Як норвезька україночка вишиванку вишивала Рекомендовані

Середа, 16 травня 2018 03:55 Автор  Стожари Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(6 голосів)
Антоніна Буханцова на параді під час Національного свята Норвегії Антоніна Буханцова на параді під час Національного свята Норвегії Фото - Ніна Хаген та facebook

Українці по всьому світу, де б не опинилися, завжди намагалися зберегти свою власну ідентичність. Зараз часто нарікають на те, що українська молодь асимілюється, забуває своє коріння, перестає відчувати свій зв'язок з Батьківщиною. Однак, на щастя, маємо приклади того, як юні українці є не тільки носіями, але й найкращими просвітителями та популяризаторами української культури. Українська школа "Еллісів" в Осло, Королівство Норвегія, розповіла "Стожарам" про таку чудову дівчинку, свою ученицю, яка власноруч вишила собі українську вишиванку.

"Пишаємося нашею Тонею. Дівчинка-розумничка з доброю душею. Була ученицею в нашій школі. Тепер допомагає нам кожного тижня як асистент учителя з дошкільнятами і в класі "Букварик". Допомагала заснувати шкільну бібліотеку, дитячої та юнацької літератури, подарувала школі свої власні українські книжки та дитячу періодику. Зголосилася виконувати обов'язки шкільного бібліотекаря. Має ще й золоті ручки, вишила сама українську вишиваночку", - розповіли "Стожарам" в українській школі "Еллісів" про Антоніну Буханцову.

Zirka 19

Норвезька україночка відвідувала школу з моменту її відкриття. До чого б не бралася - усюди відчувається тонка натура справжнього художника. Змалечку дуже любить малювати. Брала участь у міжнародному конкурсі дитячої творчості "Україна-Світ", у якому її малюнок було визнано одним з найкращих.

 

Toni 1

april 63

Тоня не тільки сама плекає вогник своєї української душі, а й намагається поділитися ним з іншими. Разом з родиною допомогла організувати у школі "Еллісів" шкільну бібліотеку, для якої передала багато книжок українською мовою, а зараз фактично є біблотекарем. Дівчинка сама багато читає, самотужки робить описи до книг, завжди може порадити твір для прочитання. Чудовий упорядник, який опікується своєю справою, продовжує впорядковувти її та збагачувати.

21430225 1631899013548806 8416952129443432195 n

Редакція не змогла залишатися осторонь і хотіла б підтримати Тоню та її родину, яка виховала справжню україночку. Ми приєднуємось до вітань школи та публікуємо її розповідь про досвід збереження української спадщини. Чудова дівчинка, проявила себе справжнім митцем - вона не лише сама вишила сорочку, а й розробила її малюнок, надихнувшись зразками рушників етнографічної колекції Черкаського музею. В таких дітках - наше майбутнє!

"Вітаю! Мене звати Тоня, мені майже 14 років. Я живу в Норвегії. Якось моя мама запропонувала мені вишити вишиванку. Я почала працю в лютому 2017. Тоді в мене була одна ціль - закінчити її до 17-ого травня. Це національний день Норвегії і по-традиції, діти з різних шкіл ідуть в парад до королівського палацу. Мені дуже хотілося в той день покрасуватися в моїй новій, власноруч вишитій вишиванці. Але проблема: до цього я ніколи не вишивала, і для мене в 12 (майже 13) років срок 3-4 місяці, плюс ще школа, трохи малувато. Вже в квітні-травні мені почали говорити: "Тоня, не хвилюйся, якщо що - підеш в ній наступного разу". А наступний раз через рік! Так не хотілося чекати... Всі перестали вірити що я встигну. Мені її треба було закінчити максимум до 15-ого травня. І знаєте? Я встигла. Все ще пам'ятаю як я прийшла зі школи і сіла вишивать. Це був понеділок. В вівторок мама її зшила і випрала. А 17-ого травня я йшла на параді в новій вишиванці. Наразі я одягаю вишиванку на свята в Українській школі Еллісів в Норвегії".
Трохи про саму вишиванку: вона вишита гладдю і трохи тамбурним швом. Узор я малювала сама, надихнувшись рушниками в Черкаському музеї мистецтва. Вишиванка в мене як туніка, щоб можна було і в школу носить. Дякую мамі за допомогу)".

31969822 234792980433900 1268161485817774080 n

Родина Тоні сама бере активну участь у житті української громади. Зараз мама Тоні -  Катерина Буханцова разом з невтомною Ніною Хаген затіяли справу повного відтворення українських строїв. Вони намагаються відтворити український народний костюм без шаблонності, зробити його на сучасному мистецькому рівні, гідному геніальних українських народних майстрів. Катерина Буханцова щороку проводить великодні майстер-класи з писанкарства  "Барви українських писанок".  Тож мама завжди підтримує донечку. Вона розказала про історію створення сорочки, та який шлях свідомо обрала дівчинка, щоб створити власний шедевр, що є продовженням та розвитком культурного надбання предків.

"Це історія не тільки про традиційні шви, це власне розповідь про збереження національного ідентитету в умовах закордоння. Тоня не тільки вишила вишиванку, вона дізналась багато про життя предків, відчула, скільки часу витрачали наші прабабусі на виготовлення одягу. А головне - вона не боїться кожного разу виділитись поміж бюнадів і підкреслити, що вона - українка. Це наша молодь, що надалі буде гідно представляти Україну в світі. Аплодуємо та пишаємось!", - розказала Катерина Буханцова.

Вишиванку Тоні високо оцінили українські майстрині, які займаються дослідженням та відтворенням української традиційної вишивки. Тоніна робота бере участь в онлайн-вистаці унікальних вишиваних творів українських майстрів.

"Щаслива бачити вашу вишивку! Ви просто великий молодець! Круто, що саме ваша робота її відкриває!!! Пишаюсь вами. Вітання мамі", - написала Ольга Нарбут, Prekrasa Studio.

Zirka 8


Останнє редагування Четвер, 17 травня 2018 09:23