У МЗС розповіли, що за 2016 рік з "рабства" в Україну повернули 32 особи

П'ятниця, 31 березня 2017 06:31 Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

2016-го за сприяння консулів повернуто на Батьківщину 32 громадян України-жертв торгівлі людьми за кордоном, – повідомила консульска служба МЗС у Twitter.

Як повідомляють міжнародні громадські організації, за 2016 рік зафіксувано понад 100 випадків трудової експлуатації. У більшості з них людей не просто примушували виконувати важку роботу без оплати, але й утримували в жахливих умовах і навіть били.
Випадки трудового насильства над українцями фіксують, в основному, в сусідніх країнах — Польщі, Молдові, Вірменії, Білорусії і Абхазії, але переважна більшість припадає на Росію. Найчастіше така робота пов'язана з будівництвом або шкідливим виробництвом. Працювати змушують без вихідних, а робочий день може тривати по 12 годин і більше. Як правило, через два-три місяці постраждалих відпускають, і в кращому випадку вони можуть розраховувати на оплату дороги додому.
За словами представника Всеукраїнської коаліції з протидії торгівлі людьми Ольги Білецької, організовують трудове рабство цілі злочинні групи. Вербувальники шукають своїх жертв, як правило, біля центрів зайнятості, їдальнях або в соціальних мережах. Щоб увійти в довіру, вони красномовно обіцяють здобувачеві золоті гори і навіть пропонують транспорт для доставки до місця роботи.

"У нас був випадок, коли жінки і чоловіки їхали на збір ягід, але опинилися на силікатному заводі. Під приводом реєстрації у них забрали паспорти, а коли люди зрозуміли, в якій ситуації опинилися і спробували втекти, їх побили, — розповідає Білецька. — Був випадок, коли жінок вивезли на завод з виробництва цегли, хоча пропонували легку кабінетну роботу на виробництві з зарплатою близько $800 на місяць. Умови були жахливими: їм не підвозили навіть нормальної питної води, годували в кращому випадку локшиною швидкого приготування, не кажучи вже про те, що змушували працювати без вихідних. Коли жінки повернулися, у них були великі проблеми зі здоров'ям".

В 2016 році по 5 років ув'язнення отримали жителі Закарпаття, які переправляли тернополян у примусове рабство до Росії. Злочинний дует шукав людей із скрутним матеріальним становищем та пропонував їм доволі високооплачувану роботу в тепличному господарстві – 500-1000 доларів. Обіцяли належні умови проживання та харчування.  Але реальність виявилася інакшою: українці потрапляли у справжнє трудове рабство.

Цей процес - скоріш вийняток, ніж правило: далеко не всі злочини офіційно розкриті і доведені в суді. Найбільша міра покарання, яку отримали злочинці, котрі вербували та вивозили людей, - 11 років позбавлення волі.

За словами експерта, за законом держава повинна надавати допомогу виявленим постраждалим. Люди можуть отримати відповідний статус і допомогу. Але підтвердити такий статус можуть не всі, оскільки потерпілі повертаються з "заробітків" у важкому психологічному стані і бояться називати свої персональні дані.

На сьогодні в Україні працює національна "гаряча лінія" з протидії торгівлі людьми. Дуже легкий для запам’ятовування телефон – 527. Тут надають консультацію стосовно легального працевлаштування за кордоном, стосовно пошуків роботи. За цим номером можна звернутися про допомогу, якщо потрапили у складну ситуацію. Людині достатньо зателефонувати, і її сконтактують з організацією в області, де вона живе, або де вона знаходиться. Практично в кожному регіоні є громадська організація, яка надає допомогу постраждалим

"У жодному разі не можна нікому віддавати свої документи, а перед виїздом слід зробити їх копії та "підвісити" скани в мережевій хмарі. При попаданні в іншу країну, відразу ж записати або запам'ятати контакти організацій, які зможуть захистити вас — наприклад, посольство. І зрозуміло, потрібно укладати контракт з роботодавцем і виїжджати тільки легально", — радить правозахисники.