В Українському Осередку Вінніпеґу відбулася ювілейна виставка до 60-ліття Української Спілки Образотворчих Мистців Канади Рекомендовані

Четвер, 28 вересня 2017 09:48 Автор  Марта Патика Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

В неділю, 24-го вересня 2017 року, в Українському Осередку Вінніпеґу – Центрі української культури й науки – відбулася надзвичайно важлива подія. Тут була організована виставка з нагоди 60-річного ювілею з часу заснування Української Спілки Образотворчих Мистців Канади (УСОМ)  (збережено оригінальну назву,  ред.). Це – єдина в Канаді громадська установа, яка об’єднує українських митців кількох поколінь і різних напрямків (понад 110 осіб). Спілка влаштовує виставки та імпрези, видає каталоги, плакати і популяризує українське мистецтво в діаспорі.

Про це повідомляє сайт ukrainianpeople.

На урочисте відкриття прибув голова Української Спілки Образотворчих Мистців Канади Олег Лесюк, член Спілки скульпторів Канади, член Мистецької ради при Конгресі Українців Канади, член Національної спілки художників України. Ім’я цього талановитого майстра, який емігрував до Канади в 1992 році, відоме в багатьох країнах світу: на його знамениті монументи і паркові скульптури, пам’ятні знаки і меморіальні таблиці можна натрапити в США, Великобританії, Франції та Італії. Олег Лесюк пригадав історію Спілки та її важливу діяльність, яка бере свій початок з далекого 1956 року.

1 41DSC_6796

Ювілейна виставка складалася з 36 картин та експонатів, творцями яких стали члени Української Спілки Образотворчих Мистців Канади. Гостей зустрічала інсталяція Олега Лесюка “ПРОТИСТОЯННЯ” та різьба по дереву Зої Василійчук “ОСТАННЯ ВЕЧЕРЯ”; загальну увагу привертали чудові картини:  Богдана Головацького “КОРОЛЬ ДАНИЛО”, Галини Кошарич “РОЖІ”, Івана Лазірка “ЛУНИ ТРИПІЛЛЯ”, Павла Лопати “ВІТАЄМО”, Стефана Мельниченка “ПІД КАНАДСЬКИЙ НЕБОМ”, Ігора Поліщука “САД УКРАЇНИ”, Віри Юрчук “ПРЕДКИ”, Олега Савитського “КИЇВСЬКА ПЕЧЕРСЬКА ЛАВРА”,  Лариси Сушко “ЗАХІД СОНЦЯ” та багато інших.

Воістину, як підкреслював безсмертний Пабло Пікасссо, “Мистецтво змиває пил повсякденності з душі”.

 1 39DSC_6724

Після Другої світової війни друга хвиля політичної еміграції (понад 250 тисяч) розселилася по різних континентах і країнах. Значно збільшилися українські громади в Австралії, Венесуелі, Бразилії, Великобританії, США та Канаді. З розселенням української еміграції з Німеччини і Австрії по той бік океану, пожвавилося культурне життя української діаспори в Північній Америці.

В  1952 році в Канаді був створений Літературно-мистецький клуб у Торонто. Після успішної “Першої Зустрічі Українських Мистців Канади й Америки з Громадянством” в 1954 році в Торонто, творчі діаспоряни вирішили створити окрему організацію під назвою “Спілка Українських Образотворчих Мистців” (УСОМ). Задум постав наприкінці 1955 року, а вже 1956 року УСОМ розпочала свою діяльність.

Основоположниками Української Спілки Образотворчих Мистців в Канаді були Михайло Дмитренко, Богдан Стебельський та Іван Кейван. Першим головою УСОМ обрали Михайла Дмитренка. Метою Спілки було поширювати діяльність та об’єднати всіх українських професійних митців у Канаді, дбати про розвиток українського мистецтва в цій країні, організувати збірні та індивідуальні виставки, влаштовувати імпрези на мистецькі теми і публікувати праці з мистецтвознавства.

Перша Виставка УСОМ відбулася 14-27 грудня 1957 року в залі Українського Дому в Торонто. У ній взяло участь 18 митців-українців із Торонто, Ст. Кетеринс, Монреалю, Вінніпегу та Едмонтону. У склад спілки входили такі мистці як Леонід Молодожанин (Лео Мол), Василь Курилик, Мирон Левицький та багато інших.

Від свого заснування УСОМ гуртувала майстрів із різних ділянок образотворчого мистецтва та різних поколінь. Членами Спілки та учасниками виставок були такі відомі в українській громаді митці, як Катерина Антонович (Вінніпеґ), Іван Кейван та Юліян Буцманюк (Едмонтон), Михайло Дмитренко (Торонто – Віндзор), Наталя Ґеркен Русова (Монтреаль), Мирон Левицький і Василь Курилик (Торонто). Пізніше приєднувались молодші таланти, такі як Андрій Бабич, Микола Бідняк, Дарія Кравців-Ємець, Галина Новаківська, Ірена Носик, Ліда Палій, Петро Сидоренко, Омелян Теліжин та Ірена Шумська-Мороз із Торонта і Роман Коваль із Вінніпеґу.

 1 40DSC_6906

За останні роки Спілка успішно провела цікаві виставки, такі як “Відлуння Трипілля”; виставки присвячені пам’яті Голодомору; 120-літтю поселення українців в Канаді; 200-літтю з дня народження Тараса Шевченка. Щороку відбуваються  ”Осінні виставки“, де виставляються найновіші твори мистецтва. Виставки проходили в Ґалереї КУМФ, Інституті Св. Володимира (Торонто), Посольстві України в Канаді (Оттава), Українському Музеї ім. Кардинала Й. Сліпого (Монтреаль), Українському Осередку культури і освіти (Вінніпег), King George College (Едмонтон), Українському Національному Музеї (Чікаго), Українському Музеї (Нью-Йорк), Ґалереї “Бєгас” (Детройт) та Українському Осередку в Вінніпезі.

Окрім виставок, Українська Спілка Образотворчих Мистців Канади організовує мистецькі вечори, виїзди на етюди, гуморини разом з Канадсько-Українською Мистецькою Фундацією та Андріївські вечори. В останні роки, у зв’язку з подіями в Україні, Спілка веде активну доброчинну діяльність. За останній час її члени організували шість спеціалізованих аукціонів картин, дохід з яких пішов на допомогу воїнам і сім’ям загиблих (фонди “Ангели Хоронителі України” і “Захист України”). Крім того, з допомогою УСОМ, були зібрані кошти на допомогу реабілітаційного центру “Джерело” у Львові, фонду “Діти Чорнобиля”, на перевидання книги “Коріння Шевченкового роду”, на підтримку Канадсько-Української Мистецької Фундації та на розвиток українського шкільництва в Канаді.

Спілка відіграла вагому роль у створенні і збереженні українського мистецького середовища в Канаді, особливо в Торонто. Свою наступну виставку УСОМ планує у Місті Вітрів – Чикаго.

“На світі лише дві речі виправдовують людське існування – кохання і мистецтво”, – нагадував нам Вільям Сомерсет Моем.

Я з ним погоджуюсь.

Автор: Норберт К. Іван

Фото автора

Останнє редагування Четвер, 28 вересня 2017 09:55