У Києві відкрили пам'ятник Анні Ярославні - королеві Франції

П'ятниця, 11 листопада 2016 08:45 Автор  Оксана Козак
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

10 листопада 2016 року у центрі Києва на Львівській площі урочисто відкрили пам'ятник Анні Ярославні - королеві Франції.

Маленька тендітна дівчинка 5-6 років завмерла в очікуванні, міцно притискаючи до себе Євангеліє. Її погляд дивиться у далечінь - кудись туди, де її очікує далека незнайома Франція. Такою зворушливою побачили українську княжну та королеву Франції, прабабцю 30 європейських монархів скульптори.

Анна Ярославна (також Анна Київська; близько 1032 — після 1075) — середня дочка Великого князя Київського Ярослава I Мудрого, дружина французького короля Генріха I Капета, королева Франції, мати короля Філіпа І. В історії цієї країни вона залишилася як прабаба майже 30 французьких королів.

Пам'ятника відкривали  посол Франції в Україні Ізабель Дюмон, міністр культури України Євген Нищук, французький підприємець і меценат проекту Бертран Кост, дипломати, громадські діячі та діячі мистецтва, а також учні шкіл з поглибленим вивченням французької мови.

"Анна не уявляла собі, що на початку 21 століття інша жінка, родом з з Франції, тобто я, буду відкривати статую, зведену в її честь, в центрі її рідного міста. Мені здається, це дуже символічно. Це зміцнить зв'язки, які Франція буде розвивати і зміцнювати заради сильної, єдиної і вільної України ", - сказала  Ізабель Дюмон, посол Франції в Україні.

"Я радий, що сьогодні в присутності посла Ізабель Дюмон ми спільно будемо відкривати цей пам'ятник Анні Ярославні. Оскільки місце, де він встановлюється, це колишні території Ярославого двору, то природно, що саме тут ця скульптура буде встановлена. Це велика культурна подія для Києва і України", - сказав міністр культури Євген Нищук.

Французський меценат Бертран Кост, який сприяв спорудженню пам'ятника, на відкритті додав: "Анна Ярославна стала першою справжньою француженкою, хоча була українкою".

Проект скульптури представили в липні минулого року в ході першого Міжнародного фестивалю мистецтв Anne de Kiev Fest.

Подробиці створення пам'ятника розповіли  виданню "Факти" його автори: Костянтин Скритуцький та Федір Баландін.

- У Києві Анна Ярославна провела тільки дитинство і юність, тому ми зі скульптором Костянтином Скритуцький вирішили показати її маленькою дівчинкою років п'яти-шести, - каже співавтор пам'ятника Федір Баландін. - У 18 років Ганна поїхала до Парижа, вийшла там заміж за вже немолодого короля Франції Генріха I з династії Каролінгів і з тих пір на батьківщину не поверталася. З собою з Києва вона взяла Євангеліє, яке їй подарував батько. Ми вклали в руки маленької Анни Євангеліє. Оригінал манускрипту зберігся. Він став обов'язковим атрибутом церемоній коронації царювали осіб Франції. Цікаво, що, коли через 500 з гаком років після того, як Анна привезла Євангеліє в Париж, російський імператор Петро I приїхав до Франції, йому дозволили подивитися безцінну книгу. Ніхто при дворі короля вже не пам'ятав її походження. Цар здивував придворних повідомленням про те, що текст написаний старослов'янською мовою.

Зараз це Євангеліє знаходиться в музеї міста Реймс. Я був там, бачив, що стародавній манускрипт зберігають в спеціальному розчині. Ми ведемо переговори з цим музеєм про те, щоб привезти раритет для демонстрації в Київ. Французька сторона не заперечує, однак вимагає оплатити вже дуже велику суму страховки (яку конкретно, мені не хотілося б говорити). Аргументують це тим, що в Україні йде війна. І все ж ми не відмовляємося від свого задуму. Не виключено, що в майбутньому році нам вдасться втілити його в життя.

- Чи збереглися зображення маленької княжни Анни? - Відповідає скульптор Костянтин Скритуцький.

- На жаль, ні дитячих, ні інших її прижиттєвих портретів не збереглося. Тому я зробив збірний образ: зняв серію фотографій кількох учениць молодших класів французького ліцею в Києві і по ним виліпив личко Анічки. Так що в ньому можна знайти риси всіх дівчаток, які брали участь у фотосесії.

Важливо було зробити історично достовірну одяг маленької принцеси. У цьому допоміг київський історик Олександр Алфьоров. Він порадив виліпити Анні довгу сорочку, накинути на її плечі красивий плащ, закріпити його на грудях за допомогою брошки. На голову дівчинки ми наділи вінок з квітів, що нагадує корону: він символізує те, що вона мала стати королевою Франції. Анна ступає по землі без взуття, боса.

Ми з Федором Баландіним прихильники того, щоб прикрашати місто скульптурами невеликих розмірів. Ось і фігуру Анни зробили невеликою - висотою один метр 18 сантиметрів. Вона відлита з бронзи.

- Хто оплатив створення пам'ятника?

- Меценат з Франції Бертран Кост (він також фінансує проведення археологічних розкопок поселень-гігантів стародавньої трипільської культури на території України), - Каже Федір Баландін. - Вийшло так, що презентація ідеї пам'ятника Анні Ярославні в Києві в 2015 році переросла в цілий фестиваль, що тривав на території Національного заповідника «Софія Київська» три тижні. Інформацію про нього поширювали серед своїх співвітчизників співробітники посольства Франції та Французького інституту в Україні. Так про фестиваль дізнався мсьє Кост, помічники якого зв'язалися з нами з пропозицією допомогти. Зізнатися, ми були вражені настільки несподіваним поворотом справи. Бертран оплатив не тільки бронзу і виливок фігури, але і благоустрій скверу, в якому ми її встановили.  Візуально нова алея виглядає як продовження вулиці Ярославів Вал.

Вчені Національного заповідника «Софія Київська» знайшли на стінах Софійського собору графіті (надряпану на стіні напис) «АННА». У Франції на одному з документів зберігся підпис королеви Анни. Вона практично ідентична графіті. З високим ступенем ймовірності можна говорити про те, що напис на стіні Софії Київської зробила юна дочка Ярослава Мудрого. На наше прохання графік і почеркознавець Ігор Степанов розробив шрифт королеви Анни. Він розміщений в Інтернеті, і будь-хто може друкувати їм тексти.

- Відомо що-небудь про сучасних нащадків французької королеви-киянки?

- Так, їх досить багато. Серед цих людей всесвітньо відома співачка з Канади Селін Діон. У світі чимало і нащадків сестер Анни. До речі, наш історичний проект називається «Чотири сестри» - він присвячений чотирьом донькам князя Ярослава, які стали королевами європейських країн. Одна з них, принцеса Анастасія, познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, претендентом на угорський престол принцем Андрош в Києві - той деякий час жив при дворі Ярослава, а потім став королем. Інша сестра Агата теж зустріла судженого у Києві - майбутній король Англії Річард Вигнанець гостював у князя Ярослава. Річарду потім судилося зайняти англійський престол, проте пробув він на ньому недовго. Ще одна сестра, Єлизавета, стала дружиною короля Норвегії, а коли той загинув в бою, вийшла заміж за монарха Данії.

В нашу команду входять перекладач і письменник Іван Рябчий, історик Наталя Крутенко, адвокат Марина Соловйова та інші небайдужі люди. У наступному році ми маємо намір провести в Києві два фестивалі - присвячені Анні та її сестрі Анастасії.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається