступу Андрій Новиков-Ланської сказав, що в Україні відбуваються публічні і нерозкриті вбивства журналістів, згадавши Бузину і Шеремета. А на другому засіданні, коли була окрема тема Криму, російського ПЕН-центру вже не було.

Я думаю, що український ПЕН-клуб і далі буде реагувати на ситуацію як з Криму і Донбасу, так і на ситуацію з порушенням прав письменників-переселенців. Я думаю, що тема країни, яка приймає конгрес, буде в пріоритеті.

Лариса Денисенко: Конгрес - це публічні виступи письменників плюс сесійна робота?

Андрій Курков: Це в основному тільки сесійна робота, бувають конгреси з великим публічним виступом письменників, бувають - з меншим.

У 2017 році ми хочемо, щоб конгрес не обмежився сесіями, а була ще й публічна діяльність, щоб була поїздка на в Одесу на міжнародний фестиваль з тим, щоб дати можливість міжнародним письменникам уявити літературу своїх країн.

Я хочу додати важливу річ: ПЕН-клуб - це організація, яка має зафіксовані відносини з ЮНЕСКО і ООН, і вона в кожній країні має налагоджені зв'язки з політиками цих країн, щоб впливати на законотворчість, юридичний захист авторських прав і на захист свободи слова на рівні законів.

Ірина Славінська: Чи буде конкурс на місто, яке прийматиме ПЕН-клуб?

Андрій Курков: Будуть переговори з місцевою владою.

Ірина Славінська: Який приблизний бюджет цього заходу? І де ви будете брати гроші на його організацію?

Андрій Курков: Нещодавно пройшов ПЕН-конгрес в Оренсе (Іспанія), де бюджет становив 250-300 тисяч євро.

Ми в свою чергу будемо звертатися до потенційних спонсорів, намагатися зробити проекти в рамках цього конгресу, щоб на окремі дискусії знайти фінансування. Ми сподіваємося, що бюджет українського конгресу буде дешевше, тому що у нас ціни на проживання в готелях і транспорт не європейські, тому припускаю, що за 150 тисяч євро цей конгрес реально буде провести в Україні.