Українській діяспорі в Австралії 70! Рекомендовані

Понеділок, 12 червня 2017 07:30 Автор  Марічка Галабурда – Чигрин Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(4 голосів)
Андрій несе тризуб в Канбері на  початку колони як ми йшли до посольства України Андрій несе тризуб в Канбері на початку колони як ми йшли до посольства України

Українці Австралії стоять на передодні чергового Здвигу.

Оскільки я наразі в Бельгії, а не Австралії (незнаю чи вспію до Мельбурна) Подаю дані про українців в Австралії. За період між двома Здвигам нічого не змінилося, хіба, що відійшло у вічність ще багато піонерів громадсько-суспільного життя...

ЗДВИГ Українців Австралії в СІДНЕЇ в днях  7 - 9 червня 2013 року проходив під гаслом «Минуле, теперішнє, майбутнє».

 

Цінні відомості про формування й еволюцію української діяспори в Австралії зібрані мною давніше в брошурці виданій з приводу відвідин України Ансамблем ім. Володимира Івасюка з Сіднею. Я постійно оновлюю інформації.

 

                                                                         МИНУЛЕ

ПОЧАТКИ

 

Українська діяспора в Австралії є одна з  наймолодших українських поселень в світі. В 1947 - му році прибуло до Австралії кількадесятків українських родин.  

В 1948 і в 1949 - му  році українці, тзв політичні еміґранти (displaced persons) масово прибули до Австралії — початок української діяспори в цій країні датується 1948 - 1949 - го року. Цей 2017 -ий рік є в нас ювілейним. 

70 років, здається, не так вже й багато. А виросло в Австралії три покоління австралійців - українського походження.

До 1947 - го року не було багато українців в Австралії. Є інформації про те, що були поодинокі українці, які по першій  Першій Світовій війні приїхали сюди з групами росіян з Китаю, - з Манджурії й з Харбіну.

Статистика перепису населення з 8.8.2006 року подала, що на території Австралії живе 37.800 тисяч українців.  Та ніхто неможе точно подати число скільки нас. 

В початках українці почали своє життя з нічого. Брак старої еміґрації, брак власних домів, організацій не давали можливостей оминути перших важких років життя. Люди не знали англійської мови. Та тяжкою працею поступово підносилося українське громадське життя.

ДЕМОҐРАФІЧНА СТРУКТУРА УКРАЇНЦІВ АВСТРАЛІЇ

Майже всі українці поселились по містах і працювали чи ще працюють у різних галузях промислу. Покоління,  які родилися й закінчили школу, університети в Австралії, працюють по своїх професіях. Є в нас багато лікарів, дентистів, правників, вчителів, інженерів, компюторних спеціялістів та кілька підприємців.

Розселились українці в околицях найбільших індустріяльних міст Австралії, біля Сіднею, Мельбурну та Адельайди. Менші скупчення виникли в Перті, Брізбені, Окслі, Нюкастлі, Волонґонзі, Джілонґу, Саншайні та невеличка громада в столиці Австралії Канбері й її околицях Квінбієну. Живуть по-одинокі родини в місті Кернс та в Аліс Спринґс. Невеличка громада українців живе в Тасманії. 

В кожному з згаданих місцевостей діє Українська Громада, Спілка Української Молоді (СУМ), Пласт, Союз Українок, Українська Школа, Кредитівки, та ряд  суспільно-політичних організацій, мішані хори, танцювальні групи, ансамблі бандуристів, театральні гуртки, літературні клюби, товариства професіоналів та підприємців, спортові клюби копаного м’яча, відбиванки та ґольфу

Стейтові Громади  віддіграють важну ролю як структури, бо об’єднюють українців всіх стейтів (штатів).

Існують сумівські та пластові таборові площі, де молодечі організації відбувають свої літні табори, свята та розвагові імпрези.

Союз Українських Організацій Австралії є Центральним Представництвом і речником всіх українців в цій країні:  є їх представником перед урядовими чинниками.

 

                                                                     ТЕПЕРІШНЄ

КУЛЬТУРНО МИСТЕЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Найбільш успішним аспектом зовнішних зв'язків української спільноти в Австралії треба уважати виступи наших мистецьких ансамблів, зокрема танцювальних та поодиноких мистців. Успішними концертами та участю в збірних австралійських імпрезах українські мистецькі одиниці здобули собі велику популярність і признання. Вони популяризують наше мистецтво серед австралійської спільноти, доводять до уваги публичної опінії українську спільноту в Австралії та в загальному збуджують в австралійському довкіллі зацікавлення українською проблематикою та Україною.

 

                                                                УКРАЇНСЬКЕ ШКІЛЬНИЦТВО

 

Діють суботні школи й садочки по всіх українських скупченнях. Коли постала Фундація Українознавчих Студій в Австралії - діє Лекторат Українознавства в Сіднейському Макворі Університеті та в Мельбурнському Монаш Університеті. Сьогодні в 65 років нашого поселення в цій країні, учнів в школах не так вже й багато.  В 2013 році навчаються  до 300 учнів.  

По деяких Стейтах (Штатах) Австралійський Уряд визнав українську мову як предмет до матуральних іспитів.

                                      МАТЕРІЯЛЬНІ НАДБАННЯ УКРАЇНЦІВ В АВСТРАЛІЇ

Матеріяльні надбання українців в Австралії за 65 років поселення є такими, що ледве чи якісь з наших спільнот в других країнах світу могли б  похвалитися за такий короткий час такими досягненнями.

В першу чергу впадає в вічі велика  кількість Народних Домів і Церков УАПЦ й УКЦ у порівнанні до нашої численності. В Мельбурні побудовано Катедру Української Греко Католицької Церкви ім. верх апп. Петра і Павла.  Спричинене це великою віддалю між поодинокими скупченнями наших поселенців, які розкинені по цілій Австралії. Побудовано кілька пам'ятників в пам'ять тих, які загинули підчас Голодомору в 1932- 1933 роках, тих, хто поляг за волю України, в честь 1000-ліття Хрещення України.

За 65 років тут поселення пішло у засвіти дуже, дуже багато українців, основоположників у всіх ділянках нашого суспільства. Та не всі їх спадкоємці, на жаль, не завжди знаходяться в рядах нашого суспільства.

Еміґрація українців з Польщі (1980 роки), а ще з Боснії чи колишньої Юґославії, й недавня з України не доповнила ряди нашого суспільства, так, як це думали й бажали основоположники українства в Австралії. Від 1991 приїхало понад 10 000 українців з України.  Нова хвиля доповнює певні галузі життя, головно в культурно- мистецькій ділянці та в рідному шкільництві.

Виходило в Австралії кілька українських газет “Українець в Австралії”, “Єдність”. На сьогодніший день залишилося  дві ґазети "Вільна Думка ", (Сіднеї)  та " Церква й Життя” ( Мельбурн).

Видано СУОА два томи Українці  в Австралії  

 

              ГУМАНІТАРНО — МЕДИЧНА ДОПОМОГА УКРАЇНІ 

На велике признання в цій ділянці серед нашої спільноти заслужив Союз Українок та Українське Лікарське Товариство Австралії. Допомога ця у вигляді медицини та медичних приладів була досі доставлена в кілька лікарень України. Наші лікарі їдучи в Україну везли з собою хірургічні інструменти. Вели там показові операції, вели консультації, читали медичні лекції. Допомогли фінансово видати словник Української Медицини.

Чорнобильська Фундація та інші також організували допомогу.

 

                                                                  ЗВ'ЯЗКИ З УКРАЇНОЮ

Можна сміло твердити, що зв'язок з Україною розпочався в 1989 році коли до нас приїхав народний депутат, поет Дмитро Павличко, тоді голова Товариства Української мови ім. Т. Шевченка.

Після нього Австралію відвідало багато політиків, письменників, артистів, співаків, ансамблів, професори,  вчені різних галузей,  між ними екс-президент Леонід Кравчук, народний депутат-поет Іван Драч, голова Всесвітньої Координаційної Ради Українців в світі,  бувші в’язні концтаборів СССР Богдан Горинь, Левко Лук’яненко, Владика Павло Василик,  Президент Києво-Могилянської Академії В'ячеслав Брюховецький, бізнесові делегації, спортовців, ціла Олімпійська команда в 2000 році. Довгий список можна продовжити.

З сторони Австралії в культурницьку подорож в Україну їздили бандурист Віктор Мішалов, танцювальна група "Веселка", Ансамбль ім. Володимира Івасюка, ансамбль бандуристок "Ластівка", діти української школи ім. св. Андрія,  всі з Сіднею, Танцювальний  ансамбль СУМ “Верховина”  з Мельбурну, ансамбль "Каштан" з Аделайди,  діти української школи з Саншайну, діти української школи і СУМ-у з Перту,  як і рівнож Сумівці і Пластуни з приводу З’їздів і Світових Злетів, які відбувалися в Україні. 

Офіційні зв’язки з Україною розпочалися в грудні 1991 року коли Австралія визнала незалежну Україну, а відтак Україна визначила своє представництво в Австралії.   

16.1.2000 року,  до Австралії приїхав перший консул України Вадим Пристайко, а ґенеральний консул Василь Корзаченко прибув в травні місяці тогож року.  

До того часу ролю Почесного Конусла України бл. пам. Зіна Ботте з Мельбурну. Після її смерти її чоловік Валерій перебрав цю ролю.

14.4.2003 року Ґенеральне Консульство України перетворено на  дипломатичну установу, тобто амбасаду – посольство. Консули та  посли  України Олександер Міщенко, Валентин Адомайтіс, і тимчасові представники у Посольстві      Микола Джиджора, Станіслав Сташевський та консул Олександер Фоменко, тісно співпрацювали і співпрацюють з Управою СУОА.

ПОЛІТИЧНА ДІЯЛЪНІСТЪ

Українська спільнота Австралії визначила себе своєю політичною діяльністю. До часу проголошення Незалежности Українив 1991 року  українська громада в Австралії проводила величезні демонстрації в справах Голодомору 1932-33, в обороні людських та національних прав, проти сов’єтьско – комуністичного знущання над українським народом. Виступи проти Червно-Армійського хору та інших владних структур. В 1991 році відбувалися маніфестації вимагаючи від Австралійського уряду визнання Української Самостійної Держави та за нав’язання диплoмaтичних зв’язків. В 2003 році проведено по всій Австралії акції на підтримку демократизації України в рамках Помаренчевої Революції.

Акція, "Смолоскип -  Незгасима свічка" -  розпочалася в Австралії в Канбері  6.4.2008 року, щоби перевезти Смолоскип по цілому світі з Україною включно, демонстрації в 2009 роках в річниці Голодомору 1932 - 1933 в Канбері, зокрема були дуже успішними.

Визнання Австралійським урядом Голодомору ґеноцидом також велике досягнення СУОА.  

ЗАОКЕАНСЪКА ДІЯЛЪНІСТЪ

Хоч Австралія далеко від інших континентів де поселені українці, представники української спільноти Австралії брали та далі беруть активну участь в Конґресах та праці Світового Конґресу Українців, політичних угрупувань, молодечих організазій та злетів.

МАЙБУТНЄ

ЗАКЛЮЧЕННЯ

Українці в Австралії зробили за  65 років свого поселення в цій країні в ім’я України дуже багато й здобули  собі достойне місце  у багатокультурній Австралії. Не засоромили Матері України й продовжуватимуть свою діяльність, бо нас багато тих, хто  готовий зберегти й надальше спадщину наших батьків й предків.

Піонери перших 65 років поставили здоровий фундамент для церковного, суспільно-громадського й політичного  життя. Вже кілька разів відмолоджено проводи наших структур-організацій. Виклик до тепершінього на майбутніх проводів є обов’язком затримати дух українства, любов та гордість до свого рідного та дальше втішатися повагою австралійського суспільства.

Голова Союзу Українських Організацій Австралії Стефан Романів, каже, що " ми, як спільнота оптимістично та реально підходимо до реального стану і пам’ятаємо слова Івана Франка: “Кожен думай, що на тобі мільйонів стан стоїть, що за долю мільйонів мусиш дати ти одвіт”.

 

На Многії Літа Українська Громадо Австралії !

Відео про демонстрацію в Канбері в 6.4.2008 року 

 

 

СМОЛОСКИП - Незгасима Свічка

Останнє редагування Понеділок, 12 червня 2017 07:57