"Відселяти людей з Поліського району після аварії на ЧАЕС було помилкою" - експерт Рекомендовані

Вівторок, 23 липня 2013 08:55 Автор  Марта Патика Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 1639 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Аварія на ЧАЕС сталася через безвідповідальне ставлення працівників, включаючи директора і керівництва з Міністерства. Про це Gazeta.ua розповів колишній Перший Секретар Поліського Райкому Комуністичної Партії Микола Приймаченко. Він займався ліквідацією наслідків Чорнобильської аварії у Поліському районі у 1980-х роках.

 

"Була запланована короткотермінова зупинка реактора, - розповідає Приймаченко. - Ні персонал, який працював на станції, ані самі ті, хто керували, не були готовими до цієї операції. Безвідповідальність полягала в тому, що вони мусили сказати "ми не готові цього робити", але побоялись перед керівництвом з Москви".

Про особливості ліквідації наслідків аварії він розповідає у документальному фільмі "Поліщук". Це фільм-спогад Миколи Приймаченка про особливості його роботи у радянський час.

Стрічку відзняв онук чоловіка і київський режисер Андрій Приймаченко.

"Вирішив знімати у той момент, як тільки почув цю всю історію з дідусевих вуст. Так вийшло, що темою аварії на ЧАЕС давно цікавлюся і перечитав купу інформації, - пояснює режисер. - Більшість вважає, що тодішнє керівництво на місцях робило усе, аби врятувати себе і свої посади. Мовляв, ліквідацію можна було зробити ефектнивніше, відразу розповісти усе людям".

На його думку, багато таких тверджень — це всього на всього домисли, а не правда.

"На Вікіпедії є стаття про Поліське, де зазначається, що місто мало високий рівень забруднення і влада це приховувала від людей, - розповідає Приймаченко. - Натомість офіційні документи внутрішнього міжвідомчого вжитку зазначають, що рівень забруднення там був у межах норми. Інша справа - що жодна інстанція на той момент не змогла дати чіткої відповіді на питання: "чи варто відселяти людей?".

Для зйомок фільму обоє спеціально їздили у смт. Поліське, яке знаходиться у Чорнобильській зоні відчуження. У 1990-ому звідти евакуювали місцеве населення.

{youtube}LeR1NE-HTqg&feature|600|450|0{/youtube}

На думку Миколи Приймаченка, населення Поліського району могли не відселяти. Але так вимагали мешканці, яких підбурювали політики.     
"Люди вимагали відселення. Хоча всі роботи по ліквідації виконали, - каже Приймачекно. - Сьогодні можу сказати, що це була помилка масового відселення. У Поліському сьогодні живуть 7 чоловік, не хворіють."

За його словами, треба було дати людям вибір, хто хотів виїхати — надати їм таку можливість. А тим, хто бажав залишатися, створити відповідні умови.

Біографічна довідка:
Джерело: <a href="http://gazeta.ua/articles/history/_vidselyati-lyudej-z-poliskogo-rajonu-pislya-avariji-na-chaes-bulo-pomilkoyu-eksp/508223">Gazeta.ua</a>

Микола Приймаченко

Народився 11 вересня 1936 року у с. Мар'янівка, Поліського району на Київщині. У 1974 закінчив Українську сільськогосподарську академію.

1967-1974-их - голова колгоспу ім. Леніна у Поліському районі. У 1974-1977-их - 2-й секретар Поліського РК КПУ. До 1980-го працює керівником виконкому Поліської райради.  Протягом 1980-1991-их був 1-м секретарем Поліського Райкому КПУ і голової Поліської райради. Наступні два роки був заступником голови виконкому Київської облради та головою Київоблаґропромради. У 1992-ому стає заступником голови Київської облдержадміністрації. З 1994-го - заступник голови Київської обласної ради. У 1995-1996 роках працює заступником голови з питань захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, надзвичайних ситуацій і охорони навколишнього середовища. У 2002-2003 роках заступник голови Київської облдержадміністрації. 2003-2004 роки — перший заступник голови Київської облради. У 2005-2006-их — стає головою обласної ради.

У 1989-1991-их - народний депутат СРСР.

Почесна Відзнака Президента України (1996 рік). Орден "За заслуги" трьох ступенів.

Одружений. Має сина і доньку та трьох онуків.


http://gazeta.ua