Жертви більшовицького режиму. На Житомирщині археологи знайшли понад сотню тіл закатованих жінок та дітей, Рекомендовані

Середа, 11 жовтня 2017 16:25 Автор  Михайло Українець Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 989 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
в містечку Великий Шумськ Житомирського району працівники археологічної експедиції історико-патріотичного об’єднання “Пошук” знайшли масове захоронення людей, закатованих більшовиками в 1919—1921 роках в містечку Великий Шумськ Житомирського району працівники археологічної експедиції історико-патріотичного об’єднання “Пошук” знайшли масове захоронення людей, закатованих більшовиками в 1919—1921 роках

Нав’язування комуністичної ідеології та примусове “розкуркулення”, а простіше – звичайний грабунок українського населення, розпочалося на початку ХХ століття. Саме тоді більшовицька армія, нівелюючи будь-які закони війни та здорового глузду варварськими методами почала запроваджувати свою ідеологію.

Проте шалений супротив населення дещо ускладнив перебування російських військ на території України. Саме тоді звичайні селяни почали організовувати підпільні осередки та чинити супротив більшовицькій навалі, а в історії цей період отримав назву “Визвольної боротьби”.

Не оминув цей період і Житомирщину. Саме тут почав організовуватися рух опору та велися кровопролитні бої повстанських загонів з більшовиками. Причому останні у боротьбі з повсталим проти свавілля населенням використовували усі можливі методи. Так сталося і в містечку Великий Шумськ Житомирського району. Нещодавно представники археологічної експедиції історико-патріотичного об’єднання “Пошук” знайшли там масове захоронення сотень людей, закатованих більшовиками у 1919-1921 роках.

За словами пошуківців, на місці проведення робіт вже виявили останки 129 людей. Вони мають сліди механічних пошкоджень, що свідчить про смерть в результаті ударів тупими і гострими предметами. Натомість фахівці Житомирського обласного архіву вже знайшли документи, які підтверджують початкову робочу версію про причетність до нелюдського знищення мирного населення представників більшовицьких “продзагонів”. За архівними документами вдалося встановити, що масові вбивства людей відносяться до періоду 1919-1921 років.

“У період 1919-1921 років політика більшовиків була проста: забрати в селян і віддати робочим. Під час становлення радянської влади в Україні більшовики відправили так звані “продзагони”, основним завданням яких був збір провіанту для армії. Відповідно до тих документів, які вдалося знайти нашим архіваріусам, представників цих “продзагонів” присилали з Поволжя. Тож їм не було різниці кого вбивати – жінок чи дітей. Головне – виконати план. Основним завданням у них було вилучення зерна у населення”, – розповів представник Житомирської обласної організації "Пошук" Андрій Савчук.

Жертви більшовиків. Великий Шумськ

Тож у той час, коли переважна більшість чоловіків покидали свої домівки та йшли до повстанських загонів, щоб боронити свою землю, більшовики виконували “чорну” роботу. Зважаючи на те, що в селах залишалися жінки, діти, та люди похилого віку, саме їх більшовики і брали в полон. Натомість вимагали у повстанців здатися або віддати увесь провіант, який переховували переважно в лісах. У разі ж невиконання вимог мирне населення просто знищували.

“Людей вбивали без єдиної кулі. Чому? Мабуть тому, що “продзагони” були набрані із представників неслов’янських народів з території Росії та відрізнялися особливою жорстокістю при виконанні поставлених завдань. Майже на всіх черепах, які ми знайшли, присутні механічні прижиттєві пошкодження різними металевими предметами. Саме вони й привели до смерті. Людей просто забивали сокирами, шаблями, колол

и штиками”, – пояснив археолог.

За даними пошуковиків, вбитих селян поховали в старому окопі часів І світової війни, неподалік старої школи. Після цього жодних згадок про них не було. Не було й інформації про якісь бої на території Шумська, тож версія залишається одна – масові вбивства мирного населення більшовиками.

“Про це взагалі ніхто не знав. Якби не випадок, то люди лежали б там ще невідомо скільки часу. Скільки їх поховано – поки що невідомо. Думаю, немало. За нашою інформацією, ці люди не були жителями самого Шумська. Швидше за все - це мешканці навколишніх сіл, адже старожили, які в той час мешкали у селищі, таких подій не пам’ятають”, – пояснив пан Андрій.

Наразі ж рештки тіл планують перепоховати на території Житомирського району, але перед тим пошуковикам доведеться знайти безліч архівних документів та підтвердження вищезгаданих трагічних подій на території Великого Шумська.

Жертви більшовиків. Великий Шумськ

Жертви більшовиків. Великий Шумськ

Жертви більшовиків. Великий Шумськ

Жертви більшовиків. Великий Шумськ

Жертви більшовиків. Великий Шумськ