#MH17 #Bellingcat Встановлено коло водіїв "Бука"

Вівторок, 06 червня 2017 08:35 Автор  Олег Максименко Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 1313 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

5 червня 2017 року група розлідувань Bellingcat оприлюднила дві нові доповіді, в  яких наводяться докази російського походження ракетної установки «Бук», з якої було збито літак «Малайзійських авіаліній» в небі над Донбасом у липні 2014 року. Крім того, вдалося встановити коло водіїв, які могли перевозити «Бук» до кордону з Україною напередодні падіння "Боїнгу" рейсу МН17.

Так, зокрема, було знайдено і опубліковано нову фотографію російського «Бука», зроблену до трагедії, - повідомляє "Радіо Свобода" з посиланням на доповіді Bellingcat.

«Це фото, яке було зроблене навесні 2013 року, і там вже є маркування «Н2200», яке вказує на негабаритність. Це вказує, що це маркування було на «Буку»-332. Бо майже всі деталі, які стосуються «Бука»-332, є ідентичними, коли він був в Україні і в Росії. Ми знали, що це той самий «Бук», але просто зараз з’явилась ще й ця додаткова ланка», – каже в інтерв’ю Арік Толер з дослідницької групи Bellingcat.

«Це нагадує людям, що Росія має той самий «Бук», який збив МН17, і ось він роками раніше: ось він у 2009-му, ось в 2010, 2011, 2012 та 2013 роках. І потім він збив МН17», – каже експерт, додаючи, що з роками розфарбування «Бука» з номером 332 змінювалось, а також незадовго до перевезення його в Україну зафарбували номер – «332», але залишились інші помітки – наприклад, хрест, яким позначають серединний рівень (центр мас), коли вантажать на залізничну платформу, а також маркування негабаритного вантажу.

Ця ракетна установка була ідентифікована як «Бук»-332, що належав 53-й зенітно-ракетній бригаді (військова частина 32406).

В одній з доповідей ідеться про водіїв, які перевозили військовий вантаж на причепах до українського кордону в червні та липні 2014 року. Встановлено особи сімох водіїв, які брали участь у транспортуванні «Буків» (включно з 332-м) із Курська до Міллерова на кордоні з Україною 23–25 червня три роки тому.

«Ми (в публічно оприлюдненій версії доповіді) не ідентифікували потенційних водіїв, які могли перевезти «Бук» до кордону. І ми не включили дещо з їхніх особистих даних до доповіді, бо хотіли захистити їх від переслідувань. Тобто ми хотіли зберегти їхню анонімність. Метою цієї доповіді було допомогти нідерландському розслідуванню», – пояснює Толер.

В доповіді йдеться про вантажівку з номером «4267 АН 50», що перевозила причіп «ХР 4679 50», на якому стояв «Бук»-332.

Але як знання конкретного прізвища водія, який перевозив «Бук» до кордону з Україною напередодні трагедії, може допомогти?

«Ну, бо це ключова постать в розслідуванні. Звичайно, ключові постаті – це ті, хто був в Україні в момент збиття літака. Хто саме був у кабіні «Бука», хто привіз його, хто віддав наказ… Але з російського боку кордону також є ключові постаті, яких треба допитати очолюваною Нідерландами слідчою групою. Тобто це можуть бути ключові свідки. Звичайно, це рядові вояки – чи колишні вояки російської армії, – але вони повинні б бути свідками за ідеальних обставин», – каже Толер.

За словами американського експерта, якщо буде повна інформація про те, хто привіз «Бук» до кордону, тоді, можливо, стануть відомі особи тих, хто, можливо, переїхав з «Буком» вже через сам кордон, або імена сепаратистів, які забрали «Бук» на кордоні.

«І той водій – ким би він не був – знатиме відповідь на це питання», – каже Толер.

За словами представників Bellingcat, є коло з трьох чи чотирьох прізвищ, які є найімовірнішими кандидатами на перебування за кермом вантажівки, яка везла «Бук» на причепі в бік України.

«Але ми не маємо 100-відсоткової впевненості, хто конкретно це був. Але ми знаємо, хто це міг бути чи хто не міг бути ним… Конкретні водії закріплені за конкретними вантажними машинами. Ми не кажемо, який саме водій перевіз «Бук» через кордон, але ми кажемо, що є встановлена історія, яка повторювалась, цього батальйону і конкретно цієї вантажної машини, і цього конкретного причепа і водія, щодо перевезення військового обладнання через кордон. Навіть коли не йдеться про той «Бук», – пояснює Толер.