Українці Мадрида спільно з президентом СКУ відзначили півввіковий ювілей цієї організації Рекомендовані

Субота, 06 травня 2017 08:12 Автор  Юрій ДУБОВСЬКИЙ Лука МАЛИНОВСЬКИЙ Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

Святкові заходи з нагоди 50 -ліття Світового Конгресу українців (СКУ) в європейських країнах розпочалися 20 квітня. Стартували вони в Греції, а згодом продовжилися в Італії, Іспанії, завершившись 28 квітня в Португалії.

Метою цих святкувань стало не лише поширення інформації про титанічну працю українців від початку створення Світового Конгресу вільних українців у 1967 році (такою була тоді повна назва), але і про сучасні досягнення. У цих заходах взяли участь Президент СКУ Євген Чолій з Канади та представниця цієї поважної організації зі звязків з Європейським Союзом Марина Ярошевич. А ось остаточну крапку в своєму європейському вояжі пан Євген поставив на урочистих пам'ятних заходах у Перемишлі з нагоди 70-ї роковини від часу проведення польською владою акції « Вісла».

У рамках урочистостей в кожній з вищезазначених країн відбулися академії та інші святкові заходи за участю представників СКУ, українських громад, місцевої інтелігенції. Обов’язковим пунктом візиту були зустрічі з високопосадовцями, релігійними діячами, представниками політологічних інститутів та аналітичних центрів тих країн, через які проліг маршрут шановних очільників Світового Конгресу .

25 квітня панове Євген і Марина завітали до іспанської столиці. Їхній офіційний графік перебування тут розпочався із зустрічі в Посольстві Канади в Іспанії з послом Метью Левіним. Наступною стала розмова в Сенаті Іспанії з сенатором Луїсом Азнаром-Фернандесом і головою комісії зовнішніх справ цього ж представницького органу Хосе-Ігнасіо Ландалусе-Кальєхою. У ній також взяли участь радник Посольства України в Іспанії Ігор Семенюк і Голова асоціації «Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців» Юрій Чопик.

SKU 2

SKU 3

Після Сенату шлях цієї ж групи в повному складі проліг до відомої багатьом українським заробітчанам дипломатичної установи за адресою: Ronda Abubilla, 52, де розташоване Посольство України в Королівстві Іспанії. В його стінах відбулася зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом Анатолієм Щербою.

SKU 4

Зауважимо, що буквально кількома годинами раніше тут завершилися урочисті проводи молодого іспанського співака Манеля Наварро на конкурс Євробачення до Києва, які Перший канал Національного телебачення Іспанії транслював наживо (чи не вперше за багато років української присутності в країні Сервантеса, що є величезним досягненням).

Особливої ваги перемовини відбулися в Міністерстві Закордонних Справ Іспанії, де Президент СКУ спілкувався з Головою офісу МЗС Валеріано Марзо-Камілло. Акцентуємо увагу на тому, що це була перша зустріч на високому рівні після призначення нового міністра зовнішньополітичного відомства Альфонсо-Марії Дастіса. До того ж надзвичайно корисна в рамках підготовки майбутнього офіційного візиту глави МЗС Іспанії в Україну.

Учасник цих зустрічей Юрій Чопик дещо пізніше наголосив на надзвичайно важливій місії ЄвгенаЧолія як голови 20-мільйонної української діаспори. Як і на його чудовій, стислій презентації, яка мала великий вплив на сенаторів, урядовців, парламентарів, представників дипломатичних кіл і незалежних аналітичних центрів FAES та ECFR Madrid і звичайних іспанців, які були присутніми на цих заходах.

Програму першого дня перебування делегації СКУ увінчали ювілейні урочистості в колі українських дипломатів, представників українських заробітчанських й іспанських структур, які відбулися в Centro Riojano de Madrid на вулиці Серрано, і зорганізовані асоціацією «Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців» (крайовою організацією при СКУ на іспанських теренах). На них і у промові очільника СКУ, і в слові Голови «Української громади…» Юрія Чопика присутніх не лише поінформовано про працю організації впродовж 50 років, але й наголошено на важливості залучення іспанців до більш активної допомоги українській громаді в ці важкі для України часи. Важливим моментом у зверненні пана Євгена став черговий заклик до єднання українців, творення скоординованого спільного громадського руху заради України.

До програми цього вечора також увійшов перегляд трьох документальних фільмів: перший - присвячений 50-річному ювілею загалом, а два інших, знятих українськими студентами в рамках проекту Міжнародного Інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», стосувалися велетенської праці СКУ щодо розкриття та поширення у світі правди про Голодомор 1932-1933 років. Зрештою, як і теперішній протидії поширенню російської пропаганди під час відкритої агресії та веденні гібридної війни. Звісно, не обійшлося без невеличкого фуршету з нагоди ювілейних святкувань, на якому звучали заздоровниці як за саму організацію, її керманичів, так і в цілому за Україну.

SKU 5

SKU 6

SKU 7

SKU 8

SKU 9

Другого дня Президент СКУ і Голова «Української громади…» побували в Міністерстві оборони, де розмовляли з кількома високопосадовцями, зокрема Головою дипломатичного департаменту директорату оборонної політики полковником Педро Діасом-Ерреро, генеральним директором оборонної політики Марією Гомес-Мартос і полковником Ахедою. Учасники перемовин з іспанської сторони підтвердили підтримку урядом і їхнім Міністерством важливості співпраці та допомоги Україні як в оборонному, так і гуманітарному напрямках.

Наступною стала зустріч у Фундації ФАЕС (президентом якої є колишній прем'єр-міністр Іспанії Хосе-Марія Азнар) з директором Хав'єром Зарзалєхосом та помічником академічних студій Мірою Мілосевич-Хуарісті. Пізніше, в цьому ж контексті, відбулася зустріч з Борхою Лашерасом - політичним експертом, аналітиком, який для того, щоб краще зрозуміти стан справ в часі воєнної агресії, побував на Сході України.

Ще одним пунктом у щільному графіку української делегації стали відвідини Посольства Сполучених Штатів Америки, де відбулася відверта бесіда з політичним радником Шелбі Сміт-Вілсон та її заступницею Деніс Шен. Під час розмови наголошувалося на важливості подальшого впливу США на врегулювання ситуації в зоні російського вторгнення.

Дуже важливими і корисними стали зустрічі в Конгресі депутатів: з депутатом Фернандо Маурою-Барандіараном, віце-президентом Мікаелою Наварро-Гарсон і директором зовнішніх відносин Фернандо Ґаліндо. Президент СКУ закликав їх визнати Голодомор 1932-1933 років актом геноциду проти українського народу.

Зупинився він і на реформах в Україні та труднощах у їхньому впровадженні, боротьбі з корупцією. Не обминув своєю увагою пан Євген і важку ситуацію, що склалася зі звільненням незаконно заарештованих українських громадян на Східній Україні та в Криму, порушенні прав людини, російській агресії та важливості злагодженої праці усіх членів ЄС у плані збереження санкцій та збільшення тиску на Росію. Вчасним і доречним було донесення до сенаторів і парламентарів стурбованості діями Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи Педро Аграмунта, який своїми діями не тільки суперечить іспанському уряду, але й шкодить іміджу Іспанії. Це засвідчили його політ на російському військовому літаку в Сирію на зустріч з Президентом Сирії Асадом та бажанням повернути російську делегацію до Європарламенту.

Наскрізними темами, що пронизували всі зустрічі Є. Чолія були: ознайомлення співрозмовників з історією СКУ (власне, питання імміграції дуже близьке іспанцям), російською агресією на Сході України й анексією Криму, порушенням прав людини, важливості протидії російській дезінформації, проблемами, які переживає Україна, важливості впровадження вже започаткованих реформ, боротьбі з корупцією і т.п. На всі запитання та сумніви державних чиновників було надано чіткі відповіді.

У свою чергу іспанська сторона запевнила очільника Світового Конгресу в підтримці України, її територіальної цілісності, непорушності кордонів, підтримці українського народу в ці важкі часи, бажанні якнайшвидшого втілення в життя законодавчих ініціатив з Голодомору. Зважаючи на присутність представників українського дипломатичного корпусу вивчалося питання підготовки офіційних візитів в Україну іспанських керманичів, як і прийому в себе українських парламентарів і вищих посадових осіб нашої держави.

До всього вище сказаного варто додати, що до візиту Президента СКУ Євгена Чолія в Іспанію було підготовлено чимало інформаційних матеріалів іспанською мовою. В контексті цього варто подякувати Марії-Христині Зінко з Аргентини, Анні Латник, Ларисі Шіпко, Соні Барабаш, іспанцям Хесусу та Хосе-Мануелю, перекладачу Світлані Присяжнюк, яка здійснювала синхронний переклад з української на іспанську мову під час святкових урочистостей, Андрію Яціву з Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» за допомогу в перекладі матеріалів для видрукування брошури та нанесенні титрів на документальні фільми.

Юрій ДУБОВСЬКИЙ, Лука МАЛИНОВСЬКИЙ, Мадрид.

Останнє редагування П'ятниця, 05 травня 2017 11:39