Український колекціонер не дав росіянам заволодіти унікальною реліквією родини гетьмана Скоропадського – іконою ХVII ст. «Богородиця Володимирська»

Понеділок, 13 травня 2019 07:09 Автор  Михайло Українець
Оцініть матеріал!
(6 голосів)
ікона ХVII ст. «Богородиця Володимирська» ікона ХVII ст. «Богородиця Володимирська»

Після ста років перебування за кордоном сімейна реліквія Скоропадських – ікона, якій молилися кілька поколінь цієї родини, – знову повернулася до України, хоча могла не лише залишитися на Заході, а й взагалі потрапити до Росії.

У Києві, у Національному музеї історії України з 7 по 20 травня проходить виставка «Повернення». В експозиції представлено унікальний артефакт, який вдалося повернути до України: ікона «Богородиця Володимирська», що належала останньому українському гетьману Павлу Скоропадському та його родині.

Реліквія з колекції гетьмана України Павла Скоропадського 1918 р. була вивезена його родиною з собою до екзилу. Весь цей час ікона зберігалася в родині Павла та Олександри Скоропадських — спочатку в Німеччині, а згодом у їхньої молодшої доньки Олени Отт-Скоропадської у Швейцарії, в місті Цоллікон, ідеться в повідомленні на сайті музею www.nmiu.com.ua

Знайшов раритет львівський колекціонер Ярослав Голдун на одному зі швейцарських аукціонів.

304491w540zc01Як зазначив Ярослав Голдун, основними покупцями православних ікон зазвичай на таких аукціонах є російські колекціонери, тому йому довелося витримати певну конкуренцію.

“Помітивши цю ікону (на аукціоні — ред.), я звернув увагу, що вона належала Павлу Скоропадському. Ми зв'язалися з аукціоном, хотіли повернути ту ікону в Україну поза аукціоном, бо шанси придбати її на аукціоні завжди мізерні, оскільки основними гравцями на аукціонах ікон безперечно є росіяни. Нам було відмовлено, тому я був вимушений брати участь в цьому аукціоні. Була ціль — повернути ту ікону власне в Україну, щоб вона не залишилася в Швейцарії чи не поїхала в Росію”, - розповів колекціонер.

Так, на початку 2019 року зусиллями Ярослава Голдуна ікона повернулася в Україну, і тепер відкрита для відвідувачів Національного музею історії України.

"У колекціонуванні сакральних цінностей випадковостей не буває. Павлу Скоропадському не вдалося повернутися на батьківщину, а мені дуже хотілося, щоб ця реліквія повернулася. Адже всі державотворчі нації дбають про те, щоби їхні реліквії були пошановані", - сказав Голдун.

"Коли Ярослав Голдун звернувся до нашого музею з проханням надати експертний висновок, то робота була нелегкою, але дуже цікавою для наших дослідників. Єдність нашого бажання з власником показати цю ікону українцям, спільноті була беззаперечною. Представити цю ікону ми вирішили в проекті "Повернення", який буде мати продовження. Це повернення раритетів, історичних українських артефактів в Україну, і така назва, щоб оповідати не лише про майстрів, про ту школу, яка створила цю ікону, не лише про власників. Ми хочемо привернути увагу до того, що завдяки зусиллям, патріотизму, переконанням наших співвітчизників до нас повертаються артефакти, які могли б і не повернутися в Україну", - сказала на відкритті виставки директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська.

2233395951

Як повідомила Тетяна Сосновська, ікона Скоропадських буде експонуватися в музеї протягом місяця. Також за згодою власника ікони буде продовжено подальше її дослідження, до якого долучаться співробітники музею, фахівці з інших музейних та наукових установ.

22944445971

Заступник головного зберігача фондів Національного музею історії України Олена Походяща розповіла, що разом із колегами з різних наукових установ їм вдалося виявити на іконі герб родини Головинських, котрі, ймовірно і володіли цією реліквією до Скоропадських.

22444495961

Наразі ж про ікону з колекції родини Скоропадських відомо не надто багато.

Ікона невідомого майстра "Богородиця Володимирська" (Волинь XVII ст.) належить до строганівської школи іконопису (дошка левкас темпера), оздоблена срібними з позолотою шатами.

Як зазначають дослідники, сюжет ікони (коли маленький Ісус притискається щічкою до щоки Богородиці) є одним із семи канонічних образів Божої Матері і має назву «Ніжність».

400FA522 9F9E 46A1 ACA9 56935C8980FE cx0 cy15 cw0 w1023 r1 s1

«Цей образ дуже інтимний і він створений для того, аби ствердити те, що Ісус мав таке ж дитинство, як і всі», – зазначає теолог Дмитро Степовик.

Як саме «Богородиця Володимирська» опинилась свого часу в колекції Павла Скоропадського достеменно не відомо.

За однією з версій, він міг її отримати як сімейну реліквію, що, ймовірно, належала ще його предку, гетьману Івану Скоропадському (1646–1722 років).

За іншою версією до Павла Скоропадського ікона могла потрапити під час національно-визвольних змагань в Україні в 1917–1921 років.

У 1918 році ікону "Богородиця Володимирська" було вивезено родиною гетьмана Скоропадського з собою до екзилу. Весь цей час ікона зберігалася в родині Павла та Олександри Скоропадських у Німеччині, а згодом у їхньої доньки Олени Отт-Скоропадської у Швейцарії.

Після смерті Олени Отт-Скоропадськоі, її нащадки виставили ікону на аукціон у 2018 році.

"Це не просто виставка однієї ікони. Те, що є люди, які намагаються донести і показати унікальну ікону, яка поєднана з великою українською родиною та традиціями, і те, що сучасні українці цим цікавляться – є свідченням того, що ми не втрачаємо власних цінностей. Це говорить про те, що українці мають базис для того, щоб будувати країну в складному світі, де сучасні медіа, соціальні мережі, цинізм та безвідповідальність заповнюють весь простір", - зазначив Голова Комітету з питань культури і духовності, Микола Княжицький.

Pavlo SkoropadskyДовідково, Павло Скоропадський – останній гетьман України, нащадок славетного гетьмана Запорозької Січі Івана Скоропадського. Очолював Українську Державу з 29 квітня 1918 р. по 14 грудня 1918 р. Під його проводом було досягнуто значних успіхів у зовнішній політиці, розбудові економіки, налагоджено дипломатичні зв’язки з Австро-Угорщиною, Туреччиною, Грецією, Швецією, Італією, Ватиканом та іншими країнами (приблизно з 30 державами). Відбулося значне національно-культурне відродження: відкривалися нові українські навчальні заклади, українська мова стала обов’язковим навчальним предметом у школі. За Скоропадського було засновано 150 гімназій, Національний архів та Національну бібліотеку, Український театр драми й опери, університети в Києві та Кам’янці-Подільському. Саме з його ініціативи була створена Академія наук України, що працює й донині.

Разом з тим, як зазначили присутні на виставці науковці, "сам факт, що росіяни так і не змогли заволодіти унікальною реліквією родини гетьмана Скоропадського, є черговою перемогою України у збереженні та поверненні історичної та культурної спадщини українського народу".

Нагадаємо, відвідати виставку можна до 20 травня у Національному музеї історії України, м. Київ, вул. Володимирська, 2.

Автор: Михайло Українець, спеціально для порталу української діаспори світу "Стожари".

2 коментарі

 • Коментувати Vickey Вівторок, 14 травня 2019 07:17 Автор Vickey

  Magnificent beat ! I woukd like to apprentice
  while you amend your web site, how ccan i subscribe
  ffor a blog website? The account aided me a acceptable deal.
  I had bsen tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear concept

 • Коментувати Audrey Понеділок, 13 травня 2019 16:36 Автор Audrey

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this post and also
  the rest of the site is very good.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається