Все, що треба знати, щоб проголосувати на президентських виборах за кордоном Рекомендовані

Середа, 16 січня 2019 09:08 Автор  Тетяна Франчук Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

У багатьох українців по всьому світу виникає безліч питань щодо того, чи можуть вони брати участь у виборах та яким чином. Тетяна Франчук підготувала чудову детальну інструкцію та відповіді на найбільш актуальні питання.

"Деякі рішення не залишать можливості повернути все назад. Приймати їх потрібно обов'язково". Франц Кафка

Для тих, хто 31 березня 2019 року на Президентських виборах голосуватиме вперше за кордоном (як у моєму випадку), підготувала інструкцію із власного досвіду і зібрала кілька корисних посилань (нижче).
А поки, трохи цікавої статистики і інформації для роздумів, яка і стала для мене мотивацією написати цей довжелезний і нетиповий для мене пост:

У 2014 року на закордонному виборчому окрузі проголосувало лише 72 817 чол - це з 462 920 чол, які були в списках ЦВК (завчасно стали на облік до дип. установ або були внесені туди представниками консульств/посольств) - це з майже 4 млн. українців (офіційні дані), які живуть і працюють за кордоном - приблизно 2% 
Джерело - http://www.cvk.gov.ua/info/protokol_zvo_28.05.2014.pdf

 В Португалії цього ж року на 2 виборчих дільницях (Лісабон і Порту) віддали свій голос за кандидатів в Президенти України 2 211 осіб - з 38 тис українців (офіційних), які тут проживають - це близько 6% (вище, ніж середній показник по закордонним українцям у світі, але ж це лише 6%!!!!)
Джерело - http://www.cvk.gov.ua/info/protokol_zvo_28.05.2014.pdf
https://www.drv.gov.ua/portal/!cm_core.cm_index…

Які причини такої низької активності діаспорян? Мені не відомо... Якщо зібрані мною нижче поради допоможуть збільшити цей відсоток хоча б на 1-2 пункти і переконати вас таки зареєструватись у ЦВК, витратити кілька годин свого життя, я буду щаслива (і мій час на написання цього довжелезного посту не витрачений даремно!).

Отже, інструкції для голосування за кордоном для українців:

 Потрібно перевірити, чи є ваше ім'я у реєстрі виборців і до якого відділку ви приписані. Це можна зробити онлайн на сайті ЦВК https://www.drv.gov.ua/ Ось тут є просте відео-пояснення, як це зробити - https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=3Z8zOxYGc44

Якщо вас там немає, або не вдається отримати відповідь, звертаєтесь до найближчої дип. установи (Посольство України, або Консульство), та приносите наступні документи (у моєму випадку - як на фото): закордонний паспорт, резиденція, фото. В приміщенні Консульства ви заповнюєте анкету та заяву, до паспорту вносять штамп про прийняття вас на тимчасовий консульський облік. Весь процес займає хвилин 10. І все! Далі чекаєте на запрошення на вибори, яке надійде за вказаною вами адресою.
Примітка: те, що ви колись звертались за послугами до Посольства/Консульства в Португалії, залишили там свої контактні дані, тощо, ще не означає, що ви автоматично потрапляєте до списку виборців! Це різні речі.
Адреси всіх закордонних дип. установ (на всяк випадок) - https://www.drv.gov.ua/portal/!cm_core.cm_index…

Стати на консульський облік в день виборів буде неможливо. Без цього ви не зможете проголосувати, тому пройдіть реєстрацію до списку виборців заздалегідь!

Детально прочитати про те, як організовані вибори для закордонних українців можна ось тут - https://www.drv.gov.ua/portal/!cm_core.cm_index…

Хто пройде цю обов'язкову (!!!) для голосування за кордоном процедуру - діліться враженнями! Чи все було швидко і зрозуміло?

Адреси та телефони для зв'язку з дип. установами в Португалії:
Консульство України в Порту: Av. da França 352, 3.9 e 3.10, 4050-276 (тел. 222-011-889 або 936-708-733)
Посольство України в Лісабоні: Av. das Descobertas 18, 1400-092 (тел. 21 301 00 43)

Далі надаю текст Q&A (питань і відповідей) щодо майбутніх виборів, яку підготували українці в США:

- Коли відбудуться вибори Президента України?
31 березня 2019 року.
- Коли відбудуться вибори до Верховної Ради України?
27 жовтня 2019 року.
- Що потрібно щоб реалізувати право голосу на виборчій дільниці за кордоном?
Потрібно щоб ви були включені до списку виборців саме на вашій дільниці за кордоном.
Для голосування необхідно мати при собі дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон (“закордонний паспорт”).
- Чи можна буде проголосувати з внутрішнім українським паспортом чи іншим документом, що засвідчує особу, окрім “закордонного паспорта”?
Ні, не можна. Для голосування необхідно мати при собі дійсний паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
- Як потрапити до списку виборців на виборчій дільниці за кордоном?
Потрібно стати на тимчасовий або постійний консульський облік в консульстві.
- Як перевірити чи я вже є на консульському обліку?
Якщо ви перебуваєте на консульському обліку, про це повинна бути відповідна відмітка в вашому паспорті громадянина України для виїзду за кордон. Якщо такої відмітки немає, або термін дії зазначений на ній вийшов, то вам потрібно стати на консульський облік.
- Як стати на консульський облік?
При прийнятті на тимчасовий консульський облік громадянин України подає:
1. заяву;
2. заповнену облікову картку громадянина України, який тимчасово перебуває за кордоном;
3. паспортний документ;
4. копії сторінок паспортного документа;
5. оригінал і копію виданого компетентними органами іноземної держави дозволу, що дає право на проживання в цій іноземній державі (оригінал такого дозволу обов’язково повертається заявнику);
6. фотокартку розміром 35 х 45 мм.

- На який консульський облік мені ставати: тимчасовий чи постійний?
Якщо ви оформляли в Україні дозвіл для виїзду на постійне місце проживання в Португалії у вашому паспорті є відповідна відмітка, то потрібно ставати на постійний консульський облік. У всіх інших випадках — на тимчасовий консульський облік. Зверніть увагу, що навіть якщо у вас є статус постійного резидента Португалії, у відносинах з Україною, за відсутності спеціального оформлення виїзду “на постійно”, ви вважаєтеся громадянином України, що перебуває за кордоном тимчасово.
- Що робити, якщо я живу далеко і не зможу особисто звернутися для постановки на консульський облік?
Стати на консульський облік можна поштою. До документів перелічених на сайті консульства, також потрібно додати зворотній конверт із зазначенням адреси для відправки назад вашого паспорта. Зверніть увагу, що потрібно надіслати оригінал паспорта громадянина України для виїзду за кордон, але для документів, що підтверджують ваше легальне перебування в Португалії, достатньо надіслати копію.
- Який останній день подачі документів на консульський облік, що дозволить проголосувати на виборах Президента 2019?
Останній день подачі: 28 лютого 2019 року, оскільки поновлення реєстру виборців здійснюється на щомісячній основі.
- Чи зможуть проголосувати в Порту ті громадяни України, які тимчасово перебуватимуть в Португалії на час виборів як туристи?
Так, але для цього їм також потрібно звернутися в консульство до 28 лютого 2019 р. та написати заяву про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси.

Дякую за допомогу у підготовці інструкції для виборця за кордоном команду Consulado da Ucrânia no Porto - Консульство України в м. Порту

Останнє редагування Середа, 16 січня 2019 09:25