22 січня 1919 року. Акт Злуки. Як це було. Фінансова система та гроші соборної України

Вівторок, 22 січня 2019 07:38 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

У цей день, 22 січня 1919 року, на Софійській площі у Києві було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.

На шляху до об’єднання двох українських держав необхідно було вирішити ряд нагальних питань, зокрема, щодо створення єдиної фінансової системи.

Як змінився грошовий обіг після проголошення Акта Злуки?

У Галичині, що була частиною колишньої Австро-Угорської монархії, в обігу перебували корони (крони).
Директорія УНР розуміла необхідність поширення української національної валюти на західноукраїнських землях. Цим питанням з лютого 1919 року опікувався уряд УНР, а особливо тогочасний міністр фінансів Борис Мартос.

4 квітня 1919 року вийшов Закон Української Національної Ради про введення в обіг гривень і карбованців в Західній Області УНР. Відповідно до нього українські гроші ходили паралельно з кроною. Утім, у деяких регіонах ЗУНР гривня перебувала в обігу вже з січня місяця.

Передбачалося, що 1 гривня дорівнюватиме 1 короні, а 1 карбованець – 2 гривням або 2 коронам.
Спочатку в обігу перебували лише банкноти номіналом 2000, 1000, 500 і 100 гривень, а дрібних номіналів, необхідних для роздрібної торгівлі, не було. З часом повітова влада Бродів, Золочева, Тернополя, Збаража і Сокаля почали друкувати, нерідко на звичайному обгортковому папері, міські бони вартістю 1, 2, 5 і 10 гривень.

Після проголошення Акта Злуки розпочалося фінансування державних видатків уряду ЗУНР з Державної скарбниці УНР. Основними статтями видатків ЗУНР було забезпечення військових витрат, платня державним чиновникам, виплати родинам військовослужбовців, кошти на відбудову зруйнованих війною сіл. Особливо уряд турбувався про те, щоб підвищити заробітну плату кваліфікованим працівникам. Так, викладач міг отримувати 2400 корон, у той час як платня прем’єра Сидора Голубовича становила 3500 корон.

Несприятливі суспільно-політичні обставини не дозволили реалізувати усі задуми українських державників. Проте, попри невтішні події на фронті, уряд УНР всілякими засобами намагався забезпечити обіг української грошової одиниці на всій території України, адже вона є однією із найважливіших ознак державності.

За матеріалами Музею грошей НБУ

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається