В нашій єдності - наша сила

Четвер, 27 грудня 2018 07:32 Автор  Богдан Залізняк
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

21 грудня в приміщенні Львівського палацу мистецтв з ініціативи Конгресу української інтелігенції Львівщини (голова секретаріату – Володимир Парубій) відбувся Форум громадських організацій. Почесним гостем Форуму був Його Святість Філарет, який у своєму виступі привітав українців з вагомою подією – об’єднанням трьох українських церков у єдину Українську Помісну Православну Церкву.

Представники Конгресу української інтелігенції Львівщини Михайло Косів та Ярослав Кендзьор (ведучий заходу) у своїх виступах розповіли і про історію Української Церкви, і про суспільно-політичну ситуацію, яка склалася нині в Україні.

Пропонуємо вашій увазі, шановні читачі, виступ Його Святості Філарета.

«Шановна наша львівська владо, щасливі інтелігентні українці – мозок нашої української держави. Я насамперед вітаю з цією значною подією – об’єднанням трьох українських церков у єдину Помісну незалежну автономну православну церкву.

Ця подія має епохальне значення. Без єдиної православної церкви, визнаної всім православним світом, українська держава довго б не існувала.

Тому кожна держава має мати міцну духовну основу. І цією духовною основою є православна церква, як найбільша, греко-католицька церква і інші. Це є наша основа. І якщо не буде міцного духовного фундаменту, якщо будемо будувати державу на піску, то будинок цей довго не встоїть. А треба побудувати на міцному фундаменті. І тому Москва розділила церкву, яка була єдиною, на кілька частин. І ми розуміємо: коли ми не об’єднаємося, буде іти боротьба. Тому звернулися до Патріарха надати церкві статус автокефалії.

І всі президенти: і Кучма, і Кравчук, і, особливо, Ющенко – підтримували. Але нічого не змогли зробити. І коли змінились умови, і став Президентом Петро Олексійович Порошенко, то він використав всі сили, всю свою мудрість для того, щоб переконати Вселенського Патріарха надати Томос про автокефальність української православної церкви. Багато разів зустрічався, переконував і, нарешті, Вселенський Патріарх погодився. Але той теж був поставлений у складні умови. Був Кримський православний собор, який Москва хотіла зірвати. Але Вселенський Патріарх встояв. Але проти нього Москва налаштувала православні церкви. Те, що Москва пішла відкрито проти Вселенського Патріарха, сприяло, що він став сприятливим до УПЦ . І ми нині маємо єдину помісну православну церкву.

Чому до цієї події була увага і такий інтерес не тільки в Україні, але й у ЄС і США? Чому? Ось на днях держава США особливо привітала Митрополита Епіфанія з обранням Предстоятелем УПЦ. Чому такий державний діяч привітав церковного діяча? Тому, що ця церковна подія має велике політичне значення. Таке значення, що Росія ніколи уже не створить імперію. А раз не створить імперію, то буде мир у Європі і у всьому світі. І тому весь світ був прикований до цього Собору. Тому ми разом святкуєм і торжествуєм.

Але для того, щоб Україна завоювала гідне місце в ЄС, ми повинні бути єдині. Щоб ми були вільні, свобідні, треба єднатися. Це – тільки початок. Це значить, що ми можемо бути єдиними. Не має значення, що в нас є православна, римо-католицька, протестантська церква, але ми всі єдині в захисті української держави. Якщо буде українська держава, буде і церква незалежна.

Тому треба нам цінувати ту єдність, на шлях якої ми вступили. Наш Єпископат, який працював разом зі мною і боровся за визнання нашої церкви.

Олексій Рідігер написав: «Поиграли в свою незалежность и возвращаетесь». А я в душі сказав: «Ні, ми ніколи не повернемось в неволю». А ми будемо цей дар Божий берег­ти як зіницю ока. Хочу подякувати і Вселенському Патріархові, що він проявив мужність і вистояв перед тиском Москви. І хочу особливо подякувати Президентові Петру Олексійо­вичу Порошенку. Тому, що без його участі, його мудрості Собор міг би і не відбутись.

Але Собор відбувся, три церкви об’єдналися. Томос є. 6 січня, напередодні Різдва Христового, Митрополит Єпіфаній його отримає, і ми – єдина церква незалежна і будемо будувати церкву самі.

Слава Ісусу Христу! Слава Україні!»

Натхненні слова Патріарха Філарета викликали бурхливі оплески: присутні вдячно сприймали кожне слово Духівника Нації, який обґрунтував потребу повернення України до Свято-Володимирського хрещення. Маємо, ясна річ, розраховувати на свої власні сили: у незалежній потужній Україні збудувати єдину Українську Помісну Православну Церкву. А для цього – об’єднатися. То ж гідністю відповімо на виклики часу: в нашій єдності – наша сила.

DSC 0057111Підготував Богдан ЗАЛІЗНЯК,

керівник прес-центру наукової журналістики

Західного наукового центру НАН України і МОН України,

член НСПУ і НСЖУ, м. Львів