Росія атакувала українські кораблі в Керченській протоці: відео атаки Рекомендовані

Понеділок, 26 листопада 2018 07:41 Автор  Оксана Козак Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 866 разів
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Коротка хронологія подій у Керченській протоці 25 листопада 2018 року.

 

Вночі з 24-го на 25-те листопада, група кораблів українських Військово-морських сил здійснює плановий похід з Одеси до Маріуполя. У неї входять буксир “Яни Капу” і два малих броньованих артилерійських катери, “Бердянськ” і “Нікополь”. Згідно міжнародних правил навігації, вони інформують берегові пости про намір пройти через Керченську протоку в Азовське море. Росіяни не мають права заважати руху українських кораблів чи блокувати його, бо свобода судноплавства гарантується Конвенцію ООН з морського права і Договором між Росією та Україною про спільне використання Азовського моря і Керченської протоки від 2003 року. Не зважаючи на це, росіяни не лише не відповідають на повідомлення українських кораблів про намір пройти в Азовське море, але і починають провокативні дії щодо них, включно з тараном буксиру “Яни Капу”, що призводить до його пошкодження. Пізніше вони блокують Керченську протоку гігантським танкером, повністю перекривши судноплавство між азовським і Чорним морями. З обидвох боків протоки починають збиратися заблоковані торговельні судна. Надвечір 25 листопада, коли кораблі ВМС України вже відходять з протоки і залишають 12-мильну берегову зону, росіяни відкривають по ним вогонь. Українці відкривають вогонь у відповідь. Два українські катери пошкоджені і зупиняються, морський буксир “Яни Капу” теж. Шестеро українських офіцерів поранені внаслідок перестрілки. Російський спецназ захоплює два українські кораблі, третій – заблоковано.

Хронологія подій у Керченській протоці 25 листопада:

3:58 ранку

Згідно міжнародних норм безпеки навігації, малий броньований артилерійський корабель ВМС ЗС України “Бердянськ” передає береговому посту прикордонників і портам “Керч” та “Кавказ” повідомлення про намір пройти Керченською протокою. Відповіді немає.

4:07 ранку

В ефірі лунає повідомлення диспетчера порту “Керч”, який доповідає російському кораблю “Суздалець” про знаходження українських кораблів ВМС у протоці. При цьому диспетчери портів “Керч” і “Кавказ” продовжують ігнорувати українські повідомлення.

близько 8:30 ранку

Грубо порушуючи Конвенцію ООН з морського права і Договір про спільне використання Азовського моря і Керченської протоки, російські прикордонники починають агресивно провокувати українську групу ВМС. Російські кораблі типу “Соболь”, пошуково-розвідувальний корабель “Дон”, катери класу “Мангуст”, пошуковий корабель “Суздалець” наближаються до українських кораблів. “Дон” таранить буксир “Яни Капу”, пошкоджуючи його.

10-11 ранку

Не зважаючи на провокації росіян, українська група кораблів ВМС продовжує свій похід до Маріуполя, наближаючись до Керченського мосту. Генеральний штаб ЗС України нагадує, що свобода судноплавства у протоці гарантована міжнародним правом.

12:41

Міністерство закордонних справ України називає дії росіян “агресивними”, кажучи, що вони перетнули межу і грубо порушили Конвенцію ООН з морського права.

13:12

Зафіксовано захід двох ударних вертольотів ЗС РФ Ка-52 на бойовий курс із захватом на супроводження бортовими системами управління зброєю катерів Військово-Морських Сил ЗС України. Кораблі ВМС ЗС України вже третю годину чекають проходу Керченською протокою.

13:42

Підтверджується інформація про те, що росіяни посадили на мілину під Керченським мостом гігантський танкер, який до цього проходив ремонт у Керчі. Судноплавство через протоку цілковито заблоковано. У танкера виключена система навігації.

18:31

На виконання доручення Президента України, Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко терміново звертається до Радбезу ООН у зв’язку із ситуацією у Керченській протоці.

близько 19 години

Група кораблів ВМС України починає рух з протоки назад, аби уникнути подальшої ескалації. Росіяни переслідують групу, ультимативно вимагаючи зупинки, погрожуючи застосувати зброю. Українські кораблі продовжують рух.

20:28

Вже коли українські кораблі полишають 12-мильну зону, російські прикордонники відкривають по них вогонь. Малий броньований артилерійський корабель “Нікополь” пошкоджено, він втрачає швидкість. Один військовослужбовець поранений. Українським кораблям дають наказ відкривати вогонь на ураження.

21:00

Два українські катери пошкоджені вогнем росіян, і змушені зупинитися. Буксир “Яни Капу” теж зупиняється. Кораблі захоплює російський спецназ. Двоє українських військових поранені.

21:30

Президент України скликає на 22:00 зустріч військового кабінету у зв’язку з надзвичайною ескалацією у Керченській протоці.

22:20

“Бердянськ” і “Яни Капу” захоплено, вони буксируються росіянами. “Нікополь” заблокований та слідує у супроводі. 6 українських військовослужбовців зазнали поранення.