Україна чекає… Про "Дні науки" у Львові

Вівторок, 05 червня 2018 06:55 Автор  Богдан Залізняк
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Нещодавно в актовій залі Національного університету «Львівська політехніка» вже вдванадцяте відбулось урочисте засідання представників наукової громадськості Львівщини з нагоди Дня науки в Україні.

Відкрив його вступним словом голова Західного наукового центру НАН України і МОН України академік НАН України З.Т. Назарчук: «Від 2007 року проводиться Фестиваль науки в Україні. Це – не одноразова подія. Це ціла низка подій – в академічних установах, у закладах освіти: Дні відкритих дверей, із залученням молоді до новинок науки і техніки. Проводяться вони для того, щоб залучати молодих талановитих людей до науки.

18 травня в Києві відбулось відкриття Фестивалю науки, за традицією – в Інституті електрозварювання ім. Є. О. Патона НАН України. Було залучено дуже багато людей. У Львові – в наукових закладах. Так, учора – в Львівському університеті бізнесу і права відбулась міжнародна конференція, де ділились досвідом науковці з Польщі, Чехії, Словаччини та Німеччини. У Бібліотеці ім. В. Стефаника презентував свій тритомник екслібрисів науковець і меценат Степан Давимука.

Дуже гарні вступні слова були сказані науковцями на презентації у Бібліотеці. Сьогодні о 16-й годині в залі Антоновичів Бібліотеки ім. В. Стефаника представлено найкращі художні твори з бібліотеки С. Давимуки.

А ми сьогодні зібрались, щоб відзначити кращих науковців. Відбулася ще одна подія – Загальні збори НАН України, де обрали нових членів-кореспондентів і академіків. Західний науковий центр отримав сім нових: двох академіків і п’ятьох членів-кореспондентів. Керівники установ НАН України Козловський М. П. та Максимчук В. Ю. стали членами-кореспондентами і завідувач відділу Фізико-механічного інституту імені Г. В. Карпенка НАН України Хома М. С. А також – два ректори: Володимир Мельник (Львівський національний університет імені Івана Франка) і Петро Ясній (Тернопільський національний технічний університет ім. Івана Пулюя). Академіками – Кушнір Р. М., директор Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України і Павлюк М. І., директор Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України. В цілому – це вагома оцінка діяльності і цих науковців, і колективів, у яких вони працюють».

Справді, досягнення науковців відомі.

Після цього виступу почалися нагородження і досвідчених, і молодих науковців, які плідно працювали в своїй галузі упродовж 2017 року. Його провели: голова ЗНЦ НАН України і МОН України, академік Зіновій Назарчук, перший заступник голови Львівської обласної ради Андрій Білоус, заступник директора департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації Ігор Гайдук, заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко, перший проректор Львівської політехніки, професор Володимир Павлишин.

У другій половині урочистого засідання прозвучали дві доповіді – на пошану видатних українських науковців: «Академік Ярослав Степанович Підстригач – видатний український вчений в галузі теоретичної механіки (до 90-річчя від дня народження)» (доповідач – академік Роман Кушнір, директор Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я. С. Підстригача НАН України), і «Іван Пулюй. Повернення в Україну» (доповідач – доцент Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Олександр Рокіцький).

Доповідачі, оповівши про наукову діяльність (і не тільки) видатних українських вчених – Івана Пулюя і Ярослава Підстригача, цілком справедливо констатували, що нині світ – на межі нової технічної революції. То ж чи готові ми до неї? Адже без науки неможливо перетворити Україну в сильну державу. А в самій науці – теж криза. Молоді, талановиті науковці виїжджають і виїжджають (за часи незалежності України покинули десь до 20 тисяч молодих науковців). А чому? – запитаємо. Бо, очевидно, відсутня стратегія як розвитку науки, так і розвитку України. Адже не є великою таємницею, що фінансування науки, м’яко кажучи, надто мінімальне: близько 0,2% ВВП замість 1,7% ВВП – чого, можливо, вдасться досягнути 2020 року – відповідно до планів владних інституцій.

Видатний український фізик Іван Пулюй (і про це, зокрема, розповів Олександр Рокіцький) присвятив своє життя «двом напрямкам» – науці і Україні. А властиво – одному: Україні, національну стратегему розвитку якої і має дати нарешті наша наука. То ж будемо сподіватися, що і науковці Львівщини, як і всієї України, докладуться до цієї роботи. Україна чекає…

Богдан Залізняк,

керівник прес-центру наукової журналістики ЗНЦ НАН України і МОН України,

кандидат філологічних наук,

член НСМПУ і НСЖУ,

м. Львів