Митрополиту Богородському Адріану – 75!

Субота, 15 грудня 2018 06:11 Автор  Валерій Семененко
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Одному з найвідоміших і шанованих українців Росії митрополиту Богородському Адріану УПЦ КП (Валентину Старині) виповнилося 75 років.


В. Старина народився 13 грудня 1943 р. в Україні у м. Дніпрі. З 1961 р. по 1964 р. перебував у радянській армії, потім закінчив Дніпропетровське музично - педагогічне училище у 1967 р., Київський державний педагогічний інститут у 1973 р.

У 1982 р. навчався в Ленінградській духовній семінарії , а в 1988 р. закінчив Московську духовну академію і захистив кандидатську дисертацію на тему: "Церковний хоровий спів в Руській Православній Церкві за тисячолітній період її існування Х-ХХ ст."

Затим В. Старина отримав призначення від патріарха Московського Пимена на посаду настоятеля Богоявленського собору у м. Ногінську. Собор був у занедбаному стані. Служіння В. Старини набувало різних форм: від молитви до мулярської кельми, від сповідання віруючих до підняття дзвіниці, встановлення даху над церквою.

За 3 роки В. Старині, який був ще й депутатом Московської обласної та Ногінської міських рад, вдалося з парафіянами не тільки відбудувати собор, але й побудувати навколо нього кілька 2-х і 3-х поверхових будівель, відкрити середню загальноосвітню Православну гімназію, Ліцей мистецтв, 3 благодійні їдальні, в яких мали трапезу духовенство, хористи, прислужники, парафіяни, а також особливо бідні й знедолені люди. Парафіянам, які були позбавлені можливості самостійно пересуватися, возили гарячу їжу додому. Також було відкрито безкоштовний оздоровчий центр, бібліотеку з читальним залом, велике підсобне господарство тощо.

У 1991 р. розвалився Радянський Союз, Україна стала незалежною державою. Будучи етнічним українцем, українським патріотом В. Старина підключився до руху за вільну Україну. Такі дії зустріли несприйняття з боку керівництва Російської православної церкви, розпочався тиск на Старину. Через півроку він був знятий з посади благочинного Ногінського району, а з 1 жовтня 1992 р. вийшов указ митрополита Московської єпархії Ювеналія про його звільнення. Митрополит Адріан мав залишити Ногінськ, але Адміністрація Ногінського району, депутати двох рівнів, виборці, яких нараховувалось біля 35000 та біля сотні вчителів учбових закладів, утримали його від виконання указу РПЦ, і він продовжив виконувати свої обов'язки. Владика перереєстрував парафію в УПЦ КП і був висвячений митрополитом Богородським УПЦ КП.

Московська єпархія звернулась до Московського арбітражного суду про повернення Богоявленського собору та всього комплексу будівель, які були побудовані за ініціативою митрополита Адріана, до РПЦ. Надалі судові перегони продовжувались 5 років, аж поки мер м. Москви Ю. Лужков не прислав 100 спецпризначенців, які силою захопили всі будівлі, розгромили школу, семінарію. Силове захоплення Богоявленського собору викликало велике збурення в Україні, серед української діаспори світу. Звичайно, якби це відбувалось сьогодні, то суди тривали би не 5 років, а, мабуть, … 5 днів. У 2000 р. до Ногінська приїздив Президент Світового Конгресу Українців Аскольд Лозинський і навіть виступав у храмі перед місцевими парафіянами «нью-йоркською» українською мовою.

У жовтні 1997 р. митрополит Адріан був змушений перебратися у м. Ногінську до 3 - х поверхового будинку (колишньої казарми), в якому збудував два храми, де відбувались богослужіння з 1997 р. по 2016 р. Надалі на придбаній земельній ділянці у м. Ногінську був збудований новий Свято-Троїцький храм з новим комплексом їдалень, недільною школою і кімнатою для відпочинку. І знову РПЦ звернулась до суду, який виніс ухвалу про знесення храму. Два роки храм знаходиться у підвішеному стані і в будь-який час може бути зруйнований. Можна сподіватися, що зі створенням Православної церкви в Україні і скоріш за все з можливою зміною статусу православної церкви московського патріархату в Україні з’явиться можливість для збереження Свято-Троїцького храму у Ногінську.

Митрополит Адріан є активним членом громадської організації "Українці Москви", членом Комісії людських і громадянських прав Світового Конгресу Українців. Був делегатом на Х, ХІ Світових Конгресах Українців у Львові, Києві, щорічних зборах СКУ.

Від 1995 р. митрополит Адріан є членом Синоду Української Православної Церкви Київського Патріархату. Він удостоєний вищих церковних нагород УПЦ Київського Патріархату: ордена Святого Архістратига Божого Михаїла (1999 р.), ордена святого рівноапостольного Запорозької Січі, Івана Сірка». За самовіддане служіння Україні, українцям Владика Адріан має державні нагороди ордени «За заслуги» І і ІІ ступеню. Світовий Конгрес Українців нагородив Адріана вищою нагородою медаллю Святого Володимира Великого.

Владика Адріан є послідовним борцем за утворення в Україні Православної Помісної Автокефальної Церкви. Неодноразово з цим питанням звертався до Всесвятійшого Вселенського Патріарха Варфоломія з проханням у наданні Томосу про Автокефалію Української церкви. Сьогодні Владика Адріан є делегатом Об’єднавчого собору по створенню Православної церкви в Україні.

Митрополит Адріан проводить активну роботу з популяризації українських цінностей, має багато статей на церковні, історико - національні теми. На сьогоднішній день церковна і громадська діяльність Митрополита Адріана поширена у Москві, Московській області, по всій Російській Федерації, в українській діаспорі світу.

Українці Росії, світу, симпатики і друзі України щиро вітають Владику Адріана із ювілеєм, зичать йому здоров’я, натхнення, всіляких гараздів!

Об’єднана прес-служба українських організацій Росії
13 грудня 2018 р.