День, коли раз у році Мадридська площа Іспанії розквітає вишиванками Рекомендовані

Четвер, 24 травня 2018 07:20 Автор  Калина Мирська Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Таке трапляється у неповторну травневу пору, коли, чи не у всіх без винятку, скупченнях українців у світі відзначають свято вишиванки. Звісно, воно і в рідній Україні набуло велетенського розмаху, проте це зрозуміло, як Божий день. А ось в нашій діаспорі не всюди і не завжди можна таке свято зорганізувати, на що є тьма-тьмуща об’єктивних і суб’єктивних причин. Одначе ті, хто цього дуже прагнуть, то завжди знайдуть вихід із найкритичнішої ситуації. Щоправда, не завжди воно припадає на той день, а саме 17 травня, коли святкує його Україна. Обставини нашого перебування на заробітках змушують переносити цю урочистість на вихідні.

Власне, 20-го числа, в неділю «вишиване» торжество відбулося на одній з головних площ не лишень іспанської столиці, а країни Дон Кіхота в цілому. І заяскравів, засвітився, запістрявів, запроменів, запалахкотів, забуяв, зацвів майдан поруч з монументом безсмертному Сервантесу та двом його головним персонажам українськими вишиванками: сорочками, блузками, сукнями, футболками, краватками тощо.

Vyshyvanka 1 P40

Vyshyvanka 2 P40

Vyshyvanka 3 P40

Vyshyvanka 4 P40

Vyshyvanka 5 P40

Більше того, організатори, а ними як завше (чи не чотири роки поспіль) виявився голова асоціації «Українська громада Іспанії за права, честь і гідність українців» Юрій Чопик, якому цього разу допомагали очільник асоціації «Сівач» Павло Гамалевич і його дружина Ольга – директор української суботньої школи «Берегиня», - додумалися до того, щоб оперезати частину площі, саме ту, де відбувається завше урочистість, своєрідною підковою, викладеною з вишиваних рушників, сполучених поміж собою руками наших заробітчан, присутніх на святі.

Vyshyvanka 6 P40

Vyshyvanka 7 P40

Vyshyvanka 8 P40

Їх, до речі, не так і мало зібралося, хоча, відверто кажучи, могло б бути значно більше, зважаючи на нашу кількість тут, яка вимірюється двома десятками тисяч. Ясно, мається на увазі Мадрид і околиці. Проте, як мовиться, маємо те, що маємо…

Цього дня наша громада, присутня на святі, уважно вслухалася в спів церковного хору парохії Благовіщення під орудою регента Галини Лях, як і в українські пісні чарівної іспаночки з оксамитовим голосочком Беатріс Монтеро-Павон (на початку липня вона візьме участь у пісенному конкурсі «Молода Галичина-2018» в західноукраїнському місті Новояворівськ поблизу Львова, пробуючи свої сили вдруге); наших землячок - першокласниці суботньої школи «Берегиня» Настусі Свіршків і музичного керівника цього ж навчального закладу Лесі Микити, а також юної Аліни Малярчук і значно старшою за неї Марії Антошків; ловила кожне слово поетес-аматорок з їхнього ж об’єднання «Наше слово» Валентини Гуменюк, Галини Коризми, Наталі Шпак-Кучер; захоплено плескала в долоні від авторської пісні про матусину вишиванку Надії Леськів (її слова та музика). Далебі було кому і чим потішити глядацьку «аудиторію-вишиванку».

Vyshyvanka 9 P40

Vyshyvanka 10 P40

Vyshyvanka 11 P40

Vyshyvanka 12 P40

Vyshyvanka 13 P40

Vyshyvanka 14 P40

Vyshyvanka 15 P40

Vyshyvanka 16 P40

Vyshyvanka 14 P40

Vyshyvanka 18 P40

Як завжди, протягом останнього часу не тільки чудовою дикцією, але й загальним сценічним образом приємно вражає публіку чарівна Софія Кіндратюк, якій все частіше доручають роль ведучої. Її красива постава, мила та ніжна усмішка, простота і щирість є окрасою будь-якого заходу. А ще з нею приємно потанцювати, як це зробив вже згадуваний Юрій Чопик, запросивши Софію в танок. При цьому, частина площі опинилася в полоні багатьох наших землячок і земляків, які створивши коло, закружляли в хороводі.

Vyshyvanka 19 P40

Vyshyvanka 20 P40

Vyshyvanka 21 P40

Окрім цього, неповторні враження залишилися від зразків вишиваного одягу з різних куточків України, виставлених для показу його колекціонером-власником Павлом Гамалевичем. Вишиванки, браслети, коралі та інша різноманітна всячина були представлені на столі відомої багатьом з нас майстрині Антоніни Яворницької-Венгренюк. Ці речі бажаючі не лише могли оглянути та помилуватися, але й придбати.

Vyshyvanka 22 P40

Vyshyvanka 23 P40

Vyshyvanka 24 P40

Доречним виявився і розіграш святкової лотереї, переможці якої наприкінці свята отримали цінні призи від організаторів і наших майстринь, які розщедрилися з нагоди торжества.

Vyshyvanka 25 P40

Vyshyvanka 26 P40

Важливо також, що за цим дійством із зацікавленням спостерігали іспанці, котрих багацько в недільну пору в цьому місці «товчеться», а також представники інших народностей і гостей Мадрида. Чимало з них підходили до наших співвітчизників, розпитували, що за захід відбувається, цікавилися прегарними строями, в який були зодягнені майже всі присутні на площі українці. Більше того, хотіли довідатися детальніше про вишивку-bordado, роздавали наліво-направо гучні оплески виступаючим на імпровізованій сцені-підвищенні. І все це ще й супроводжувалося непідробним захопленням, усмішками, піднятими вверх великими пальцями обох рук.

А що як наступного року нам спробувати зодягнути на короткий час у вишивані шати самого дона Мігеля де Сервантеса-Сааведру та його улюблених героїв – Дон Кіхота і Санчо Пансу, котрі знаходяться поруч? Чом би й ні?..

Автор: Калина МИРСЬКА. Мадрид, Іспанія.

Останнє редагування Четвер, 24 травня 2018 07:46