Халепи українців за кордоном Рекомендовані

Понеділок, 30 липня 2018 07:08 Автор  Оксана Козак Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

У сезон відпусток багато українців вирушають за відпочинком, пригодами та новими враженнями за кордон. І вже там з ними може трапитися що завгодно — від втрати документів до хвороб, аварій чи скасування рейсів.

Журналісти дізналися, які ж халепи найчастіше стаються з громадянами України за кордоном. І найголовніше — що треба робити, коли ви потрапляєте у таку ситуацію.

Втрата документів

Однією з найпоширеніших проблем, зокрема у туристів, є втрата документів.

За даними МЗС, у минулому році понад 25 тис. українців втратили свої документи за кордоном, а за 6 місяців цього року таких випадків вже майже 11 тис.

Найчастіше документи втрачають в Польщі, Росії, Італії, Німеччині та Чехії.

У такій ситуації єдиною установою, яка може допомогти, є консульство України в країні, де перебуває турист.

Український консул у Нью-Йорку Мирослав Кастран каже: «Ми тут, у Нью-Йорку проблему втрати документів дуже гостро відчуваємо».

За його словами, часто у туристів документи крадуть, або вони через необачність їх гублять.

«Ми маємо в дуже короткий проміжок часу використати всі наявні інструменти, аби перевірити особу на предмет громадянства України та видати їй посвідчення для повернення», — розповідає він BBC News Україна.

В МЗС радять своїм громадянам бути обачними, не втрачати пильності та дбати про безпеку.

«Найчастіше наші туристи за кордоном страждають від крадіжок коштів, документів, ювелірних прикрас, інших цінностей», — розповідає BBC News Україна директор департаменту консульської служби МЗС Сергій Погорельцев.

«Головна порада — бути обережними, не відвідувати сумнівні місця, не зловживати алкоголем, не носити прикраси у малолюдних місцях, не привертати до себе надмірної уваги відвертим одягом, не міняти гроші з рук та не залишати речі без нагляду», — радить він туристам.

Кримінал

В МЗС розповіли, що найбільше через проблеми українців мають клопоту консульства України у Польщі та Росії.

«До найболючіших питань відносяться загибель та смерть громадян України. На жаль, ця цифра доволі висока», — повідомив пан Погорельцев.

За його словами, у 2017 році в різних країнах загинули та померли 3505 громадян України. А протягом першого півріччя вже цього року — 1654.

Якщо говорити про країни, то найчастіше гинуть українці в Росії, Польщі, Чехії, Німеччині та Італії.

Наступною за складністю є проблема затримання, арешту та засудження — і таких випадків також багато.

Найбільше кримінальних ситуацій з українцями стається в Росії та Польщі

У 2017 році — понад 19 тисяч українців опинилися в таких ситуаціях в різних країнах, у першому півріччі 2018 року — вже майже 10,5 тисяч.

В лідерах — Польща, де у 2017 році затримали та арештували 10,6 тис. громадян України, а в 2018 — вже 5,5 тис.

Також досить розповсюдженими є ДТП за участі українських водіїв.

Депортацій найбільше теж з Польщі, оскільки люди їдуть туди як туристи, а лишаються нелегально працювати.

Окремо варто виділити проблеми під час перебування в країнах з іншими традиціями та законодавством.

Консул в Дубаї Олександр Балануца каже, що часто українські туристи не готові до поїздки в ОАЕ, де «абсолютно нульова толерантність до порушень».

«Вони можуть ігнорувати вимоги місцевого законодавства та своїми вчинками проявити неповагу до країни перебування», — пояснює дипломат в розмові з BBC News Україна.

«Надзвичайні події за участі громадян України включають затримання, ув\’язнення, втрату документів, тощо. Особливе місце має ввезення медичних препаратів, які, згідно з місцевим законодавством, заборонені для ввезення в ОАЕ. А санкція за такі дії передбачає довічне ув\’язнення», — додає він.

В таких випадках, на жаль, можливості дипломатів обмежені і такі справи мають «драматичний» фінал.

Скасовані рейси

Окремо сьогодні дипломати виділяють проблему скасування чи затримки рейсів через різні конфлікти між туроператорами та перевізниками.

Ситуація зі скасуванням чи затримкою рейсів загострилася в кінці червня — початку липня, коли сотні українців застрягли в різних аеропортах світу

«Значно більше людей стали їхати відпочивати за кордон завдяки безвізу та бажанню подорожувати», — каже пан Погорельцев.

Проте через безвідповідальність туроператора або перевізника, люди можуть опинитися у складній ситуації в будь-якому аеропорту світу.

«Туристи, які перебувають в аеропорту, не можуть вилетіти, часом не мають інформації, що відбувається, коли буде літак. І чи не єдиною людиною, яка може їм допомогти в цій ситуації на місці, є консул», — пояснює Сергій Погорельцев.

Ситуація загострилася наприкінці червня — початку липня, коли сотні українців застрягли в різних аеропортах світу через проблеми з рейсами.

Люди по кілька діб чекали своїх рейсів з аеропортів Тунісу, Грузії, Туреччини, Єгипту, Албанії й інших країн, куди їздили на літній відпочинок.

За даними дипломатів, окрім скасування рейсів, є проблеми з бронюваннями готелів — коли туристи очікували готель однієї якості, а отримали значно нижчої.

Саме тому радять співпрацювати з надійними туроператорами, ретельно читати договір та мати контакти консульства України у відповідній країні.

«Обережно, Росія!»

Досі залишається актуальною рекомендація МЗС громадянам України не їхати до Росії.

Дипломати кажуть, що в останні роки значно збільшилася кількість провокацій з боку російських силовиків стосовно українців.

Мова йде про безпідставні затримання, тортури та арешти.

МЗС вже кілька років рекомендує українцям не їхати до Росії через загрозу затримання

Зокрема, у 2017 році в Росії затримали та арештували 704 українців, а в першому півріччі цього року цифра суттєво зросла — вже 1700 випадків.

В МЗС попереджають, що однією з проблем є втягування громадян України у злочинні схеми зі збуту наркотичних засобів у Росії.

«Є підстави вважати, що діє мережа злочинних груп, які пропонують українцям кур\’єрську роботу в Росії, суть якої зводиться до перевезення чи збуту наркотиків», — каже Сергій Погорельцев.

За його словами, сьогодні в Росії відбувають покарання 2,3 тис. громадян України за злочини, пов\’язані з наркотиками.

Проте під час Чемпіонату світу з футболу подібних інцидентів не сталося.

«У нас не було зафіксовано якихось ситуацій, які б потребували оперативного втручання», — сказав пан Погорельцев.

В МЗС нагадали, що неодноразово рекомендували не їхати на матчі до Росії. Хоча, звичайно, були ті, хто таки поїхав.

Проблеми зі здоров’ям

Для того, аби не мати проблем з медичною допомогою під час поїздки за кордон, туристам радять оформлювати страховку.

«Це має бути індивідуальний страховий поліс на медичне обслуговування та від нещасного випадку», — пояснили в МЗС.

Часто страхові компанії відмовляються покривати вартість лікування за кордоном.

Проте самі ж дипломати визнають, що страхові компанії нерідко нехтують своїми зобов\’язаннями.

Часто різні травми та ушкодження отримують любителі активного туризму — альпінізму, трекінгу, лижного спорту.

У клубі туристів «Кулуар», який спеціалізується на походах в гори, розповідають, що ці тури завжди пов\’язані з певним ризиком.

Найчастіше у людей трапляються напади гірської хвороби та травмування. У таких випадках, звичайно, краще мати надійну страхову компанію, яка швидко організує вертоліт та доставить людину до лікарні.

Інакше — доведеться сплачувати всі ці послуги зі своєї кишені.

«14 травня цього року я та ще двоє українців вийшли на найвищу вершину світу — Еверест. Це, мабуть, одне з найбільших фізичних випробовувань, які тільки можна уявити», — розповів BBC News Україна український альпініст Тарас Поздній.

«Перші десять хвилин на вершині світило сонце й не було вітру. Але потім різко погода погіршилася — почався сильний вітер, сніг, температура впала до −55 градусів», — пригадує він.

Хлопці розуміли, що треба спускатися якомога швидше, але «ще мали завершити дуже важливі справи на вершині — сфотографуватися з прапором, зробити селфі та відеозйомку».

І вже на спуску в них почалися серйозні проблеми зі здоров\’ям — виснаженість, обмороження та «снігова сліпота».

«Я міг бачити лише силуети на відстані метра-двох», — розповідає Тарас.

За його словами, загальний стан був поганий, а попереду небезпечний спуск. Саме тому вирішили звернутися за допомогою до страхової компанії, аби їх доставили до лікарні.

«Спочатку компанія не хотіла підписувати гарантійний лист, адже вертоліт — це завжди дорого», — каже він. Довелося дзвонити родичам в Україну, аби вони допомогли натиснути на страхову компанію.

І лише після «наведення великого інформаційного галасу», страхова погодилася евакуювати туристів до лікарні.

Різні ситуації

Українці за кордоном рятували себе та інших від нападу акул, допомагали виводити дітей з затопленої в Таїланді печери та не без проблем підкорювали найбільші вершини.

«Часом стаються якісь нестандартні та кумедні ситуації», — каже Сергій Погорельцев.

За його словами, якось до дипломатів звернувся українець, якому потрібна була інформація про різноманітність трав у США.

«Він отримав американську візу, прилетів та звернуся до консульства, аби йому підказали, де в Америці ростуть різні трави. А він — травник», — розповів дипломат.

Один український турист їздить по світу та вивчає різні трави, а в дипломатів питає, як і де їх краще збирати.

За його словами, чоловік їздить по всьому світу та збирає лікувальні трави, але не знає, як добиратись до конкретних регіонів. Тому й звертається за допомогою до дипломатів.

Останнє редагування Понеділок, 30 липня 2018 08:11