У Києві презентували унікальний Рушник національної єдності, який створений 1340 людьми з усього світу Рекомендовані

Середа, 23 січня 2019 07:53 Автор  Ніна Петриківська Опубліковано в Творчість Прочитано 1368 разів
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

21 січня, у Києво-Печерській Лаврі до Дня Соборності України презентували Рушник національної єдності, який проїхав 765 тисяч кілометрів і побував в різних куточках України та всього світу.

 Трипілля, Київська Русь, Дерево життя, зірки, космос червоні квіти, бивні мамонта і золотий тризуб в центрі. Автори Рушника кажуть, що кожен елемент має свій сенс.

"Ось це Трипільське, трипільські символи, їм сім з половиною тисяч років, ось ця частина Русь, ось цей символ, наприклад, відомий з тих часів, це символ благородія, – пояснив організатор презентації "Рушник національної єдності" Микола Степаненко.

Подружжя Степаненків, Тамара та Микола

Подружжя Степаненків, Тамара та Микола

Цей мистецький витвір — і козацьке бароко, серцевиною якого є шишка, символ, що прийшов у козаччину з прадавніх часів.

Два трикутники — це криниця. Два птахи — душі наших предків із гілками слави героїв-борців, які віддали своє життя за Україну.

Трохи далі Берегині — жіночі фігури, які тримають у піднятих руках розшитий золотом Тризуб.

Перше вишивання Рушника національної єдності відбулося ще у 2007 році у Запорізькій області на острові Хортиця.
Усього колективних вишивань було 48, зокрема шість — у діаспорах Польщі, США, Канади та Молдови.
Загалом Рушник національної єдності подолав уже близько 55 тисяч кілометрів, з яких 5 тисяч — залізницею та 22 500 — літаками.
«Презентація  Рушника відбуватиметься в кожній області України впродовж 2019 року, — повідомила у Києві авторка ідеї створення унікального рушника Тамара Степаненко. — Його ще раз побачать ті, хто вишивав, і ті, кому дороге це рукотворне мистецтво. До цього люди бачили рушник лише фрагментами, а цілого твору не всі бачили. Український рушник є важливим символом для кожного українця».
У світі немає нації, яка б саме так завдячувала своєю долею рушнику. В українців він поряд від народження і до смерті людини.
Узор Рушника національної єдності розробила українська художниця Олександра Теліженко, яка заклала в нього всі необхідні важливі коди та знаки. Довжина рушника складає дев’ять метрів. Ця цифра не випадкова. За нумерологією, вона є цифрою достатку. 
За словами Тамари Степаненко, на рушнику зображено три потужні періоди.
«Це минуле, сьогодення і майбуття. Минуле на рушнику представляє Трипілля, Київська Русь. Сьогодення на ньому — це Дерево життя, на якому є 27 квіточок, що символізують адміністративно-територіальний поділ України. Майбуття представляють зірки та космос», — пояснює Тамара Степаненко.
 
Майстри з Буковини не змогли пригадати, скільки безсонних ночей просиділи, створюючи візерунки на полотні. Кажуть, що дух регіону передали через кольори.
 
"Ми вишивали його в центрі Буковини, дуже багато майстрів було з великим ентузіазмом, з великою радістю, з інтересом і з величезним натхненням, щоб вся Україна була об'єднана", – зазначила Дар'я Стасюк, заслужений майстер народної творчості України.

Вишивати рушник почали ще 11 років тому – на острові Хортиця. До справи залучили 1340 майстрів з усіх регіонів України, сама робота тривала близько двох років.

Для реалізації проекту надзвичайно багато зробила Черкащина. На різних етапах до роботи долучались майстри різних національностей та віросповідання. Рушник вишивали в Севастополі та Бахчисараї. Долучилась до процесу і діаспора в Москві. Наймолодшим творцем була 8-річна дівчинка, а найстаршою — 84-річна пані.

Довжина класичного українського рушника – 2,5 метра, козацького – до п'яти метрів. Рушник національної єдності в довжину складає дев'ять метрів. Організатори запевняють, що така довжина вибрана не випадково.

Полотно, на якому вишито колективний витвір, виткано власноруч iз конопель ще 55 років тому селянкою з Хмельниччини Катериною Андрощук. Його подружжя Степаненків — уродженців Кіровоградщини — свого часу придбало для реалізації своєї ідеї.
Для вишивки Рушника національної єдності використовували традиційну українську вишивку та різні кольори. Рушник має свій паспорт на... 270 сторінках, де відображено все: від задуму й до його закінчення.
На жаль, поки немає національного Музею рушника, проте є надія, що зусиллями громади вдасться його збудувати. Можливо, це буде Київщина чи Полтавщина.
Тоді Рушник єдності — власність українського народу — передадуть туди. До речі, Тамара Степаненко поділилася думкою, що має бажання створити безкоштовну школу вишивання для всіх, хто хоче навчитися цього ремесла. 

"Це по нумерології одне з чисел, скажімо, самодостатнє", – пояснила автор проекту Тамара Степаненко.

Рушник виставляють до сторіччя Соборності України. Творіння вже встигло побувати в Америці, Канаді, Молдові та Польщі. Після презентації в Києві полотно відправиться на виставки в інші регіони України.