Близько двох тисяч українців утримують у російських в'язницях, - Людмила Денісова Рекомендовані

Середа, 11 грудня 2019 06:57 Автор  Олег Максименко Опубліковано в Україна у вогні Прочитано 648 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Наразі відсутня актуальна інформація про кількість громадян України, які тримаються у місцях несвободи в РФ через невиконання російською стороною Консульської Конвенції між Україною та РФ, зокрема щодо невідкладного інформування про затримання та арешт на території РФ громадян України.

Про це повідомила уповноважений ВР з прав людини у Facebook.

Як повідомила омбудсмен, напередодні відзначення Міжнародного дня захисту прав людини відбулася важлива робоча зустріч щодо захисту прав громадян України, які стали жертвами торгівлі людьми та перебувають у місцях несвободи РФ, за участю працівників Офісу Омбудсмана, представників правозахисних організацій, профільних міністерств та Національної поліції України.

Проблема полягає в тому, що з 2015 року в Україні діє транснаціональне злочинне угруповання, яке шляхом обману вербує громадян України та втягує їх у незаконну діяльність з розповсюдження наркотичних речовин на території Російської Федерації.

Тільки у 2018 році було заарештовано 176 наших співгромадян, а засуджено 692 особи за незаконний обіг наркотичних речовин. Станом на 30 червня 2019 року у в’язницях РФ незаконно утримується 1989 громадян. За уточненою інформацією на сьогодні ця цифра становить близько 2000 громадян України.

Директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров повідомив про деталі кримінального переслідування понад 300 громадян України, які стали жертвами діяльності транснаціонального злочинного угруповання. Але тяжкий шлях додому вдалося подолати лише 35 українцям. Зараз вони продовжують відбувати покарання в українських тюрмах. Комісія при Президентові України з питань помилування 20 листопада помилувала одну особу з їх числа, ще чотирьом зменшила термін ув’язнення на половину і тепер ці особи є потенційними кандидатами на умовно дострокове звільнення.

Представники МЗС зазначили, що відсутня актуальна інформація про кількість громадян України, які тримаються у місцях несвободи в РФ через невиконання російською стороною Консульської Конвенції між Україною та РФ, зокрема щодо невідкладного інформування про затримання та арешт на території РФ громадян України. У багатьох випадках жертви торгівлі людьми не мають належного зв’зку із зовнішнім світом. Адміністрації колоній в РФ майже повністю блокують листування з Україною. Така ситуація унеможливлює подання заяв про злочини та визнання потерпілими саме жертв торгівлі людьми.

Представники Міністерства соціальної політики зауважили, що ситуація ускладнюється тим, що статус жертви торгівлі людьми є вирішальним при помилуванні, умовно-достроковому звільненні, застосуванні амністії чи зменшенні покарання. Але одним з етапів його встановлення є проведення співбесіди із заявниками, які знаходяться або в російській, або в українській виправній колонії. Порядок проведення співбесід в обох випадках наразі не встановлено.

Вважаю, що підрозділ Мінсоцполітики має ініціювати внесення змін до порядку надання статусу жертв торгівлі людьми.

За результатами робочої зустрічі, вирішено до 16 грудня надати пропозиції та затвердити склад робочої групи, яку очолить Представник Уповноваженого з рівних справ і свобод Віктор Іванневич.

Крім того, домовлено що до робочої групи будуть входити представники державних органів, залучених до протидії торгівлі людьми та народні депутати, як суб'єкти права законодавчої ініціативи, аби визначити, які дії потрібно робити на рівні держави та напрацювати рекомендацій для вдосконалення національного законодавства щодо протидії торгівлі людьми та практики його застосування.