Як вишивка переселенки з Донецька підкорила всю Україну... Рекомендовані

Понеділок, 19 лютого 2018 09:18 Автор  Ніна Петриківська Опубліковано в Творчість Прочитано 1927 разів
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Вишивка Тетяни Зез (м. Донецьк - м. Київ) Вишивка Тетяни Зез (м. Донецьк - м. Київ)

Тетяна Зез, за своїми тендітними плечима має 30-річний досвід індивідуального пошиття одягу, разом з однодумницями по голці та ниткою пропагує моду на українську вишивку.

Тетяна - корінна донеччанка, закінчила музичне училище по класу фортепіано. Багато років вона пропрацювала в музичній школі №1. Вийшовши на пенсію за вислугою років, жінка не змогла сидіти вдома. Зез стала відвідувати клуб народної вишивки та декоративно-прикладної творчості «Світлиця» в бібліотеці ім. Н. К. Крупської. Паралельно спілкувалася з такими ж майстринями на всеукраїнському форумі «Спілкування за вишивкою».

Коли в рідному місті почалися бойові дії, Тетяна зібрала необхідні речі, а також чотири швейні машинки, і разом з чоловіком переїхала до столиці. «Ми поїхали, як тільки почався штурм аеропорту. Я знала, що їду назавжди, тому забрала швейні машинки - те, чим я зможу заробляти », - розповіла вона.

Починаючи життя в столиці з чистого аркуша, але з однодумницями - учасницями всеукраїнського проекту «Вишивка етнографічна» - Тетяна повністю поринула в шиття та вишивку. У творчому тандемі з автором проекту Тетяною Серебренніковою донеччанка запропонувала ілюструвати заходи проекту колекціями сучасного одягу з орнаментами, зібраними і описаними 140 років тому Ольгою Косач (псевдонім - Олена Пчілка), матір'ю Лесі Українки.

«До війни разом з чоловіком побувала на його батьківщині - в Новоград-Волинському. Це було на День Незалежності. Я - в блузі, вишитій чернігівським орнаментом, чоловік - у вишиванці пішли в музей родини Косачів. До нас вийшли всі співробітники музею - розглядали, чіпали. Тоді я і дізналася про етнографічну діяльності Олени Пчілки. Музейні працівники показали брошуру "Український народний орнамент: вишивки, тканини, писанки". Вперше її працю був виданий в 1876 році, а потім багато разів перевидавався зі змінами. До речі, відомо, що за своє дослідження Олена Пчілка отримала перший гран-прі на Всесвітній виставці в Парижі. Я купила три екземпляри сучасного 7-го перевидання, один з них я подарувала Тетяні Серебренніковій », - розповіла наша співрозмовниця.

вишивкаСаме Серебренникова зібрала повний альбом з вишивками, про які писала Олена Пчілка. У процесі з'ясувалося, цього видання в повному обсязі немає в жодному музеї або приватній колекції. Майстриням довелося неабияк потрудитися, відтворюючи листи альбому. Вся колекція передана в дар Музею Лесі Українки в Києві. До слова, до участі в колекціях Zeta atelier були запрошені всі бажаючі, які володіють народною вишивкою і просто цінителі. За 3,5 роки вдалося створити 12 колекцій. Посипались замовлення на одяг з ручною вишивкою і історико-патріотичним змістом і численні запрошення демонструвати її.

З колекціями, майстер-класами та лекціями-демонстраціями дві Тетяни побували в публічних бібліотеках та музеях, на фестивалях і подіумах Києва, Львова, Луцька, Ковеля, Тернополя, Житомира та інших міст України. Таким чином, склався колектив майстринь-помічниць, була зареєстрована торгова марка Zeta atelier, випущена книга в співавторстві, виграний грант по самозайнятості. «Я подала свій бізнес-план в проект Фонду громади Житомира (проект проводився у співпраці з Міжнародною організацією з міграції, - прим. Авт. ). На виграні грантові кошти в розмірі 20 тис. грн придбала швейну машинку і планшет, який мені допомагає бути завжди на зв'язку з клієнтами, проводити майстер-класи онлайн, спілкуватися в соціальних мережах », - пояснила майстриня.

667015 22829 0 1

Мрією і найближчою метою Тетяни залишається створення повноцінного ательє, де буде шитися одяг з українським маркером - ручною вишивкою, де кожного бажаючого навчать вишивати, підтримають і супроводжуватимуть технічно, допоможуть пошити сорочку «від А до Я» своїми руками. 

667015 22830 0 1

Кожному цінителю традиційного одягу ми пропонує реконструкцію історичного народного костюма, а модницям - візуалізацію і стилізацію з елементами нинішньої масової культури. 

667015 22831 0 1

«Зберігати культуру народної вишивки можна одним єдиним способом   ̶ вишиваючи її і носячи кожен день», - вважає Тетяна. І з кожним новим виробом, будь то вечірнє плаття, краватка або міський рюкзак з вишивкою, наша героїня стверджує і підсилює свою позицію.

667015 22832 0 1