МІОК – 25 років

Вівторок, 02 січня 2018 11:46 Автор  Богдан Залізняк
Оцініть матеріал!
(2 голосів)
Передріздвяння з МІОКом Передріздвяння з МІОКом

21 грудня 2017 року в Національному університеті «Львівська політехніка» відбулося «Передріздвяння з МІОКом» – з нагоди 25-ліття Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою, який заснувала Ірина Калинець, письменниця, громадський діяч, народний депутат України першого скликання.

Серед тих, хто привітав колектив МІОК, зокрема його директора – Ірину Ключковську, – ректор Львівської політехніки професор Юрій Бобало, голова Львівської ОДА Олег Синютка, міський голова Львова Андрій Садовий, а через відео – президент Світового Конгресу Українців Євген Чолій.

Передріздвяння з МІОКом

Отже, коротко: що за інституція – МІОК? Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою засновано у 1992 році з ініціативи, як уже було сказано, Ірини Калинець. Інститут має чотири пріоритетні напрями діяльності: освітній, міграційний, культурний та співпраця з діаспорою. Освітня та українознавча діяльність МІОКу здійснюється в рамках освітнього проекту «Крок до України», який був започаткований у відповідь на нагальну потребу українознавчих осередків світу в сучасному, якісному навчально-методичному забезпеченні з української мови як іноземної.

Міграційний напрям реалізується у рамках проекту «Назустріч новій хвилі» – щоб українська держава і представники нової хвилі української еміграції рухалися назустріч один одному.

Співпраця з українською діаспорою ґрунтується на тому, що історія та культура діаспори – це складова частина історії та культури України, що Україна будується умами і руками не лише громадян України, але і українцями поза її межами. До речі, МІОК – єдина інституція в Україні, яка підписала і реалізовує Меморандум про співпрацю зі Світовим Конгресом Українців.

МІОК від 2006 року проводить міжнародні конгреси «Світове українство як чинник утвердження держави України в міжнародній спільноті» – з тим, щоб відбувалася ефективна взаємодія держави й української діаспори. В рамках культурного напряму МІОК прагне інтегрувати культурні здобутки світового українства в сучасний соціокультурний медійний простір України, а також відкривати для українського суспільства імена видатних діячів світового українства у сферах культури та мистецтва, популяризувати українську мову, історію, культуру в Україні та світі.

Інститут співпрацює з Міністерством освіти і науки України, Міністерством закордонних справ України, Міністерством культури і туризму України, Світовим Конгресом Українців, Європейським Конгресом Українців, Світовою Федерацією Українських Жіночих Організацій, іншими державними структурами в Україні та українськими громадами в світі.

Що встиг зробити МІОК за час свого існування? Провів п‘ять Міжнародних конгресів «Діаспора як чинник утвердження держави Україна в міжнародній спільноті» за участю понад двох тисяч осіб з 40 країн світу. З ініціативи МІОК у 2009 році було скликано Парламентські слухання з питань світового українства, а також серію Комітетських слухань Верховної Ради України. Інститут створив підручники з української мови (як іноземної) «Крок-1» і «Крок-2», що базуються на загальноєвропейських рекомендаціях щодо вивчення іноземних мов, за якими(підручниками) навчаються на всіх континентах представники української діаспори та іноземці. Створено вперше в світі портал з вивчення української мови (як іноземної) – «Крок до України». Інститут створив мандрівну виставку «Світовий Конгрес Українців: вчора, сьогодні, завтра», яку представлено в різних містах України і Європи.

Книгу «Діти емігрантів про себе», створену як результат діяльності трудових мігрантів, Блаженніший Святослав у 2016 році подарував Папі Римському. У 2010-му висаджено єдиний в світі «Сад Світового Українства». З метою вивчення міграційних настроїв студентської молоді на Львівщині та у Києві проведено соціологічне дослідження.

Зала Львівської політехніки, до речі, вже вкотре переповнена – в рамках розмаїтих акцій МІОК, бурхливо реагувала на виступи відповідальних осіб. Це приємно. Це свідчить про те, що МІОК – вагома інституція як в рамках України, так і в рамках світового українства.

Замість післямови. «Президент Порошенко в Португалії зустрівся з українською громадою. Португальський парламент визнав Голодомор. Нині – новий етап у співпраці України з діаспорою. Найпершою інституцією для розвитку діалогу і співпраці з діаспорою є МІОК. Інституцію впродовж тривалого часу очолює Ірина Ключковська – людина творчо неспо­кійна, справжня українська патріотка, яка з натхненням працює для України і українського народу». (Ректор Національного університету «Львівська політехніка» Юрій Бобало).

Підготував Богдан Залізняк,

керівник прес-центру наукової журналістики ЗНЦ НАН України і МОН України, член НСПУ і НСЖУ