«The Ukrainian Canadians: Україноканадці»

П'ятниця, 22 лютого 2019 07:20 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

12 лютого в Музеї української діаспори (філія Музею історії міста Києва) урочисто відкрилась широкомасштабна виставка про українську діаспору Канади.

Гостей виставки привітав Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні пан Роман Ващук, який наголосив, що взаємини між Канадою та Україною мають довгу історію – від кінця XIX століття, коли перші українські іммігранти прибули до Канади.

На відкритті також виступили директорка Музею українською діаспори Оксана Підсуха, кураторка проекту Наталія Білоус та український дипломат, який донедавна очолював Генеральне консульство України в Торонто, Андрій Веселовський. На першій кураторській екскурсії виставкою йшлося про те, що цей інтерактивний проект має на меті якомога ширше представити особливу роль української діаспори в Канаді, її неймовірний вклад у культурне, соціальне та політичне життя країни. У документах, світлинах, картинах Музей української діаспори прагне відобразити для загалу життя українських канадців, їх невпинну роботу у новій країні та щоденний вклад у розбудову Канади.

На виставці представлені унікальні видання найстаріших українських видавництв у Канаді; архівні документи; фото, особисті речі українських канадців; відзнаки останнього Президента УНР в екзилі Миколи Плав’юка; документи канцлера Альбертського університету Петра Саварина, відомої письменниці та громадської діячки Лесі Храпливої-Щур, літературознавиці Юлії Войчишин, фізика та громадського діяча Олега Кандиби; пластовий стрій та народне вбрання буковинців. Поряд із культурною спадщиною відвідувачі виставки також познайомляться з діяльністю українознавчих наукових інституцій в Канаді. Мистецька спадщина представлена творами видатних митців-україноканадців – В. Курилика, Л. Молодожанина, В. Доброліжа, які отримали визнання у Канаді та відомі за її межами.

Відділ рукописних фондів та текстології Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка представив на виставці надзвичайно цікаві та цінні документи, які надійшли з Канади у 2017 році від Юлії Войчишин та Олі Кандиби, вдови Олега Кандиби.

Одна з вітрин присвячена науковій та громадській діяльності Юлії Войчишин (р. н. 1929), яка у 1948 р. прибула до Канади, а в 1956 р. отримала громадянство. Юлія Войчишин – відома літературознавиця: студіювала славістику в Оттавському університеті, у 1982 р. захистила докторську дисертацію «Поетична особистість Євгена Маланюка»; досліджувала також творчість Івана Багряного. Викладала в Оттавському університеті; працювала у відділі Багатомовної книгослужби Національної бібліотеки Канади; тривалий час була кореспонденткою українських засобів масової інформації в Оттаві. Була головою Пласту (1971–1979), Комітету українок Канади (1973–1974); очолювала відділення Канадського Товариства прихильників Руху в 1990–1996 роках у Оттаві. Юлія Войчишин у 2017 році передала до України свій приватний архів, у якому широко представлено її листування з українцями Канади та США; наукові праці; статті та інтервю з політиками і письменниками України та Канади.

Також на окремих двох вітринах експонуються документи Олега Кандиби (1944–2012), сина Олега Ольжича і внука Олександра Олеся. У 1948 році він разом з матірю Катериною Білецькою та її родиною переїхав до Канади (зберігся дозвіл канадської влади на переїзд – своєрідна перша канадська віза, яку можна побачити на виставці). У 1967 році закінчив факультет фізики Квінського університету у Кінгстоні та отримав диплом за спеціальністю «Прикладна фізика» (диплом також експонується). Олег Кандиба працював для НАСА, був консультантом міністерства оборони Канади з питань озброєнь, виготовлення ПЗ для ВМФ та приладів, які застосовували ВПС.

Ще юнаком вступив до Пласту. Отримав пластовий ступінь КВ – ІІ та увійшов 28 листопада 1976 до Великої Ради Скобиного Круга УПЮ. Його прізвище є у Світовому Реєстрі «Кадри Виховників і Виховниць УПЮ Пласту» під № 177. Також Олег Кандиба був головою Оттавського відділення Канадського товариства приятелів України. Свого часу він ініціював й організував допомогу дітям, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи. Активно долучився до розбудови Фундації ім. Олега Ольжича в Києві: доклав чимало зусиль до увіковічення пам’яті свого батька – відомого археолога, поета та члена ОУН Олега Ольжича.

Виставковий проект «The Ukrainian Canadians: Україноканадці» реалізується за підтримки Посольства Канади в Україні, а серед партнерів, окрім Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, – Національний художній музей України, Національний музей Тараса Шевченка, ГО «Історична правда», Музей-архів преси, Бібліотека імені Олега Ольжича, Національний університет «Острозька академія», CanSchool, Braty design. Виставка триватиме три місяці і передбачає індивідуальні і групові екскурсії як українською, так і англійською мовами.

Вчений хранитель фондів відділу рукописних фондів та текстології Наталка Лисенко.

На фото:

1.     На відкритті виставки А. Веселовський, Н. Білоус, О. Підсуха, Р. Ващук.

2.     Вітрина з архівними документами Ю.Войчишин з фондів Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України.

3.     Вітрина з архівними документами О.Кандиби з фондів Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України.

 Джерело: Інститут літератури НАН України