Нова сторінка українсько-вірменських культурних відносин: В Єревані відбулась урочиста церемонія відкриття пам’ятника Т.Г.Шевченко

Субота, 15 грудня 2018 14:42 Автор  Оганесян Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(0 голосів)
Шевченко Шевченко

13 жовтня на Кільцевому бульварі в Єревані відбулась урочиста церемонія відкриття і  освячення пам’ятника видатному українському поету, письменнику й художнику Тарасу Григоровичу Шевченко, який був встановленний у Вірменії ще в 2013 році.

Для проведення такої знакової події в житті української діаспори Вірменії з України спеціально прибули представники дипломатичних кіл, а також були запрошені офіціальні  обличчя уряду Вірменії та депутат Нацональних Зборів Вірменії, лідер партії «Процвітаюча Вірменія» (ППА) Гагік Царукян, який і виступає  головним меценатом у встановленні пам’ятника Т.Г.Шевченко.  Авторами монумента є скульптор Володимир Петросян і архітектор Саргіс Сардарян.

M14342341

«Відкриття пам'ятника одному з найвизначніших постатей української культури - це подія національного масштабу. Тим більше, коли мова йде про встановлення першого пам'ятника Кобзареві на Південному Кавказі. Тарас Шевченко об'єднує народи, його знають і поважають у всьому світі. Його називають генієм, пророком. Його поезія несе в собі таку енергетику, здатну перевертати серця, душі і свідомість. Сьогодні, коли Україна бореться не на словах, а на полі битви за свою цілісність і соборність, Шевченко постає перед нами не як образ і портрет, а в якості справжнього захисника вільної і самостійної України. Важливим є те, що пройшло вже понад 200 років з дня народження Т. Г. Шевченка, але його фігура все ще виконує важливу роль у формуванні української нації, консолідуючи, об'єднуючи і підвищуючи дух українців, як на Батьківщині, так і за її межами. Слава Україні! Слава Тарасу Шевченку! », - сказав у своїй промові Надзвичайний і Повноважний Посол України у Вірменії Петро Литвин. Зокрема він підкреслив, що цей захід посприяє подальшому розвитку вірмено-українських відносин і зміцненню дружби між народами Вірменії та України.

У свою чергу, держсекретар Міністерства внутрішніх справ України Андрій Заяць розповів про прив’язанність Т.Г. Шевченка з Вірменією, нагадавши про його дружбу з Яном Рустемом (литовський художник вірменського походження. - Ред.) і під час навчання в Академії мистецтв зі Степаном Нерсесяном, Мовсесом Мелікяном і Іваном Айвазовським. Він зазначив, що творчість Шевченка, зокрема поема «Кавказ» акутальна і в наші дні: «Так як ментальність імператорів не змінилась, які вважають, що вони правлять світом, змінюють його. Але історія і українського і вірменського народів свідчить про те, що хто б не був царем історію створює сам народ. Дорогі друзі, хочу скористатися цією винятковою можливістю, щоб подякувати пану Царукяну і всій українській громаді Вірменії за те, що в цьому прекрасному парку сьогодні ми маємо можливість відкрити прекрасний і з художньої, і з етнологічної точки зору пам'ятник великому синові українського народу. Я впевнений, що зв'язок між нашими країнами завжди повиннен бути як і зараз на високому рівні».

Лідер ППА пан Царукян зі свого боку зазначив: «Я вирішив допомогти у встановленні пам’ятника великому українському поету Т.Г.Шевченко в знак поваги і вдячності  до України і її народу, так як півмілліонна вірменська громада проживає в Україні на протязі довгих років і відчуває себе так, як на другій Батьківщині».

M143433351Голова Федерації українців Вірменії Анна Арутюнян, підкресливши важливість  сьогоднішнього заходу зазначила, що монумент, спорудженний на честь Т.Г. Шевченка  став традиційним місцем зборів української спілки. «Громада приходить сюди для того, щоб віддати данину шани і пам’яті Кобзареві. Мы збираємось тут в дні національних та державних свят, читаємо вірші Шевченка, співаємо пісні. Кажуть, що в пам’ятниках живе душа людини, на честь якої він був  встановленний. А це значить, що тепер Тарас Григорович вічно буде жити у Вірменії», - підсумавала вона.

По закінченню заходу вокальний ансамбль «Дніпро», який діє у Вірменії з 1997 року виконав пісню на вірші Т. Шевченка «Реве  та стогне Дніпр широкий», а студентки Єреванського навчально-наукового інститута Тернопільського національного економічного університета порадували гостей піснею «Як у нас на Україні».

Зазначимо, що на урочистій церемонії відкриття були присутні заступник міністра культури Вірменії В.Будумян, українські дипломати та члени їхніх родин, зокрема колишні Посли України у РВ О.Божко та  І.Кухта, представники української громади Вірменії, посадові особи керівництва Запорізької області, професорсько-викладацький склад та студенти Єреванського навчально-наукового інституту Тернопільського національного економічного університету, представники інтелігенції, засобів масової інформації Вірменії та України. 

Останнє редагування Понеділок, 17 грудня 2018 16:39