В угорському місті Ніредьгаза відкрили пам’ятний знак жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років Рекомендовані

Четвер, 18 квітня 2019 06:00 Автор  Стожари Опубліковано в Українці в світі
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

У боротьбі з російською агресією ледь не щодня гинуть наші Захисники, залишається окупованим Крим і частина Донбасу, українські політичні бранці та військовополонені моряки залишаються в російському полоні. Але ми продовжимо нашу боротьбу, адже пам'ять про Голодомор - страшне нагадування і пересторога для кожного з нас про те, чим загрожує нашому народу втрата Незалежності і Державності.

Про це пише Посол України в Угорщині Любов Непоп на своїй сторінці у Facebook.

57098951 2245914412336820 1644511912139948032 o1

«Сьогодні (17 квітня – ред.) в Ніредьгазі урочисто відкрили Пам’ятний знак жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років, встановлений на території місцевої греко-католицької церкви Самоврядуванням українців м.Ніредьгаза за сприяння Консульства України в Ніредьгазі, а також греко-католицької єпархії м.Ніредьгаза та парафіяльної області Саболч», - йдеться у повідомленні.

Страшний злочин геноциду українського народу, здійснений сталінським режимом, мав на меті назавжди знищити прагнення українців до свободи, до збереження своєї ідентичності, до власної держави.

Сьогодні ми знову змушені відстоювати це право.

У боротьбі з російською агресією ледь не щодня гинуть наші Захисники, залишається окупованим Крим і частина Донбасу, українські політичні бранці та військовополонені моряки залишаються в російському полоні.

Але ми продовжимо нашу боротьбу, адже пам'ять про Голодомор - страшне нагадування і пересторога для кожного з нас про те, чим загрожує нашому народу втрата Незалежності і Державності.

Саме тому наш вибір на користь Гідності і Свободи завжди пролягає через боротьбу за нашу Державність як необхідну передумов для реалізації цього вибору.

І саме тому, думаючи про ті страшні жертви, яких наш народ вже зазнав, і про ті, яких зазнає зараз, ми усвідомлюємо, що збереження нашої Держави було, є і має залишатися найвищою цінністю.

І, вшановуючи пам’ять безневинних жертв, ми ще раз нагадуємо собі і прийдешнім поколінням, що пам’ять про минуле потрібна для того, щоб не допустити повторення подібних злочинів і трагедій в майбутньому.

Сьогодні ми не маємо права схибити. Ми зробили свій вибір на користь Гідності, Свободи і Європейських Цінностей. Маємо його захистити. І розраховуємо в цьому на Вашу підтримку та підтримку міжнародних партнерів.

57543561 2245916029003325 3252681812475904 o1У рамках заходу священник Греко-Католицької Церкви Угорщини отець Тібор Ось та священник Української Греко-Католицької Церкви в Угорщині отець Дем’ян Габорій провели спільну церемонію його освячення, яка завершилась панахидою по загиблих.

Звертаючись до присутніх, подякувала Самоврядуванню українців міста Ніредьгаза та особисто його Голові Юдіт Софілканич за реалізацію такої важливої ініціативи у взаємодії з Консульством України в Ніредьгазі, а також керівництву Угорської Греко-Католицької Церкви за її підтримку.

Минулого року з ініціативи Самоврядування міста Сегед та його Голови Наталії Шайтош-Запоточної було відкрито пам’ятник жертвам Голодомору в Сегеді, встановлення якого підтримала Угорська Католицька Церква.

Глибоко символічно, що в обох випадках ми мали підтримку церкви.

Духовна опора є важливою для кожного народу і в цьому контексті подякувала закордонним українцям за підтримку в отриманні Православною Церквою України Томосу і повернення їй автокефалії.

57882581 2245914682336793 8013559683207921664 o1Окремо подякувала всім українцям Угорщини, завдяки зусиллям яких були встановлені як ці два пам’ятники, так і пам’ятники жертвам Голодомору в Будапешті та Чоморі, а також відзначила їх допомогу в тому, щоб наші партнери якомога більше знали про Україну, пам’ятали про її минулі трагедії та підтримували її в сучасній боротьбі з російською агресією.

Важливий внесок у цей процес зробив і Голова Державного самоврядування українців Угорщини Юрій Кравченко, передчасна смерть стала важкою втратою для всієї української громади і для України в цілому.
Окремо подякувала Угорщині, яка визнала Голодомор 1932-33 років актом геноциду українського народу, та відзначила ту роль, яку в цьому процесі відіграла українська громада Угорщини загалом та Голова

Товариства української культури Угорщини Ярослави Хортяні зокрема.

Подякувала Будапешту і за те, що він підтримує Україну і сьогодні в боротьбі за відновлення територіальної цілісності та миру в протидії російській агресії.

Директор Департаменту Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Отто Рона у своєму виступі зазначив, що Угорщина входить до числа тих країн, які вже визнали Голодомор геноцидом українського народу. Він закликав пам’ятати про трагедії, через які пройшли і український, і угорський народи і які позначилися на їхньому світосприйнятті, для недопущення повторення таких трагедій у майбутньому.

Голова Державного самоврядування українців м. Ніредьгаза Юдіт Софілканич наголосила на важливості збереження пам'яті про жертв Голодомору, підкресливши історичну близькість українського та угорського народів.

Консул-керівник Консульства України в Ніредьгазі Аркадій Гупало відзначив близькість українського та угорського народів, кожен з яких пережив важкі часи, спричинені тоталітарним радянським режимом.

Учасники заходу поклали спільний вінок та колоски, а також запалили свічки в пам’ять про жертви Голодомору в Україні 1932-33 років.

57272159 2245914322336829 6105233811547619328 n1

Довідково: За неофіційними даними, сьогодні у м. Ніредьгаза проживає біля 1000 українців. Частину їх об’єднує спільнота «Самоврядування українців у Ніредьгазі».

Українська громада почала гуртуватися у 2007 році. Тоді й вирішили створити організацію, — розповідала очільниця «Самоврядування українців в Ніредьгазі» Юдіта Софілканич. Вона переїхала в Угорщину з Ужгорода ще у 1993 році. Т

«Мені було дуже сумно, коли вчені люди, колеги, задавали мені питання: а яка різниця між українською і російською мовою? Хіба то не все одно? Ну, у такий час у мені вже починав працювати чортик, і я так собі вирішила і нашій директорці сказала: як то таке може бути, що не знають люди, що є Україна — українська мова, Росія — російська мова?  І вона тоді каже: давай, може, запровадимо українську», – говорить Юдіта Софілканич.

У 2008 році в Ніредьгазі відкрили недільну школу для українців. Завдяки заняттям одні діти навчилися читати і писати, інші — вільно розмовляти. Тоді їй вдалося започаткувати вивчення української мови маленькими угорцями як іноземної.  

Консульство України в Ніредьгазі опікується українцями, які проживають на східній території Угорщини. Усього  — 5 областей. За словами консула Аркадія Гупала, нині на консульському обліку стоять майже 4000 українців. Ці люди переїжджають з усієї України, але переважна більшість — з прикордонних областей. Не всі їдуть в Угорщину на постійне місце проживання. Дехто приїжджає тимчасово — на заробітки. А от на ПМЖ нерідко їдуть люди похилого віку. Принаймні, у консульстві на обліку дві третини — пенсіонери

Від закарпатського міста Чоп до угорського Ніредьгаза — 75 км. Потягом до нього можна дістатися за 1,5 години. Машиною, в залежності від черг на кордоні, від години до трьох.