×

Попередження

JUser::_load: неможливо завантажити користувача з id: 2112

Комета, що зійшла з небосхилу. У вічність війдійшов Клим Чурюмов.

Вівторок, 18 жовтня 2016 07:55 Автор  Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 1086 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

У суботу, 15 жовтня 2016 року відійшов у вічність Клим Чурюмов - гордість України, легенда наукового світу, відкривач комет.

Про смерть великого вченого стало відомо з повідомлення його онучки Masha Muller у мережі facebook: "Ти був вченим - зіркою, моїм найбільшим натхненням та прикладом для наслідування! Ми всі сумуємо за тобою, дідусю! Спочивай з миром! Космос - це все що було, є та коли-небудь буде", – написала вона.

Завдяки досягненням таких видатних вчених, як Клим Чурюмов, напередодні своєї смерті, під час візиту до Києва навесні 2005 року, майстер іронічної реальності простору фантастики Роберт Шеклі, зі здивуванням казав, що все життя думав, що пише фантастику, але справжньою фантастикою є те, що зараз відбувається із дослідженням космосу.

Протягом отсанніх двох років наукове співтовариство, затамувавши подих слідкувала за розвитком подій навколо приземлення спускового модуля "Філе" на комету Чурюмова-Герасименко.

Людство здійснило подорож довжиною 11 років, космічний корабель “Розетта” пролетів 6,5 млрд км, випустив спусковий модуль “Філе”, який приземлився на комету 67Р.

А історія цього технологічного стрибка, реалізованого силами Європейського космічного агентства, почалася 23 жовтня 1969 року у Києві. Молодий астроном Клим Чурюмов, співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України, разом зі Світланою Герасименко, аспіранткою кафедри астрономії Київського університету, розглядали знімки, які були зроблені під час експедиції в Алмату з дослідження комети 32Р/Комаса Сола. На знімках поряд з відомою кометою вчені знайшли невелику пляму. Зробивши припущення, що це може бути досі невідоме небесне тіло, вони дослідили додаткові знімки та знайшли підтвердження своїй гіпотезі. Після обміну отриманими даними з міжнародним науковим співтовариством нова комета отримала офіційне ім'я Комета Чурюмова – Герасименко (67P/Churyumov-Gerasimenko).

Ця невелика комета, розмір ядра якої лише 3 на 5 км, як і більшість комет, які спостерігаються із Землі, родом з пояса Койпера. Але на відміну від найвідомішої комети -Галлея, має короткий період обертання 6,6 років. Саме завдяки таким її особливостям, вона була обрана науковцями Європейського космічного агентства серед для висадки модуля.

Під час запуску ракети 2 березня 2004 року, Клим Чурюмов та Світлана Герасименко знаходилися у Гвіані під час запуску ракети. Через 10 років шляху, у листопаді 2014 року, Клим Чурюмов був присутній в центрі управління польотами Європейського космічного агентства в Дармштадті під час приземлення зонду.

Чим викликаний такий захват цією подією завжди стриманих вчених? На думку більшості вчених, яку повністю поділяє Клим Чурюмов, комета є фактичною “капсулою часу”, оскільки за однією з теорій вода, як поживне джерело для існування життя, на Землю була занесена саме кометами. І тому, дослідивши ядро комети, людство наблизиться ще на крок до розгадки таємниць Всесвіту.

12 листопада 2014 року, крихітка “Філе” приземлився на комету. Він на практиці зробив те, що до цього не робив ніхто, та що вдалося пілоту – герою Брюса Уілліса з “Армаггедону” - відпрацював посадку на космічний об'єкт з незначною силою тяжіння – аналог астероїда. Тобто, завдяки “Філе” людство навчилося приземлятися на астероїди!

Клим Чурюмов встиг завершити цю місію. Місія "Філе" дійшла свого кінця у вересні цього року.

Останнє редагування Вівторок, 18 жовтня 2016 08:37