22 січня - День соборності України

Вівторок, 22 січня 2019 07:17 Автор  Стожари
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

22 січня 2019 Україна відзначає 100-й ювілей підписання "Акту Злуки" Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки

 Цього року, у столітній ювілей Акта Злуки, це свято відзначається під гаслом «Разом з власної волі з 1919 року».

День Соборності: історія свята

Документ про об'єднання УНР і ЗУНР був проголошений на масовому віче, яке проходило на Софійській площі Києва 22 січня 1919 року за участю представників республік - Лонгіна Цегельського (державний секретар внутрішніх справ уряду ЗУНР) та Володимира Винниченка (глава Директорії УНР).

У цей день дві держави на основі українських земель у складі Російської та Австро-Угорської імперій об'єднувалися в єдину соборну Українську державу - гаранта демократичних прав і свобод громадян.

Універсал про об'єднання УНР і ЗУНР

Універсал про об'єднання УНР і ЗУНР

ЗУНР отримала право повної автономії і назву Західної області Української Народної Республіки.

Однак фактичне державне об'єднання українських земель в ті роки не відбулося. У період приходу до влади більшовиків лідери республік, у першу чергу, відстоювали свої регіональні інтереси. Так, в 1920 році частина західних українських земель перейшла до Польщі за "Варшавським договоом", підписаним главою Директорії УНР Симоном Петлюрою.

Незважаючи на це, затвердження "Акта Злуки" УНР і ЗУНР прийнято вважати першим кроком до об'єднання українського народу, який показав силу волі і дух єдності, а також істотно вплинув на подальші національно-політичні процеси в країні.

Перше святкування Соборності відбулось 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час - автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулась тридцятитисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини.

Традиції святкування Дня Соборності

Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.

З того часу в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність (соборність) українського народу, а День Соборності наразі відзначається на державному рівні вже щорічно.

Заходи на День Соборності 2019

1099646.jpg1maxresdef4545ault1

100-ту річницю проголошення "Акту Злуки" відзначать 22 січня 2019 в Києві соціальними акціями і урочистими заходами.

 • На мосту Патона, о 08:00 розпочалася молодіжна акція "Живий ланцюг соборності". Колони учасників з лівого і правого берега Дніпра будуть рухатися назустріч одна одній до середини моста, де відбудеться об'єднання і буде створений 30-метровий український прапор.
  • Урочисте покладання квітів до пам'ятників Т. Шевченку та М. Грушевському відбудеться 22 січня за участю перших осіб держави.
  • На Софійській площі з 08:00 до 19:00 буде проходити святковий захід до ювілею об'єднання УНР і ЗУНР.
  • До свята приурочений інформаційно-виставковий проект "100 років боротьби" на Майдані Незалежності. Його можна подивитися з 20 січня до 15 лютого.
  • Фотовиставка до Дня Соборності буде працювати в Національному історико-архітектурному музеї "Київська фортеця" до 31 січня.
  • У бібліотеці "Молода гвардія" до 28 січня триватиме книжкова виставка "Український шлях до незалежності від Революції до Соборності".