У Нью-Йорку відкрилась виставка про боротьбу України за незалежність “Українське коло” Рекомендовані

Вівторок, 09 квітня 2019 07:26 Автор  Орест Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
Українському Музеї у Нью-Йорку (The Ukrainian Museum) відкривається виставка “Full Circle: Ukraine’s Struggle for Independence 100 Years Ago, 1917-1921”. Українському Музеї у Нью-Йорку (The Ukrainian Museum) відкривається виставка “Full Circle: Ukraine’s Struggle for Independence 100 Years Ago, 1917-1921”.

7 квітня в Українському Музеї у Нью-Йорку (The Ukrainian Museum) відкрився наймасштабніший український музейний проект Українське коло», присвячений українській історії в період визвольних змагань 1917-1921 рр. “Full Circle: Ukraine’s Struggle for Independence 100 Years Ago, 1917-1921”.

До проекту вже долучилися 39 музеїв і архівів з 5 країн світу. Проект «Українське коло», який розпочався з Києва в день 100-річчя проголошення Української Народної Республіки, набирає обертів в Нью-Йорку.

Понад 150 експонатів, чимало з яких виставляються вперше, покликані розказати світові історію української незалежності. Визвольні змагання 1917 – 1921 років, початок української культурної дипломатії 1919-го – про ці події від першої особи розповідають експонати: Мирний договір Української Народної республіки за підписом Гетьмана Скоропадського, особисті речі Симона Петлюри та Володимира Винниченка, поліграфічні камені для друку банкнот номіналом 1000 карбованців.

 img1201

• Текст присяги військових єврейської національності на вірність Українській Державі. 31.08.1918. ЦДАВО України
• Печатка міністра єврейських справ. 1918–1921. З колекції Музею Шереметьєвих
• «Жиди і Українська Республіка». Телеграма головного отамана С. Петлюри з закликом протистояти єврейським погромам. Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. Яворницького
• Перша паперова грошова одиниця України «100 карбованців» із зазначенням номіналу українською, російською, польською та єврейською мовами. Грудень 1917. З колекції Василя Яблонського

Чи не вперше участь в одній виставці беруть практично усі українські наукові та історичні організації США. Більшість артефактів постали перед публікою вперше: вони не були відомі не тільки широкому загалу, а й вузькому колу фахівців.

im77g41

Однострої Армії УНР. Малюнки Миколи Битинського. 1919. З колекції Музею Шереметьєвих

Юрій Савчук, куратор виставки “Українське коло", розповідає, що збирали експонати в Україні, Швейцарії, Болгарії, Польщі та у Сполучених Штатах.

Серед раритетів представлено: Універсал Директорії про возз’єднання УНР і ЗУНР в єдину державу 22 січня 1919 року (з ЦДАВО), прапор 1-го пішого Запорізького імені гетьмана Петра Дорошенка полку (з Музею Війська Польського у Варшаві), меморіальні речі Володимира Винниченка та Симона Петлюри (з Української Вільної Академії Наук у Нью-Йорку), матеріали, у яких зафіксовано кроки України щодо вступу до Ліги Націй (з Архіву офісу ООН у Женеві), велика печатка УНР (з колекції Музею Шереметьєвих). Утім, будь-який з представлених експонатів заслуговує на увагу, бо кожен з них є свідченням драматичного й доленосного періоду української історії, який змінив життя мільйонів людей.

im5445g51

Кокарди, погони, петлиці, нарукавні та нагрудні знаки, відзнаки, ґудзики одностроїв військовиків Армії Української Держави та УНР доби Директорії. З колекцій Музею Війська Польського, Музею історії Києва, Музею Шереметьєвих

"Саме ця історична мозаїка дозволила нам представити сьогодні​ широке історичне полотно боротьби Укр держави та нації за свою незалежність, за утвердження свого суверенітету", – пояснює куратор виставки.

im898g101

• Аркуш з родинного молитовника гетьмана Івана Скоропадського. Пер. пол. XVIII ст. З колекції Музею історії Києва
• Перстень-печатка гетьмана Павла Скоропадського. 1918. З колекції Музею історії Києва
• Великий хрест ордена Червоного Орла, яким був нагороджений Павло Скоропадський під час державного візиту до Німеччини.
Пруссія, 1918. Національний військово-історичний музей України
• Наказ генерал-лейтенанта Меліора — командувача 92-ю німецькою піхотною дивізією про покарання громадян за спекуляцію.
20.06.1918. З колекції Музею Шереметьєвих

Стенди з фотографіями та кадрами кінохроніки 1917–1921 років, розвішані по периметру виставкової зали, дозволяють глядачеві відчути себе свідком і навіть учасником тих подій. Вони створюють особливу атмосферу й водночас об’єднують експозицію в єдине ціле, хоча умовно її можна поділити на чотири тематичних блоки:

І. Відродження нації;

ІІ. Розбудова держави;

ІІІ. Змагання за Україну;

  1. Боротьба за міжнародне визнання.
• Квиток члена УЦР С. Веселовського. 1917. Державний архів Київської області • Печатка УЦР. 1917. З колекції Музею Шереметьєвих

• Квиток члена УЦР С. Веселовського. 1917. Державний архів Київської області
• Печатка УЦР. 1917. З колекції Музею Шереметьєвих

Разом вони складають хвилюючу документальну розповідь, що спонукає до роздумів над минулим і теперішнім днем, адже спорідненість доби УНР із сучасною Україною очевидна. І, мабуть, саме тому в подіях вікової давнини українське суспільство шукає і знаходить відповіді на найактуальніші виклики сьогодення.

• Тези про обґрунтування права на державну незалежність України, представлені на Паризьку мирну конференцію делегацією УНР. Париж, 1919. З колекції Віктора Киркевича • Сургучевий відтиск печатки делегації УНР на Паризькій мирній конференції. З колекції Віктора Киркевича

• Тези про обґрунтування права на державну незалежність України, представлені на Паризьку мирну конференцію делегацією УНР. Париж, 1919. З колекції Віктора Киркевича
• Сургучевий відтиск печатки делегації УНР на Паризькій мирній конференції. З колекції Віктора Киркевича

Влаштувати показ у Сполучених Штатах вирішили не випадково. У нелегкі для України часи, США стали її провідним союзником. Тож організатори намагаються усіляко заохотити і показати пересічним американцям історичний підтекст боротьби українців за незалежність.

"І зараз Сполучені Штати як ніколи підтримують нас у цій боротьбі. І тому ще більше, я вважаю, саме сьогодні важливо побачити. І мені здається, що американці, просто пересічні американці будуть більше розуміти, чому насправді це є можливо. І чому ми продовжуємо свою боротьбу вже понад 100 років", – каже директорка Департаменту культури КМДА.

До цього експозиція працювала у Києві. Виставка ж у Нью-Йорку буде доступною для відвідувачів до 29 вересня. А з часом буде надруковано двомовний каталог усіх представлених експонатів.

Останнє редагування Вівторок, 09 квітня 2019 08:13